Uśmiech dziąsłowy – gummy smile jak się go pozbyć?

data publikacji:
data aktualizacji:

uśmiech dziąsłowyUśmiech jest najbardziej uniwersalnym komunikatem pozawerbalnym. Pozwala nawiązać dobrą nić porozumienia, przełamać pierwsze lody i zbudować przyjazną atmosferę w kontakcie z drugim człowiekiem. To właśnie dlatego niemal każdy marzy o pięknym uśmiechu, a wszelkie jego niedoskonałości mogą być źródłem dyskomfortu i kompleksów. Takim problemem kosmetycznym, który nie daje o sobie zapomnieć i pozbawia swobody w codziennym życiu, jest uśmiech dziąsłowy (gummy smile). To częsta przypadłość, bo szacuje się, że dotyczy nawet 10% dorosłych. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, aby pozbyć się uśmiechu dziąsłowego.

 

Co to jest uśmiech dziąsłowy?

Prawidłowo podczas szerokiego uśmiechu uwidaczniamy zęby, a czasami bardzo delikatnie widać również dziąsła. Każdy z nas uśmiecha się nieco inaczej. Jednak niektórzy uśmiechając się, pokazują aż kilkumilimetrowy odcinek górnego dziąsła. Ten problem to właśnie uśmiech dziąsłowy. Stomatolodzy przyjęli konkretne kryteria diagnostyczne uśmiechu dziąsłowego. O uśmiechu dziąsłowy mówimy, gdy podczas uśmiechania się pacjent odsłania dziąsła na więcej niż 2 milimetry (u mężczyzn) lub 3 milimetry (u kobiet) względem górnej wargi. Dlaczego niektóre osoby mają uśmiech dziąsłowy? Przyczyny leżą często w anatomii jamy ustnej.

Do rozwoju uśmiechu dziąsłowego predysponują:

– nieproporcjonalnie krótka górna warga

– nadaktywność mięśni wargi górnej

– wydłużona szczęka

– przerost dziąseł

– nisko osadzone dolne zęby

– zmienione bierne wyrzynanie (APE)

Do rozwoju gummy smile mogą przyczynić się też choroby wrodzone (dziedziczna fibromatoza dziąseł), zła higiena jamy ustnej oraz niektóre leki. Jak widać, przyczyn uśmiechu dziąsłowego może być wiele, dlatego tak ważne jest, aby leczeniem tego problemu zajął się doświadczony specjalista, który wybierze odpowiednie postępowanie.

 

Jak usunąć uśmiech dziąsłowy?

Coraz więcej osób świadomych istnienia przypadłości jaką jest uśmiech dziąsłowy zadaje sobie pytanie, jak najłatwiej i najskuteczniej można się go pozbyć. W szczególności ten problem dotyczy młodych kobiet (w wieku 20-40 lat). W zależności od przyczyny w celu korekty uśmiechu dziąsłowego można stosować inne zabiegi. Należą do nich:

– leczenie toksyną botulinową

– leczenie kwasem hialuronowym

– lip repositioning (chirurgiczna zmiana położenia warg)

– operacja Le Fort I (usunięcie części szczęki)

– gingiwektomia (chirurgiczne lub laserowe usunięcie części dziąsła pokrywającego korony zębów)

– leczenie ortodontyczne (korekta nadmiernego pionowego wzrostu szczęki)

 

Leczenie uśmiechu dziąsłowego (gummy smile) toksyną botulinową

W leczeniu uśmiechu dziąsłowego skuteczne są zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Botulina to substancja doskonale sprawdzona i ceniona przez specjalistów medycyny estetycznej. To dlatego od lat z powodzeniem wykorzystuje się go w bardzo wielu wskazaniach, między innymi w leczeniu migreny, bruksizmu, nadpotliwości i do usuwania zmarszczek. W przypadku uśmiechu dziąsłowego botoks podaje się do mięśni okolicy ust. Ma on za zadanie osłabić nadaktywne włókna mięśniowe odpowiadające za nadmierne eksponowanie dziąseł. Aby odpowiednio wybrać miejsce iniekcji, lekarz prosi pacjenta o wykonanie szerokiego uśmiechu. To pozwala szczegółowo ocenić anatomię i zdecydować na jaką głębokość i w jakie punkty podać toksynę botulinową. Lek podawany jest cienką igiełką podskórnie w bardzo małych ilościach. Jest to szybka i niemal bezbolesna procedura. Efekty są widoczne po 2-3 dniach od zabiegu i utrzymują się do kilku miesięcy.

Należy podkreślić, że zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej różnią się od pozostałych metod leczenia uśmiechu dziąsłowego przede wszystkim minimalną inwazyjnością. Mają bardzo niskie ryzyko powikłań (m.in. obrzęk, zaczerwienienie, asymetria, uśmiech Jokera) i nie wymagają rekonwalescencji, w przeciwieństwie do agresywnego postępowania chirurgicznego. Przez pierwszą dobę po podaniu toksyny botulinowej należy prowadzić oszczędny tryb życia – odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego. Nie należy dotykać, podrażniać ani opalać miejsc iniekcji.