fbpx

Zakwasy po ćwiczeniach

zakwasy po ćwiczeniach

jak sobie z nimi poradzić?

Regularna aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego stylu życia. Uprawianie sportu wymaga jednak szczególnej troski o organizm – zbilansowanej diety, a także właściwej regeneracji. Bardzo często zapominamy o tej ostatniej – a niewłaściwie zregenerowane mięśnie prędzej czy później odmówią posłuszeństwa na treningu. O potrzebie regeneracji mięśni najlepiej świadczy pojawianie się zakwasów. Zakwasy po ćwiczeniach to dolegliwość, która dotyka zarówno zawodowych sportowców, jak i osób trenujących rekreacyjnie, wykonujących lekki trening. Zarówno zakwasy po niewielkim treningu, jaki zakwasy towarzyszące profesjonalnym treningom można zredukować. A najskuteczniejszą metodą jest specjalistyczny zabieg dostępny w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej – endermologia.

 

Skąd się biorą zakwasy?

Niemal każda osoba uprawiająca sport doświadcza bolesności mięśni po treningu, która może utrzymywać się nawet do kilku dni. Do niedawna panowało przekonanie, że zakwasy po treningu są konsekwencją gromadzenia się w mięśniach kwasu mlekowego. Dziś wiadomo jednak, że ten powstający podczas pracy mięśni związek pozostaje w mięśniach stosunkowo krótko i po około godzinie jest wypłukiwany do krążenia. Obecnie najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem na powstawanie zakwasów są mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. Wysiłek fizyczny, a zwłaszcza rozciąganie mięśni na skutek oddziaływania sił zewnętrznych (np. podnoszenia ciężarów) prowadzi do powstawania uszkodzeń mięśni.

Zakwasy pojawiają się zarówno u osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, jak i u osób już wytrenowanych, które zwiększają intensywność wysiłku fizycznego. Teoretycznie jest to zjawisko pożądane, gdyż podczas naprawy tych mikrouszkodzeń dochodzi do przyrostu masy mięśniowej. Jednak zakwasy i towarzysząca im bolesność mięśni mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić kontynuowanie treningów w kolejnych dniach. Można na szczęście zminimalizować ryzyko rozwoju zakwasów, a także zredukować już istniejące zakwasy. A jedną z najskuteczniejszych metod jest skorzystanie z profesjonalnego zabiegu przyjaznego sportowcom – endermologii LPG Alliance.

 

Jak zapobiegać zakwasom?

Zakwasy nie muszą pojawiać się po każdym treningu. Wystarczy jedynie zaplanować w rozsądny sposób wysiłek fizyczny. Najgorszym, co możemy zrobić jest zbyt intensywny wysiłek – zwłaszcza w przypadku osób poczatkujących. Oczywiste jest, że z treningu na trening staramy się zwiększyć poziom wysiłku i wypracować odpowiedni progres – ale należy robić to stopniowo. Co jeszcze? Ważne jest wykonywanie rozgrzewki przed treningiem oraz rozciąganie po zakończonym wysiłku. Ponadto dobrze jest zadbać o dietę bogatą w antyoksydanty, a także aminokwasy. Spożywanie warzyw, strączków, ryb i mięs oraz odpowiednie nawodnienie organizmu wspomagają procesy regeneracji.

Endermologia – profesjonalny sposób na zakwasy

Jednym ze sposobów na rozluźnienie napiętych i zmęczonych mięśni jest masaż. Nie bez powodu sportowcy wykonują masaże określonych partii mięśni. Obecnie istnieje niezwykle skuteczna i przyjemna alternatywa dla manualnego masażu mięśni – mowa o zabiegu endermologii. Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy to profesjonalny zabieg wykonywany przy użyciu specjalistycznej aparatury. Osoba poddawana zabiegowi ubrana jest w specjalny kombinezon, który umożliwia płynne wykonywanie masażu specjalnymi głowicami wyposażonymi w rolki. Rolki zasysają fałd skórny i wykonują dogłębny masaż. Trudno o skuteczniejszy zabieg dla sportowca.

