Chirurgia plastyczna – wady i zalety
Chirurgia plastyczna to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. W Polsce brak jest oficjalnych statystyk dotyczących liczby przeprowadzanych operacji plastycznych, wiadomo jednak, że cieszą się niemałą popularnością. A grupą docelową są przede wszystkim osoby w wieku 39 – 50 lat, a także – coraz częściej – osoby młodsze, w przedziale 19 – 34 lata. Operacje plastyczne mają zatem na celu zarówno zredukowanie oznak starzenia się organizmu, jak i retuszowanie mankamentów urody. Okazuje się jednak, że wykonywanie inwazyjnych zabiegów chirurgii plastycznej nie jest jedyną ewentualnością – coraz częściej równie spektakularne efekty odmładzająco – upiększające zapewniają mniej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej.
Wady i zalety chirurgii plastycznej
Zarówno medycyna estetyczna, jak i chirurgia plastyczna to gałęzie medycyny koncentrujące się na korekcie wyglądu twarzy i ciała. Różnią się jednak stopniem ingerencji w ciało. Operacje plastyczne cechują się większą inwazyjnością, dłuższym czasem rekonwalescencji, dłuższą listą przeciwwskazań a także możliwych powikłań. Oczywiście nie oznacza to, że należy bać się operacji plastycznych – obecnie zabiegi te przeprowadzane są z wykorzystaniem najnowszych technologii, sfokusowanych na bezpieczeństwo i komfort pacjenta. A zwiększeniu bezpieczeństwa zabiegu sprzyja wybór renomowanej kliniki medycyny estetycznej, cieszącej się nienaganną opinią.
Operacje plastyczne umożliwiają trwałą poprawę wyglądu określonych partii ciała, co z jednej strony odebrane może być jako zaleta, ale bywa także wadą. Dotyczy to zwłaszcza ingerencji w wygląd twarzy – jeśli efekt końcowy okaże się być niezadowalający, trudno będzie go skorygować. Za kolejną wadę uznać można fakt pozostawienia blizn po zabiegu, co dla osób starających się polepszyć swój wygląd może być niedopuszczalne. Niekiedy jednak zabiegi chirurgii plastycznej są po prostu wskazane. Mowa o znacznych, poważnych ingerencjach w wygląd, np. liposukcji w celu pozbycia się dużych depozytów tkanki tłuszczowej czy korekty znacznej asymetrii piersi. Jeśli natomiast celem zabiegu ma być poprawa wyglądu nie wymagająca radykalnych zmian – wówczas operacja plastyczna może być z powodzeniem zastąpiona przez zabiegi medycyny estetycznej. Jakie?
Medycyna estetyczna – alternatywa dla chirurgii plastycznej
Współczesne zabiegi dermatologii estetycznej umożliwiają skorygowanie wyglądu twarzy i ciała, usuwanie defektów wyglądu, redukowanie oznak upływającego czasu. A wszystko to z wykorzystaniem procedur znacznie mniej inwazyjnych od tych, które oferuje chirurgia plastyczna. Przykłady? Idealnie obrazuje to lifting twarzy. Kiedyś walka z opadającymi powiekami, zapadniętymi policzkami, chomikami i zaburzeniem linii żuchwy wymagała wykonania operacyjnego liftingu twarzy. Dziś można w tym celu wykorzystać lasery, nici liftingujące PDO, a także wypełnianie kwasem hialuronowym. Także powiększanie pośladków możliwe jest dzięki wykorzystaniu wypełniania kwasem hialuronowym czy własną tkanką tłuszczową. Także w zakresie walki z nadmiarowymi kilogramami i modelowania sylwetki medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw, oferując m. in. lipolizę iniekcyjną, kriolipolizę, hifu czy falę akustyczną. Wymienione zabiegi to procedury bezpieczne, mało inwazyjne, nierzadko bezbolesne. Zazwyczaj nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji, niektóre mogą być wręcz uznane za zabiegi bankietowe, po wykonaniu których można od razu powrócić do codziennej aktywności. Inne zabiegi wymagają krótkotrwałej rekonwalescencji i przestrzegania odpowiednich zaleceń pozabiegowych.
Kiedy warto zastąpić chirurgię estetyczną zabiegami małoinwazyjnymi?
Zabiegi medycyny estetycznej prowadzą do stymulowania fizjologicznych procesów regeneracji i remodelingu skóry, na ich efekty trzeba zatem niekiedy poczekać – tyle, ile trwa synteza włókien kolagenowych, odżywienie mieszków włosowych i ich wejście w kolejny cykl wzrostu czy odżywienie skóry oraz pobudzenie metabolizmu jej komórek. Warto poczekać – gdyż ostatecznie uzyskujemy niezwykle naturalny efekt. I wcale nie należy uznać za wadę, że efekt nie jest trwały – gdyż daje to możliwość powtórzenia zabiegu i modyfikowania naszego wyglądu w zależności od potrzeb. Dzięki medycynie estetycznej możemy zlikwidować trądzik czy przebarwienia, zredukować oznaki starzenia się skóry, wspomóc procesy odchudzania i wymodelować sylwetkę czy poprawić rysy twarzy. A wszystko to bez użycia skalpela i pozostawiania blizn.