Zapalenie mieszków włosowych

data publikacji:
data aktualizacji:

zapalenie mieszków włosowychZapalenie mieszków włosowych to stosunkowo częsta przypadłość. Pojawienie się zaczerwienienia i wyprysków w obrębie mieszków włosowych najczęściej jest bagatelizowane, gdyż traktowane jest jako zwykłe podrażnienie skóry. W rzeczywistości jednak ta przypadłość o nawracającym charakterze bardzo często przebiega z zakażeniem bakteryjnym skóry. A to wymaga konsultacji lekarskiej i – nierzadko – stosowania antybiotyku. Istnieje na szczęście skuteczna metoda zapobiegania zapaleniu mieszków włosowych. Mowa o laserowym usuwaniu owłosienia.

 

Skąd się bierze zapalenie mieszków włosowych?

Mieszki włosowe to struktury skóry, przybierające postać kanalików, w których umieszczone są cebulki włosowe. Tu znajdują także ujście gruczoły łojowe. Niekiedy ujście mieszka włosowego znajduje się nieco ponad powierzchnią skóry – wówczas mechaniczne drażnienie skóry sprzyja uszkodzeniu mieszków włosowych i sprzyja rozwojowi zakażenia. Zazwyczaj infekcja ma charakter bakteryjny i spowodowana jest przez bakterie gronkowca zasiedlające fizjologicznie skórę, które nie generują objawów chorobowych, gdy skóra pozostaje nienaruszona. Uszkodzenie mieszka włosowego sprzyja namnażaniu w nim bakterii, co objawia się miejscowym stanem zapalnym.

Jaka jest najczęstsza przyczyna zapalenia mieszków włosowych? Golenie. Stosowanie ostrych maszynek do golenia sprzyja powstawaniu mikroskopijnych uszkodzeń skóry. Szczególnie predysponowane są osoby o grubym, gęstym zaroście. Rzadsze przyczyny zapalenia mieszków włosowych to podrażnienia spowodowane noszeniem zbyt obcisłych ubrań, a także nawaga i nadmierna potliwość. Niekiedy zapalenie mieszków włosowych pojawia się po ekspozycji skóry na słońce, a także jako powikłanie po stosowaniu miejscowo kortykosteroidów.

 

Zapalenie mieszków włosowych – jak rozpoznać?

Zapalenie mieszków włosowych przebiega w charakterystyczny sposób. W okolicy mieszków włosowych pojawia się zaczerwienienie, które szybko przechodzi w powierzchniową krostę. Może pojawić się pęcherzyk ropny wypełniony żółtawą wydzieliną. Zapalenie mieszków włosowych może objąć dowolny obszar skóry, najczęściej zlokalizowane jest na nogach, plecach, klatce piersiowej, twarzy czy pachwinach. Zmiany te mają tendencję do nawrotów.

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Jeśli dojdzie do rozwoju zapalenia mieszków włosowych, konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Najczęściej lekarz przepisuje maść z antybiotykiem. Niekiedy wystarczy jedynie zastosowanie maści ichtiolowej. Domowe leczenie zapalenia mieszków włosowych ma znaczenie jedynie pomocnicze.

Jak zapobiec zapalenie mieszków włosowych po goleniu?

Osoby, które borykają się z nawracającym zapaleniem mieszków włosowych wiedzą, że jest to bardzo dotkliwy problem. Zmiany na skórze wyglądają bardzo nieestetycznie, co sprzyja konieczności zasłaniania ubraniem sporych obszarów skóry. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest ciągłe stosowanie antybiotyków. Wystarczy jedynie wyeliminować najczęstszą przyczynę rozwoju stanów zapalnych.. Mowa o zastąpieniu golenia depilacją laserową. Laserowe usuwanie owłosienia to skuteczne leczenie zapalenia mieszków włosowych. Usuwanie włosów laserem polega bowiem na usuwaniu całego włosa, włącznie z mieszkiem włosowym. Zapobiega to bolesnemu wrastaniu nowych włosów, ponadto eliminuje uszkodzenie skóry ostrą żyletką. Wykonanie depilacji laserowej redukuje zatem nie objawy, a przyczyny powstawania zapalenia mieszków włosowych.

Liczba potrzebnych zabiegów depilacji laserowej ustalana jest indywidualnie – najczęściej wystarczy seria 6 – 8 zabiegów, a także zabiegi przypominające raz lub dwa razy w roku.