Boczki, muffiny, uchwyty miłości – jak się ich pozbyć?

data publikacji:
data aktualizacji:

boczkiZ problemem nadmiernie gromadzącego się wokół talii tłuszczu boryka się wiele osób. To właśnie tutaj najłatwiej o dodatkowe, zbędne centymetry, a jednocześnie to właśnie boczki, czyli fałdki tłuszczu w bocznej części talii najtrudniej zlikwidować. Jak sobie z nimi poradzić? Do naszego gabinetu zgłasza się mnóstwo osób, w tym także mężczyzn, u których dieta, aktywność fizyczna i zmiana stylu życia nie przyniosły zadowalających rezultatów. Na szczęście znamy kilka skutecznych sposobów na likwidację boczków.

Skąd się biorą boczki?

Uchwyty miłości, muffiny, motylki na plecach – choć wszystkie te nazwy brzmią bardzo przyjemnie, określają dość kłopotliwą przypadłość jaką są boczki, czyli fałdy tkanki tłuszczowej gromadzące się w bocznej części talii. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, u których pojawia się jednak znacznie częściej.

Jak powstają te wylewające się zza spodni i wystające pod opiętymi koszulkami fałdki? To nic innego jak nadmiernie odkładająca się tkanka tłuszczowa. Gromadzi się w tym miejscu ze względu na fakt, że to właśnie brzuch jest fizjologicznie naturalnym punktem odkładania się zapasów energii. Zatem boczki powstają z powodu niewłaściwie zbilansowanej diety, zbyt dużej liczby kalorii spożywanej w ciągu dnia i braku aktywności fizycznej.

Wśród przyczyn powstawania boczków wymienia się także siedzący tryb życia, stres, niewłaściwą higienę snu. Negatywnie na wygląd talii wpływają również niektóre choroby np. problemy z insulinoodpornością lub przyjmowane leki. Warto ponadto pamiętać, że powstawanie boczków może być uwarunkowane genetycznie, a na częstsze ich występowanie u mężczyzn wpływają hormony tj. androgeny.

Jak zgubić boczki?

Fałdki po bokach talii tworzą się w bardzo łatwy sposób – to miejsce, w którym tkanka tłuszczowa odkłada się gdy tylko przybieramy na wadze – ale zgubić je jest niezwykle trudno. Jak sobie z nimi poradzić? Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki, które sprzyjają ich powstawaniu, najlepiej zaczynając od diety. Usuń z niej zbędny cukier, zwiększ ilość spożywanego błonnika i zapomnij o przetworzonej żywności.

Niezwykle ważna jest także aktywność fizyczna. Specjaliści podkreślają, że konieczne jest wprowadzenie ćwiczeń spalających tkankę tłuszczową, a nie tylko wzmacniająceych mięśnie. Dlaczego? Bo boczki to tłuszcz, a nie zwiotczałe mięśnie. Dlatego, aby się ich pozbyć trzeba zacząć od zniwelowania tkanki tłuszczowej tj. od ćwiczeń aerobowych i cardio, a następnie lub równocześnie –  o ile pozwala ci na to kondycja – wzmacniać tkankę mięśniową.

Jak zlikwidować boczki w gabinecie medycyny estetycznej?

Mimo że do powstania boczków wystarczy niekiedy kilka tygodni, często do ich zgubienia nie wystarczają długie miesiące, a nawet i lata. W walce z nieestetycznymi fałdkami mogą pomóc jednak profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które przyspieszą likwidację tkanki tłuszczowej. Które zabiegi szczególnie polecamy?

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na kriolipolizę, nazywaną odchudzaniem na zimno. To zabieg, który polega na selektywnym niszczeniu komórek tłuszczowych poprzez ich wychłodzenie, a precyzyjnie mówiąc zamrażanie. Działanie temperatury od -9 st. C. do nawet -14 st. C powoduje, że adipocyty obumierają, dzięki czemu efekt zabiegu jest trwały. Ogromnym atutem kriolipolizy jest jej wysoka skuteczność. Podczas jednego zabiegu można pozbyć się od 25 do nawet 45 proc. tkanki tłuszczowej. Co ważne, mimo że ulega ona całkowitemu zniszczeniu, niska temperatura nie oddziałuje w negatywny sposób na naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne, nerwy, a nawet na skórę.

Wielu naszych pacjentów decyduje się także na wykonanie zabiegu, a w zasadzie całej serii zabiegów Accent Prime. Wykorzystuje on dwie technologie tj. rafle radiowe i ultradźwięki, które pozwalają na jednoczesne spalanie tkanki tłuszczowej i ujędrnianie skóry. Podczas zabiegu emitowane są jednocześnie zimne ultradźwięki, powodujące rozpad błon komórek tłuszczowych i ciepłe – niszczące te komórki. Fale radiowe stymulują zaś wysoką temperaturą fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych.

Do zabiegów niwelujących tkankę tłuszczową zaliczamy również HIFU, czyli opartą na ultradźwiękach o dużej mocy całkowicie bezinwazyjną technologię pozwalającą na natychmiastowy lifting skóry. HIFU łączy w sobie efekt termiczny i wibracje, w które wprawiane są tkanki. Dzięki nim dochodzi do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, a dodatkowo do ujędrnienia skóry.

Zabieg wspomagające na muffiny – Endermologia

Aby wspomóc walkę z boczkami warto wykonywać także endermologię. Ten  masaż podciśnieniowy wykonujemy specjalnym urządzeniem wyposażonym w głowicę wychwytującą fałd skóry. Endermologia doskonale sprawdza także się jako zabieg wspomagający bardziej zaawansowane techniki tzw. liftingu bez skalpela.