Tropokolagen – Na co pomaga i jakie są efekty?
Zabiegi z użyciem tropokolagenu chętnie wykonywane są u kobiet w niemal każdym wieku. Nic w tym dziwnego. Z wiekiem ilość wytwarzanego przez nasz organizm kolagenu maleje, stąd by przywrócić jędrność i elastyczność skórze trzeba dostarczać go z zewnątrz. Z drugiej strony, ze względu na bezpieczeństwo substancji i szeroką gamę zabiegów z jej wykorzystaniem, po tropokolagen mogą sięgać kobiety już po 25 roku życia. Jakie jest jego działanie?
Co to jest tropokolagen?
Tropokolagen to najmniejsza cząstka kolagenu. Jest on jednocześnie jego podstawową jednostką budulcową, pełniącą funkcję prekursora tego białka, a to oznacza, że bez udziału tropokolagenu nie jest możliwe utworzenie włókien kolagenowych. To właśnie tropokolagen pełni wiec zasadniczą rolę w procesie formowania się tkanek, a przez to stanowi podstawowy budulec mięśni, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych, chrząstek, kości oraz skóry.
Na właściwości tropokolagenu bezpośredni wpływ ma jego budowa oraz struktura. Zbudowany jest on z kolejno ułożonych jednostek glukozy i galaktozy oraz aminokwasów – proliny, hydroksyproliny, glicyny i lizyny. Spiralnie ułożone łańcuchy tworzą zaś potrójną helisę, w której tkwi sekret właściwości tropokolagenu. To dzięki takiej budowie jest on niezwykle wytrzymały, a jednocześnie bardzo elastyczny.
Na co pomaga tropokolagen?
Zaawansowane formy kolagenu, do których z całą pewnością zalicza się tropokolagen, chętnie wykorzystywane są przez lekarzy wielu specjalizacji. Tropokolagen doskonałe efekty przynosi w terapii bólu o różnym podłożu i stąd powszechnie stosowany jest w ortopedii jako preparat wspomagający jego łagodzenie, a także jako produkt wspierający odbudowę uszkodzonych podczas urazów mięśni, więzadeł i ścięgien włókien kolagenowych.
Tropokolagen znajduje swoje zastosowanie także w stomatologii, wspierając leczenie bruksizmu oraz chorób przyzębia. Działa też pozytywnie w przeciwdziałaniu bólowi stawów skroniowo-żuchwowych i coraz chętniej stosowany jest jako preparat przyspieszający gojenie ran po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej.
Ze względu na swoje właściwości tropokolagen szczególnie doceniany jest ponadto w medycynie estetycznej. Stanowi on przecież budulec kolagenu, który odpowiada za jędrność i kondycję skóry, ale też aktywnie uczestniczy w procesach regeneracyjnych, a na dodatek jako substancja naturalnie występująca w organizmie, jest całkowicie bezpieczny.
Czy tropokolagen to styymulator?
Tropokolagen to doskonały sposób na stymulację produkcji kolagenu, tak potrzebnego nam z wiekiem. Zabiegi z jego wykorzystaniem warto więc wykonać wtedy, gdy na skórze pojawią się pierwsze oznaki jej starzenia – utrata jędrności, gęstości, pierwsze bruzdy i zmarszczki. Co warte podkreślenia, tropokolagen może być stosowany zarówno w przypadku kurzych łapek, zmarszczek marionetki, jak i wyraźnie zaznaczonej lwiej zmarszczki, bruzd nosowo-wargowych czy marionetki.
Silnie regenerujące właściwości tropokolagenu czynią go również remedium na blizny oraz rozstępy. Mezoterapia tropokolagenem wspomaga zaś walkę z pelikanami, czy bryczesami. Dodatkowym atutem jest zaś możliwość osiągnięcia niezwykle naturalnych, ale i długotrwałych efektów. Tropokolagen nie jest bowiem wypełniaczem, a stymulatorem, który pobudza tkanki do samoodnowy i regeneracji.
Efekty zastosowania tropokolagenu – kiedy i jak długo?
Choć pierwsze efekty zastosowania tropokolagenu widoczne są już kilka dni po zabiegu, kiedy to skóra staje się bardziej rozświetlona, to jednak na ostateczne rezultaty trzeba trochę poczekać. Wszystko to dlatego, że uruchomione procesy naprawcze – pobudzenie fibroblastów i produkcja kolagenu – trwają od 4 do nawet 6 tygodni. Po upływie tego okresu zauważysz jej wyraźne ujędrnienie i zagęszczenie, wygładzenie, nawilżenie.
Takie efekty mogą utrzymać się na twoje skórze od kilku miesięcy do nawet roku. Tropokolagen jest bowiem stymulatorem, a zatem pobudza skórę do regeneracji, przez co poprawa jej kondycji jest znacznie bardziej długotrwała. Wiele zależy jednak od stylu życia pacjentki, stanu skóry przed zabiegiem, a także jej indywidualnych zdolności regeneracyjnych.
Warto też pamiętać, że zabiegi z użyciem tropokolagenu powinny być wykonywane w seriach. Optymalnie zaleca się wykonanie od 4 do 6 zabiegów co 4 tygodnie, jednak zawsze konieczna jest ocena stanu skóry przez specjalistę.
Tropokolagen pod oczy
Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa oraz efekty, zabiegi z użyciem tropokolagenu szczególnie polecane są w celu poprawy kondycji skóry pod oczami. Tropokolagen pod oczy może być stosowany zarówno wtedy, gdy pojawią się w tej części twarzy pierwsze oznaki starzenia, jak również w celach profilaktycznych.
Mezoterapia tropokolagenem okolic oczu pomoże wygładzić zmarszczki mimiczne i niewielkie bruzdy na delikatnej skórze, a ponadto pozwoli pozbyć się zacienienia i charakterystycznych woreczków. Wszystko to za sprawą stymulacji produkcji kolagenu i uruchomieniu procesów naprawczych skóry.
Tropokolagen a kolagen – różnice
Jakie są różnice pomiędzy tropokolagenem a kolagenem? Kolagen to białko, które jest podstawowym budulcem m.in. skóry, kości, chrząstek, ścięgien, zębów w organizmie. Tropokolagen jest to natomiast podstawowa jednostka strukturalna kolagenu, jego prekursor i forma pierwotna. Oznacza to zatem, że bez jego udziału nie dojdzie do powstania włókien kolagenowych.
To właśnie dzięki tym właściwościom tropokolagen jest lepiej absorbowany przez skórę, a tym samym wykazuje większe zdolności regeneracyjne. Tym samym działanie tropokolagenu jest silniejsze niż w przypadku zwykłego kolagenu.
Czy tropokolagen jest bezpieczny?
Zabiegi z użyciem kolagenu są w pełni bezpieczne, a wynika to przede wszystkim z jego biokompatybilności. Nie szkodzi on zatem organizmowi, ale jest niezwykle dobrze przez niego tolerowany, a nawet ściśle z nim współpracuje, wywołując zamierzone pobudzenie produkcji włókien kolagenowych. Ryzyko niepożądanych reakcji jest minimalizowane również ze względu na budowę tropokolagenu, która jest niemal identyczna z tą, występującą naturalnie w skórze.
Tropokolagen – przeciwwskazania
Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich procedur medycznych, tak i w razie chęci wykonania zabiegu z użyciem tropokolagenu, należy pamiętać o kilku przeciwwskazaniach. Wśród nich wymienić należy:
- ciążę i karmienie piersią,
- stany zapalne skóry, która ma być poddana zabiegowi,
- opryszczka,
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- cukrzyca,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i zaburzenia krzepliwości krwi.