Bryczesy na udach – Jak usunąć? przyczyny i zabiegi
Dodatkowe centymetry wokół ud i niechciane wałeczki tłuszczu na zewnętrznych częściach nóg to problem wielu kobiet. Dla wielu z nich tzw. bryczesy to źródło poważnych kompleksów. Jak się okazuje, często niełatwo się ich pozbyć, a dieta, ćwiczenia i inna wyrzeczenia nie przynoszą zamierzonych rezultatów. Na szczęście medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, które skutecznie zlikwidują bryczesy.
Co to są bryczesy?
Bryczesy to potoczna nazwa nadmiaru tkanki tłuszczowej, która odkłada się głównie na zewnętrznej części ud. Skąd ta nazwa? Nawiązuje ona do spodni dedykowanych jeździe konnej, których cechą charakterystyczną jest krój tj. poszerzenie na zewnątrz. Wprawdzie współcześnie stosowane elastyczne materiały pozwalają na większe dopasowanie przy jednoczesnym braku ograniczania ruchów jeźdźca, to jednak nazwa ta używana jest w stosunku do spodni nadal.
Skąd się biorą bryczesy na udach?
Bryczesy pojawiają się głównie na kobiecych nogach, co związane jest z tendencją do gromadzenia się tłuszczu w tej części ciała. Związane może być to zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i uwarunkowaniami genetycznymi. Na powstawanie bryczesów wpływa także siedzący tryb życia i zatrzymywanie wody w organizmie. Nade wszystko ich pojawienie się wynika jednak z nadwagi.
Warto wspomnieć, że od bryczesów, które są nieestetyczną, ale niegroźną dolegliwością, należy odróżnić nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej na udach, będące objawem lipodemii. Nazywana jest ona także „chorobą grubych nóg” i jest schorzeniem podskórnej tkanki tłuszczowej, które polega na patologicznym jej namnażaniu.
Jak walczyć z bryczesami – dieta i aktywność fizyczna
Bryczesom przede wszystkim warto zapobiegać. Ważna jest zatem aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Wśród ćwiczeń szczególnie polecanych przez specjalistów są ćwiczenia cardio, przysiady, wykopy w bok, czy przyciąganie kolan w pozycji leżącej na plecach. Warto poświęcić także choćby pół godziny dziennie na bieganie lub jazdę na rowerze. Aktywność fizyczną należy podejmować systematycznie, co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.
Jak pobyć się bryczesów? – przegląd zabiegów
Bryczesów można także pozbyć się dzięki zabiegom medycyny estetycznej. Jednym z nich jest lipoliza iniekcyjna, który polega na wstrzykiwaniu w newralgiczne miejsca preparatu, zawierającego składniki takie, jak:
- kwas dezoksycholowy, wpływający na rozpad komórek tłuszczowych,
- wyciąg z soi, która wspomaga metabolizm tłuszczu,
- witaminę PP, działającą ujędrniająco,
- arnikę górską, która działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Dzięki zastosowanej metodzie lipoliza iniekcyjna pozwala na wymodelowanie szczegółowo wybranych partii ciała i skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. Dla najlepszych efektów wymaga ona wprawdzie wykonania serii zabiegów, ale uznawana jest za zabieg małoinwazyjny i bezpieczny.
Najskuteczniejsze zabiegi na bryczesy na udach
Kolejnym profesjonalnym zabiegiem, który skutecznie usuwa kłopotliwe bryczesy jest kriolipoliza. Ta nieinwazyjna metoda redukcji tkanki tłuszczowej polega na selektywnym niszczeniu jego komórek za sprawą niskiej temperatury i wykorzystaniu tzw. apoptozy, czyli kontrolowanego obumierania adipocytów. Zabieg ten jest bezinwazyjnym sposobem na modelowanie sylwetki, potocznie nazywanym także „odchudzaniem zimnem”.
Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej możliwe jest również dzięki wykorzystaniu fal radiowych i ultradźwięków. Zabieg łączący ich działania polega na oddziaływaniu ultradźwiękami na tkankę tłuszczową, dzięki czemu dochodzi do rozpadu jej komórek. Fale radiowe, podgrzewając skórę i jej tkanki, stymulują zaś produkcję kolagenu i usprawniają krążenie, co z kolei przyspiesza odprowadzanie zniszczonych komórek tłuszczowych przez układ limfatyczny.
Efekt ujędrnienia skóry i lifting bryczesów na udach można osiągnąć również dzięki zastosowaniu technologii High Intensity Focused Ultrasound, czyli HIFU. Zabieg opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków o dużej mocy, które podgrzewają tkankę skórną (nawet do 60 – 70 stopni) i dodatkowo wprowadzają je w wibracje. Rezultatem jest pobudzenie włókien kolagenowych, poprawa wyglądu skóry i wyraźne zmniejszenie obwodu ud. Fale dźwiękowe o wysokiej energii, czyli tzw. fale akustyczne są kolejnym sposobem na pozbycie się bryczesów w profesjonalnym gabinecie.
Warto skorzystać także z zabiegu endermologii, czyli masażu podciśnieniowego, który w całkowicie bezinwazyjny sposób pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a dodatkowo także i cellulitu. Endermologia łączy precyzję masażu mechanicznego, wykonywanego za pomocą specjalnych rolek i podciśnienia, które zasysa fałdy skóry, dzięki któremu rolki dostają się do głębszych wart skóry i efektywniej niszczą komórki tłuszczowe. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, ale i zwiększenia skuteczności zabiegu endermologia wykonywana jest w specjalnym ściśle przylegającym do ciała endermowearze.
Jaki zabieg wybrać?
Wachlarz zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną, które mają zlikwidować niechciane bryczesy jest jak widać ogromny. Który spośród nich jest najlepszy? Optymalną metodę walki z nadmiarem tłuszczu na udach najlepiej wybrać z doświadczonym specjalistą.