Zlokalizowana tkanka tłuszczowa – jak pozbyć się opornego tłuszczu?

data publikacji:
data aktualizacji:

zlokalizowana tkanka tłuszczowaTkanka tłuszczowa u każdej osoby funkcjonuje w nieco inny sposób. Najczęściej poruszaną kwestią jest oczywiście tempo metabolizmu, choć nie mniej ważne jest rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Zlokalizowana tkanka tłuszczowa na brzuchu, biodrach czy boczkach stanowi spory problem estetyczny i często okazuje się oporna na zwykłe metody odchudzania. Wtedy warto poddać się miejscowemu odtłuszczaniu.

Zlokalizowana tkanka tłuszczowa – co to jest?

Zlokalizowaną tkanką tłuszczową nazywamy depozyty tłuszczu tworzące się wybiórczo w określonej partii ciała. Tkanka tłuszczowa nigdy nie odkłada się w idealny, równomierny sposób, jednak u niektórych osób dysproporcje między poszczególnymi obszarami są bardzo zauważalne. Powoduje to pogorszenie wyglądu fizycznego i samopoczucia. Problem jest tym większy, że zlokalizowanej tkanki tłuszczowej ciężko jest się pozbyć samą dietą i ćwiczeniami ze względu na jej szczególną oporność. Niepowodzenia w odchudzaniu wzbudzają niestety dużo frustracji i niezadowolenia z siebie.

Przyczyny powstawania zlokalizowanej tkanki tłuszczowej nadal nie zostały do końca wyjaśnione. Wiadomo, że w tych obszarach może dochodzić zarówno do hipertrofii (zwiększania objętości komórek tłuszczowych), jak i hiperplazji (zwiększania ilości komórek tłuszczowych). Dużą rolę przypisuje się hormonom, w szczególności insulinie, żeńskim hormonom płciowym i leptynie.

Zlokalizowana tkanka tłuszczowa najczęściej występuje w następujących obszarach:

  • dolna część brzucha
  • boczki
  • podbródek
  • biodra
  • tylna część pleców
  • ramiona
  • kolana

Oporna tkanka tłuszczowa – dlaczego powstaje?

Oporna tkanka tłuszczowa to taka, która trudno poddaje się redukcji za pomocą diety i ćwiczeń. Możemy więc mówić o niej dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście wdrożymy kroki mające na celu zmniejszenie masy ciała, czyli dietę o odpowiednio niskiej kaloryczności oraz systematyczny wysiłek fizyczny o co najmniej umiarkowanej intensywności. Kiedy pomimo takich wyrzeczeń objętość tkanki tłuszczowej się nie zmniejsza, warto zastanowić się nad tym, czy nie mamy do czynienia właśnie z tłuszczem opornym.

Tłuszcz oporny to problem, u podłoża którego leżą procesy biologiczne. W tkance tłuszczowej znajduje się wiele różnych receptorów, w tym receptory adrenergiczne alfa-2 i beta-2. Te pierwsze spowalniają spalanie tłuszczu, a drugie – przyspieszają. W prawidłowej tkance tłuszczowej występują one w równowadze. W przypadku tłuszczu opornego przeważają natomiast receptory alfa-2. Niekorzystne zmiany w biologii adipocytów mogą wynikać też z nieprawidłowych nawyków żywieniowych, stosowania używek, życia w chronicznym stresie, jak również z predyspozycji genetycznych.

Oporny tłuszcz – czy można się go pozbyć?

Zlokalizowana tkanka tłuszczowa dotyczy wielu osób i niekorzystnie wpływa na jakość życia. Na szczęście medycyna już wie, w jaki sposób radzić sobie z opornym tłuszczem. Najskuteczniejsze rozwiązanie to połączenie zdrowego stylu życia z zabiegami medycyny estetycznej. Kluczowe jest stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce, o odpowiednio wysokiej zawartości białka i ze zredukowaną zawartością produktów przetworzonych. Należy ograniczyć picie alkoholu i jedzenie słodyczy, a słodkie napoje zamienić na wodę lub zieloną herbatę. Jeśli chodzi o wysiłek fizyczny, to najważniejsze, aby był przyjemny, regularny i dostosowany do naszych możliwości.

Miejscowe odtłuszczanie – zabiegi medycyny estetycznej

Z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej warto zwrócić się do lekarza medycyny estetycznej. Obecnie jest to najodpowiedniejszy ekspert w tej kwestii. Jeszcze kilkanaście lat temu czołową metodą modelowania sylwetki była liposukcja przeprowadzana przez chirurgów plastycznych. Jest to jednak poważny, inwazyjny zabieg, który w wielu przypadkach może być z powodzeniem zastąpiony znacznie bezpieczniejszymi metodami.

Jedną z metod rekomendowanych w przypadku opornej tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza. W tym zabiegu wykorzystuje się wpływ niskiej temperatury (-9 stopni Celsjusza) na adipocyty polegający na zwiększonym wydzielaniu cytokin prozapalnych i apoptozie komórek. Co ważne, tkanka tłuszczowa jest znacznie bardziej podatna na wychłodzenie niż otaczające tkanki, dlatego nie ma ryzyka odmrożenia skóry. Proces redukcji tkanki tłuszczowej jest w tym przypadku stopniowy i trwa przez kilka tygodni, co umożliwia jednoczesne obkurczanie skóry. Lipoliza iniekcyjna wywiera zbliżony wpływ na adipocyty, jednak wykorzystuje działanie specjalnie dobranych związków takich jak kwas dezoksycholowy czy nikotynamid.

Doskonałe efekty w miejscowym odtłuszczaniu przynosi również Hifu, czyli wysoce zogniskowane ultradźwięki. Oddziałują one na tłuszcz w dwóch mechanizmach – termicznym i poprzez wibracje, co powoduje skuteczne niszczenie adipocytów. Dodatkowo stymulowana jest synteza kolagenu, dzięki czemu dodatkowo poprawia się efekt wizualny – skóra staje się napięta i ujędrniona. W podobny sposób działają fala akustyczna oraz fala radiowa.

Z kolei endermologia oddziałuje na układ limfatyczny, który również jest zaangażowany w procesy metaboliczne w tkance tłuszczowej. Sprawny drenaż chłonki jest niezbędny dla usuwania zbędnych produktów przemiany materii, w tym lipidów uwolnionych w trakcie wspomnianych już zabiegów. Ogromną zaletą tej metody jest również możliwość pobudzania głębokich partii skóry i tkanki podskórnej. Efektem jest skuteczna walka ze zlokalizowaną tam tkanką tłuszczową, ale także zwiększona produkcja kolagenu i elastyny. Z tego względu endermologia jest doskonałym uzupełnieniem innych zabiegów.