Podczas zabiegu endermologii zostaje pobudzone krążenie krwi i limfy. Z jednej strony zapewnia to lepsze dotlenienie i odżywienie mięśni, a z drugiej – usprawnia usuwanie zbędnych metabolitów. Dzięki temu procesy regeneracji mięśni (a także innych składowych układu ruchu, np. więzadeł i ścięgien) zachodzą znacznie szybciej. Nie bez powodu endermologia od lat stosowana jest na całym świecie jako uzupełnienie rehabilitacji pourazowej. Mięśnie relaksują się, a zatem znika uczucie napięcia mięśni pojawiające się po treningu. Kolejną korzyścią z wykonywania zabiegu endermologii jest ujędrnienie skóry, redukcja cellulitu a także usprawnienie procesów redukcji tkanki tłuszczowej. Takie działanie endermologii docenią zwłaszcza te osoby, które uprawiają sport w celu odchudzenia i wymodelowania sylwetki.

Endermologia na zakwasy to zabieg nieinwazyjny, w pełni bezpieczny, bezbolesny. Można go zatem wykonywać regularnie, zarówno w ramach profilaktyki zakwasów czy kontuzji układu ruchu, jak i wspomagająco po pojawieniu się dolegliwości. Jak często wykonywać endermologię?  Zalecana częstotliwość zabiegów endermologii to 2 – 3 razy w tygodniu. Pojedynczy zabieg trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut, a efekty zabiegu endermologii zauważalne są już po pierwszej wizycie w salonie kosmetologicznym. Endermologia to zatem doskonały zabieg dla sportowców zawodowych oraz amatorów, a także dla każdego, kto dba o kondycję i nienaganny wygląd ciała, a także świetne samopoczucie.

Zobacz również:

Usuwanie cellulitu

usuwanie cellulituCellulit to niezwykle częsta przypadłość, dotycząca przede wszystkim kobiet. Może być on zlokalizowany na rozległych partiach ciała, co czyni z niego znaczący problem natury estetycznej. Nie dziwi zatem, że poszukiwane są skuteczne sposoby usuwania cellulitu. Zawsze warto stosować domowe metody walki z cellulitem, takie jak aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, naprzemienne zimne i ciepłe natryski, bańki chińskie czy stosowanie kosmetyków ujędrniających. Jednak takie postępowanie ma znaczenie jedynie pomocnicze – redukcja cellulitu w klinice medycyny estetycznej to jedyne skuteczne i trwałe rozwiązanie. Jak się pozbyć cellulitu? Za najlepsze zabiegi umożliwiające usuwanie cellulitu uznawana jest endermologia, fale akustyczne oraz laseroterapia.
Kilka informacji
Accent Prime cena: od 500 pln
Endermologia Alliance cena: od 130 pln
Fala akustyczna Storz cena: od 250 pln
Karboksyterapia Julie cena: od 150 pln
Rabaty w pakietach: do 30%
Efekty: długotrwałe

Zabiegi na cellulit

Zabiegi antycellulitowe z wykorzystaniem endermologii uznawane są za niezwykle skuteczne, a zarazem bardzo bezpieczne; co więcej – masaż podciśnieniowy to zabieg niezwykle przyjemny. Jak pozbyć się cellulitu przy pomocy tej metody? Endermologia to zabieg masażu z wykorzystaniem elektronicznie sterowanych rolek umieszczonych w hermetycznej komorze. Masaż wykonywany jest przez specjalny kostium, który zapewnia płynność ruchów rolek. Wytworzone podciśnienie zasysa fałd skórny, co umożliwia wykonanie dogłębnego, mechanicznego masażu. Zabieg endermologii LPG Alliance działa wielokierunkowo (efekt Mecano – stymulacji): - pobudza mechanicznie skórę, co stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny; tak wzmocniona skóra zyskuje na jędrności, przez co cellulit staje się mniej widoczny - wpływa na metabolizm podskórnej tkanki tłuszczowej, co sprzyja aktywacji lipolizy (spalania tkanki tłuszczowej) - stymuluje pracę układu limfatycznego, co ułatwia drenaż limfatyczny, usuwanie toksyn i zalegającej w tkance podskórnej wody Zabiegi antycellulitowe z wykorzystaniem endermologii dają efekt ujędrnienia i wygładzenia skóry, a także zauważalną redukcję cellulitu. Dodatkową korzyścią jest relaksacja mięśni, co docenią zwłaszcza osoby uprawiające sport. Zalecane jest wykonanie kilku – kilkunastu zabiegów endermologii, a najlepsze efekty zapewni uzupełnienie takich zabiegów na cellulit z odpowiednią dietą i regularną aktywnością fizyczną. Dzięki endermologii można skutecznie pozbyć się „pomarańczowej skórki”, co więcej – to jedyna metoda walki z cellulitem wodnym. Ta metoda walki z cellulitem jest na tyle bezpieczna, że bez obaw mogą z niej korzystać kobiety w ciąży i po porodzie, a także mamy karmiące piersią.

