Zakwasy po ćwiczeniach – jak zminimalizować?

data publikacji:
data aktualizacji:

zakwasy po ćwiczeniachRegularna aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego stylu życia. Uprawianie sportu wymaga jednak szczególnej troski o organizm – zbilansowanej diety, a także właściwej regeneracji. Bardzo często zapominamy o tej ostatniej – a niewłaściwie zregenerowane mięśnie prędzej czy później odmówią posłuszeństwa na treningu. O potrzebie regeneracji mięśni najlepiej świadczy pojawianie się zakwasów. Zakwasy po ćwiczeniach to dolegliwość, która dotyka zarówno zawodowych sportowców, jak i osób trenujących rekreacyjnie, wykonujących lekki trening. Zarówno zakwasy po niewielkim treningu, jaki zakwasy towarzyszące profesjonalnym treningom można zredukować. A najskuteczniejszą metodą jest specjalistyczny zabieg dostępny w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej – endermologia.

 

Skąd się biorą zakwasy?

Niemal każda osoba uprawiająca sport doświadcza bolesności mięśni po treningu, która może utrzymywać się nawet do kilku dni. Do niedawna panowało przekonanie, że zakwasy po treningu są konsekwencją gromadzenia się w mięśniach kwasu mlekowego. Dziś wiadomo jednak, że ten powstający podczas pracy mięśni związek pozostaje w mięśniach stosunkowo krótko i po około godzinie jest wypłukiwany do krążenia. Obecnie najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem na powstawanie zakwasów są mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. Wysiłek fizyczny, a zwłaszcza rozciąganie mięśni na skutek oddziaływania sił zewnętrznych (np. podnoszenia ciężarów) prowadzi do powstawania uszkodzeń mięśni.

Zakwasy pojawiają się zarówno u osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, jak i u osób już wytrenowanych, które zwiększają intensywność wysiłku fizycznego. Teoretycznie jest to zjawisko pożądane, gdyż podczas naprawy tych mikrouszkodzeń dochodzi do przyrostu masy mięśniowej. Jednak zakwasy i towarzysząca im bolesność mięśni mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić kontynuowanie treningów w kolejnych dniach. Można na szczęście zminimalizować ryzyko rozwoju zakwasów, a także zredukować już istniejące zakwasy. A jedną z najskuteczniejszych metod jest skorzystanie z profesjonalnego zabiegu przyjaznego sportowcom – endermologii LPG Alliance.

 

Co na zakwasy po treningu?

Zakwasy nie muszą pojawiać się po każdym treningu. Wystarczy jedynie zaplanować w rozsądny sposób wysiłek fizyczny. Najgorszym, co możemy zrobić jest zbyt intensywny wysiłek – zwłaszcza w przypadku osób poczatkujących. Oczywiste jest, że z treningu na trening staramy się zwiększyć poziom wysiłku i wypracować odpowiedni progres – ale należy robić to stopniowo. Co jeszcze? Ważne jest wykonywanie rozgrzewki przed treningiem oraz rozciąganie po zakończonym wysiłku. Ponadto dobrze jest zadbać o dietę bogatą w antyoksydanty, a także aminokwasy. Spożywanie warzyw, strączków, ryb i mięs oraz odpowiednie nawodnienie organizmu wspomagają procesy regeneracji.

Jednym ze sposobów na rozluźnienie napiętych i zmęczonych mięśni jest masaż. Nie bez powodu sportowcy wykonują masaże określonych partii mięśni. Obecnie istnieje niezwykle skuteczna i przyjemna alternatywa dla manualnego masażu mięśni – mowa o zabiegu endermologii. Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy to profesjonalny zabieg wykonywany przy użyciu specjalistycznej aparatury. Osoba poddawana zabiegowi ubrana jest w specjalny kombinezon, który umożliwia płynne wykonywanie masażu specjalnymi głowicami wyposażonymi w rolki. Rolki zasysają fałd skórny i wykonują dogłębny masaż. Trudno o skuteczniejszy zabieg dla sportowca.

Endermologia na zakwasy po treningu

Podczas zabiegu endermologii pobudzamy krążenie krwi i limfy. Z jednej strony zapewnia to lepsze dotlenienie i odżywienie mięśni, a z drugiej – usprawnia usuwanie zbędnych metabolitów. Dzięki temu procesy regeneracji mięśni (a także innych składowych układu ruchu, np. więzadeł i ścięgien) zachodzą znacznie szybciej. Nie bez powodu endermologie od lat stosuje się na całym świecie jako uzupełnienie rehabilitacji pourazowej. Mięśnie relaksują się, a zatem znika uczucie napięcia mięśni pojawiające się po treningu. Kolejną korzyścią z wykonywania zabiegu endermologii jest ujędrnienie skóry, redukcja cellulitu a także usprawnienie procesów redukcji tkanki tłuszczowej. Takie działanie endermologii docenią zwłaszcza te osoby, które uprawiają sport w celu odchudzenia i wymodelowania sylwetki.

Endermologia na zakwasy to zabieg nieinwazyjny, w pełni bezpieczny, bezbolesny. Można go zatem wykonywać regularnie, zarówno w ramach profilaktyki zakwasów czy kontuzji układu ruchu, jak i wspomagająco po pojawieniu się dolegliwości. Jak często wykonywać endermologię?  Zalecana częstotliwość zabiegów endermologii to 2 – 3 razy w tygodniu. Pojedynczy zabieg trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut, a efekty zabiegu endermologii zauważalne są już po pierwszej wizycie w salonie kosmetologicznym. Endermologia to zatem doskonały zabieg dla sportowców zawodowych oraz amatorów, a także dla każdego, kto dba o kondycję i nienaganny wygląd ciała, a także świetne samopoczucie.