fbpx

Wrastające włoski – Jak się ich pozbyć?

wrastające włoski

Zabiegi depilacji laserowej są coraz chętniej wykonywane – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Rosnąca popularność laserowego usuwania owłosienia wynika przede wszystkim z wszechobecnego kultu gładkiego ciała, ważne są ponadto względy higieniczne. Usunięcie owłosienia z ciała może bowiem ograniczać nadmierne pocenie się oraz okazać się pomocne w utrzymaniu higieny. Okazuje się jednak, że depilacja laserowa może być także wykonywana ze wskazań medycznych. Coraz więcej osób cierpi bowiem na wrastanie włosków i rozwijające się na tym podłożu zapalenie mieszków włosowych.

Wrastające włoski i zapalenie mieszków włosowych

Wrastanie włosków to stosunkowo częsta przypadłość, na którą szczególnie narażone są osoby decydujące się na mechaniczne usuwanie owłosienia – golarką, depilatorem elektrycznym czy woskiem. Takie metody usuwania owłosienia nie są idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim – metody te cechują się krótkotrwałym efektem, stąd konieczność stałego ich powtarzania. A to oznacza spore nakłady czasu oraz pieniędzy. Ale to nie jedyna wada – bardzo często pojawiają się bowiem wrastające włoski po depilatorze czy wrastające włoski po wosku. Jaka jest tego przyczyna?

Wrastający włos to taki, który nie przebił się przez skórę i wydłuża się pod powierzchnią skóry. Takie zjawisko ma bardzo często miejsce podczas depilacji mechanicznej – usunięte włoski odrastają słabsze i cieńsze, co uniemożliwia im przebicie skóry i prawidłowy wzrost. Wrastanie włosków towarzyszy także goleniu włosków stępioną maszynką do golenia. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym jest stwardnienie i rogowacenie naskórka, towarzyszące podrażnieniom skóry podczas golenia. Wówczas włoski pozostają pod skórą, rosnąc w nietypowy sposób – wraz ze wzrostem ich długości włoski zwijają się. Dostrzegalne są wówczas pod skórę jako niewielkie, ciemne kuleczki.

Jakie problemy mogą sprawiać takie wrastające włoski? Stan zapalny to najważniejsza komplikacja – wokół włoska pod skórą może dojść do rozwoju zapalenia, co objawia się jako punktowe zaczerwienienie skóry, a także rozwój ropnej krostki. Niekiedy na podłożu wrastających włosków rozwija się zapalenie mieszków włosowych. Wówczas może dojść do rozwoju głębokiego stanu zapalnego, czyraków i blizn. W skrajnych przypadkach wymagana może być interwencja chirurgiczna.

Sposoby na wrastające włoski

Osoby, których dotyka problem wrastających włosków, próbują niekiedy domowych sposobów. Czy któryś z tych sposobów jest jednak dobry? Peeling na wrastające włoski ma na celu złuszczenie wierzchnich warstw naskórka, blokujących swobodny wzrost włosków ponad powierzchnią skóry. Ważna jest także odpowiednia regeneracja skóry po zabiegu golenia czy depilacji włosków woskiem. Odpowiednio odżywiona i nawilżona skóra jest mniej podatna na podrażnienia i rogowacenie, co także może przyczynić się do ograniczenia wrastania włosków. Bardzo często jednak takie domowe sposoby na wrastające włoski okazują się być niewystarczająco skuteczne. Wymagana jest wtedy konsultacja z dermatologiem. Najczęściej zalecaną przez specjalistów metodą terapii jest depilacja laserowa.

Wrastające włoski a depilacja laserowa

Laserowe usuwanie owłosienia to trwała metoda usuwania niechcianego owłosienia. Wykonanie serii kilku zabiegów umożliwia definitywne pozbycie się niechcianych włosków. Wrastające włoski po depilacji laserowej nie pojawią się, gdyż włos usuwany jest wraz z cebulką i nie odrasta. Dzięki temu depilacja laserowa uznawana jest za skuteczne leczenie zapalenia mieszków włosowych spowodowanego przez wrastanie włosków. Taki zabieg stanowi zatem doskonałą profilaktykę wrastania włosów na ciele. Co więcej – depilacja laserowa skutecznie usuwa już powstałe wrastające włoski, nie ma zatem konieczności ich usuwania przed zastosowaniem lasera.

W zabiegu depilacji laserowej wykorzystywana jest aparatura emitująca wiązkę światła o określonej długości. Światło lasera pochłaniane jest przez melaninę ,czyli barwnik włosa. Prowadzi to do zniszczenia cebulki włosa i hamuje odrastanie włosków. W ten sposób z powodzeniem mogą być niszczone także włoski, które wrastają pod skórą. W związku z tym, że włos już nie odrasta, a skóra pozostaje gładka – problem wrastania włosków zostaje definitywnie rozwiązany. Taka metoda leczenia wrastających włosków koncentruje się na przyczynie tej dolegliwości, a nie jedynie objawowym postępowaniu. Jest to zatem metoda bardzo skuteczna, bezpieczna i trwała. Wystarczy jedynie kilka wizyt w gabinecie medycyny estetycznej. Zalecana jest seria 4 – 10 zabiegów, z których każdy trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych laserów do depilacji, zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i skuteczny w przypadku każdego odcienia włosa i karnacji. Konieczność powtarzania zabiegu wynika z faktu, że włoski na ciele nie rosną w sposób synchroniczny i tylko część z nich znajduje się w fazie wzrostu, a zatem jest podatna na działanie lasera. Jeśli zabieg powtórzony zostanie kilkukrotnie, wówczas usunięte zostaną wszystkie włoski. A częstotliwość zabiegów zależy od lokalizacji zabiegu. W przypadku ramion, przedramion, pach czy bikini odstępy między zabiegami wynoszą 6 – 8 tygodni, a w przypadku pleców, klatki piersiowej oraz nóg – 8 do 10 tygodni.

Zobacz również:

Depilacja laserowa

Soprano Titanium

Depilacja laserowa to zabieg pozwalający na trwałe pozbycie się niechcianych włosków. Tylko wykorzystanie nowoczesnego lasera stanowi gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu. W naszej klinice oferujemy najnowocześniejsze, docenione na całym świecie lasery firmy Alma Lasers. Od kilku lat pracujemy na laserze...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Mgr Karolina Grobelna

Kosmetolog

Ekspert laseroterapii a w szczególności depilacji laserowej. Pracowała na laserach lightsheer ET, ligthsheer duet, lightsheer desire, IPL, Soprano ice platinum i innych. Przez lata praktyki wykonała kilkanaście tysięcy zabiegów depilacji laserowych i innych zabiegach laserowych.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję