Wrastające włoski – Jak się ich pozbyć?

data publikacji:
data aktualizacji:

wrastające włoskiZabiegi depilacji laserowej są coraz chętniej wykonują zarówno kobiety, jak i przez mężczyzn. Rosnąca popularność laserowego usuwania owłosienia wynika przede wszystkim z wszechobecnego kultu gładkiego ciała, ważne są ponadto względy higieniczne. Usunięcie owłosienia z ciała może bowiem ograniczać nadmierne pocenie się oraz okazać się pomocne w utrzymaniu higieny. Okazuje się jednak, że depilacja laserowa  może być wykonywana ze wskazań medycznych. Coraz więcej osób cierpi bowiem na wrastające włoski i rozwijające się na tym podłożu zapalenie mieszków włosowych.

Wrastające włoski- przyczyny

Wrastanie włosków to stosunkowo częsta przypadłość, na którą szczególnie narażone są osoby decydujące się na mechaniczne usuwanie owłosienia – golarką, depilatorem elektrycznym czy woskiem. Takie metody usuwania owłosienia nie są idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim – metody te cechują się krótkotrwałym efektem, stąd konieczność stałego ich powtarzania. A to oznacza spore nakłady czasu oraz pieniędzy. Ale to nie jedyna wada – bardzo często pojawiają się bowiem wrastające włoski po depilatorze czy wrastające włoski po wosku. Jaka jest tego przyczyna?

Wrastający włos to taki, który nie przebił się przez skórę i wydłuża się pod powierzchnią skóry. Takie zjawisko ma bardzo często miejsce podczas depilacji mechanicznej – usunięte włoski odrastają słabsze i cieńsze, co uniemożliwia im przebicie skóry i prawidłowy wzrost. Wrastanie włosków towarzyszy także goleniu włosków stępioną maszynką do golenia. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym jest stwardnienie i rogowacenie naskórka, towarzyszące podrażnieniom skóry podczas golenia. Wówczas włoski pozostają pod skórą, rosnąc w nietypowy sposób – wraz ze wzrostem ich długości włoski zwijają się. Dostrzegalne są wówczas pod skórę jako niewielkie, ciemne kuleczki.

Jakie problemy mogą sprawiać takie wrastające włoski? Stan zapalny to najważniejsza komplikacja – wokół włoska pod skórą może dojść do rozwoju zapalenia, co objawia się jako punktowe zaczerwienienie skóry, a także rozwój ropnej krostki. Niekiedy na podłożu wrastających włosków rozwija się zapalenie mieszków włosowych. Wówczas może dojść do rozwoju głębokiego stanu zapalnego, czyraków i blizn. W skrajnych przypadkach wymagana może być interwencja chirurgiczna.

Jak usunąć wrastające włoski

Osoby, których dotyka problem wrastających włosków, próbują niekiedy domowych sposobów. Czy któryś z tych sposobów jest jednak dobry? Peeling na wrastające włoski ma na celu złuszczenie wierzchnich warstw naskórka, blokujących swobodny wzrost włosków ponad powierzchnią skóry. Ważna jest także odpowiednia regeneracja skóry po zabiegu golenia czy depilacji włosków woskiem. Odpowiednio odżywiona i nawilżona skóra jest mniej podatna na podrażnienia i rogowacenie, co także może przyczynić się do ograniczenia wrastania włosków. Bardzo często jednak takie domowe sposoby na wrastające włoski okazują się być niewystarczająco skuteczne. Najczęściej zalecaną przez specjalistów metodą usuwania wzrastających włosków jest depilacja laserowa.

Najskuteczniejsza metoda pozbycia się wrastających włosów

Laserowe usuwanie owłosienia to trwała metoda usuwania niechcianego owłosienia. Wykonanie serii kilku zabiegów umożliwia definitywne pozbycie się niechcianych włosków. Wrastające włoski po depilacji laserowej nie pojawią się, gdyż włos usuniemy wraz z cebulką i nie odrasta. Dzięki temu depilacja laserowa jest najskuteczniejszym leczeniem zapalenia mieszków włosowych spowodowanego przez wrastanie włosków. Taki zabieg stanowi zatem doskonałą profilaktykę wrastania włosów na ciele. Co więcej – depilacja laserowa skutecznie usuwa już powstałe wrastające włoski, nie ma zatem konieczności ich usuwania przed zastosowaniem lasera.

Jaka jest skuteczność depilacji laserowej w likwidacji wrastających włosów?

 

W zabiegu depilacji laserowej wykorzystywana jest aparatura emitująca wiązkę światła o określonej długości. Światło lasera pochłaniane jest przez melaninę ,czyli barwnik włosa. Prowadzi to do zniszczenia cebulki włosa i hamuje odrastanie włosków. W ten sposób z powodzeniem mogą być niszczone także włoski, które wrastają pod skórą.

W związku z tym, że włos już nie odrasta, a skóra pozostaje gładka – problem wrastania włosków zostaje definitywnie rozwiązany. Taka metoda leczenia wrastających włosków koncentruje się na przyczynie tej dolegliwości, a nie jedynie objawowym postępowaniu. Jest to zatem metoda bardzo skuteczna, bezpieczna i trwała. Wystarczy jedynie kilka wizyt w gabinecie medycyny estetycznej. Zalecamy serie 4 – 10 zabiegów, z których każdy trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych laserów do depilacji, zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i skuteczny w przypadku każdego odcienia włosa i karnacji.

Konieczność powtarzania zabiegu wynika z faktu, że włoski na ciele nie rosną w sposób synchroniczny i tylko część z nich znajduje się w fazie wzrostu, a zatem jest podatna na działanie lasera. Jeśli zabieg powtórzony zostanie kilkukrotnie, wówczas usunięte zostaną wszystkie włoski. A częstotliwość zabiegów zależy od lokalizacji zabiegu. W przypadku ramion, przedramion, pach czy bikini odstępy między zabiegami wynoszą 6 – 8 tygodni, a w przypadku pleców, klatki piersiowej oraz nóg – 8 do 10 tygodni.