Usuwanie cellulitu – najnowsze metody laserowe.

Laserowe Usuwanie cellulitu możliwe jest dzięki kompleksowemu resurfacingowi skóry. Wykorzystywany jest w tym celu laser erbowo – jagowy z modułem NIR. Laser emituje światło o długości fali 2940 nm, dając efekt podgrzewania tkanki podskórnej, a także jej remodelingu. Światło lasera pochłaniane jest przez wodę tkankową, co prowadzi do jej gwałtownego podgrzania i odparowania, z towarzyszącą zmianą struktury skóry. Następujący po zabiegu proces jej regeneracji wzrostowi jędrności i elastyczności skóry oraz zwiększeniu jej gęstości. Laser na cellulit prowadzi do powstania mikroskopijnych uszkodzeń termicznych skóry, zaś otaczająca je zdrowa tkanka indukuje procesy odnowy. Okres rekonwalescencji po zabiegu laserowego usuwania cellulitu trwa około dwóch tygodni. Sugerowane jest przeprowadzenie serii kilku zabiegów, wykonywanych w odstępach paru tygodni. Ostatecznym efektem takiej terapii jest ujędrnienie partii ciała objętych cellulitem i wygładzenie powierzchni skóry.

Fala akustyczna-uderzeniowa w walce z cellulitem

Sposoby na cellulit dostępne w profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej umożliwiają skuteczną walkę z pomarańczową skórką – i są to zabiegi nie tylko na cellulit w jego początkowych fazach, ale także zabiegi na zaawansowany cellulit. Jak pozbyć się cellulitu przy pomocy fal akustycznych? Zabieg na cellulit z wykorzystaniem fali akustycznej prowadzi do rozluźnienia tkanki łącznej oraz ujędrnienia skóry, stymulowania rozpadu komórek tłuszczowych oraz pobudzenia krążenia krwi i limfy. Zmniejsza to widoczność cellulitu i wpływa pozytywnie na kondycję skóry. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny, nie wymagający okresu rekonwalescencji. Stosowanie fal akustycznych nie jest ponadto obciążone żadnymi skutkami ubocznymi. Gdy celem jest usuwanie cellulitu, najnowsze metody kosmetologiczne są najskuteczniejszą opcją. Kompleksowo wpływają na strukturę oraz funkcjonowanie skóry i tkanki podskórnej, co prowadzi do zredukowania cellulitu i poprawy wyglądu problematycznych partii ciała. Wysokiej skuteczności zabiegów na cellulit towarzyszy bezpieczeństwo ich stosowania oraz sprawny proces regeneracji.

Cellulit to niezwykle częsta przypadłość, dotycząca przede wszystkim kobiet. Może być on zlokalizowany na rozległych partiach ciała, co czyni z niego znaczący problem natury estetycznej. Nie dziwi zatem, że poszukiwane są skuteczne sposoby usuwania cellulitu. Zawsze warto stosować domowe metody...

Zobacz więcej

Accent Prime – modelowanie sylwetki

accent prime

Accent Prime to najnowocześniejsza platforma zabiegowa od Alma lasers, łącząca w sobie unikatowe technologie fal radiowych oraz ultradźwięków. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie całkowicie nieinwazyjnych, bezpiecznych i niezwykle skutecznych zabiegów umożliwiających modelowanie sylwetki oraz ujędrnianie skóry twarzy i ciała. Takie...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Joanna Godwin

Kosmetolog

Ekspert i pasjonat pielęgnacji ciała i modelowana sylwetki. Ma kilka tysięcy wykonanych zabiegów endermologii oraz wieloletnie doświadczenie w masażach podciśnieniowych i urządzeniach modelujących sylwetkę. Pracowała między innymi na Endermologie integral, Endermologie Alliance, fali akustycznej Storz, Accent Prime i inne.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję