Teleangiektazje – czy można pozbyć się ich raz na zawsze?
Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe to stosunkowo często występujący defekt estetyczny, który dotyczy głównie kobiet z cerą naczynkową. Teleangiektazje często mylone są z pękającymi naczynkami, podczas gdy w rzeczywistości teleangiektazje to naczynka poszerzone. Mają one oczywiście tendencję do pękania. Leczenie teleangiektazji sprowadza się do postępowania przyczynowego oraz do poprawy wyglądu skóry. W tym celu wykonywane są zabiegi kosmetyczne na teleangiektazje.
Teleangiektazje – co to? Jakie są przyczyny ich powstania?
Teleangiektazje to poszerzone drobne naczynka śródskórne, które poszerzają się do średnicy 1 mm. Są one widoczne przez skórę i początkowo przyjmują postać pojedynczych zmian. Z czasem dochodzi do pojawiania się ich coraz większych ilości, a skupiska tych naczynek przyjmują formę pajęczej sieci, czyli gęsto utkanej siateczki drobnych naczynek. Przyjmują one barwę czerwonawą lub niebiesko – fioletową.
Teleangiektazje mogą powstać na twarzy, spotykane są także teleangiektazje na nogach. Istnieje szereg czynników, które sprzyjają powstaniu teleangiektazji. Przyczyny te można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Przyczyny zewnętrzne, które sprzyjają powstaniu tzw. teleangiektazji wtórnych to m. in.:
- nadmierna ekspozycja na słońce
- niskie temperatury
- niewłaściwa pielęgnacja skóry
- schorzenia skóry
Z kolei za rozwój teleangiektazji pierwotnych odpowiedzialne są m. in. zmiany hormonalne. I to wyjaśnia, dlaczego na rozwój teleangiektazji szczególnie narażone są kobiety. Wszystko sprowadza się do wpływu estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych na ściany naczyń krwionośnych, Hormony te wykazują działanie rozluźniające ściany naczynek krwionośnych, a zatem zwiększają tendencję naczynek do poszerzania się. To dlatego teleangiektazje pojawiają się często w przebiegu ciąży, a dodatkowym czynnikiem ryzyka jest poród.
Poszerzeniu naczynek sprzyja także siedzący tryb życia i długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Wówczas krążenie krwi w kończynach dolnych jest zakłócone, krew zalega w naczynkach i prowadzi do ich poszerzenia. Z kole teleangiektazje na twarzy zauważalne są często po spożyciu pikantnych potraw czy alkoholu, a także pod wpływem emocji i stresu.
Usuwanie teleangiektazji – efekt trwały czy tylko na chwilę?
Leczenie teleangiektazji polega na usuwaniu poszerzonych naczynek. Obecnie stosuje się jak najmniej inwazyjne metody, które umożliwiają szybkie i skuteczne usuwanie naczynek. Skuteczne – czyli zapewniające trwałe usuwanie tych defektów estetycznych. Należy mieć jednak na uwadze, że teleangiektazje mogą pojawić się w innym miejscu. W ramach profilaktyki powstawania teleangiektazji należy zatem zadbać o unikanie czynników sprzyjających ich powstaniu, a także stosować preparaty odpowiedzialne za uelastycznienie ścian naczyń krwionośnych i ich uszczelnienie.
A wracając do zabiegów usuwających teleangiektazje – wyboru dokonać można spośród takich procedur jak:
- skleroterapia, czyli nakłucie naczynia i podanie środka powodującego obkurczenie poszerzonych naczynek
- elektrokoagulacja, czyli poddawanie naczynek działaniu prądu o wysokiej częstotliwości
- laserowa ablacja naczyń krwionośnych
I to właśnie ta ostatnia metoda usuwania teleangiektazji jest najbardziej polecana. Dlaczego? Gdyż wyróżnia się brakiem inwazyjności, redukcją bolesności, brakiem konieczności rekonwalescencji oraz bardzo skutecznym działaniem. Laserowe usuwanie teleangiektazji to zabieg trwający zaledwie kilkanaście minut, który – w zależności od rozległości zmian naczynkowych – powtarza się go od 4 do 6 razy. Zalecana przerwa między kolejnymi zabiegami to 5 – 6 tygodni. Sam zabieg laserowego usuwania teleangiektazji polega na przykładaniu głowicy lasera do obszarów skóry pokrytych naczynkami. Emitowane przez laser światło pochłaniane jest przez hemoglobinę, co prowadzi do obkurczenia i obumarcia naczynek. Przez kilka dni po zabiegu laserowego zamykania naczynek skóra może być nieznacznie zaczerwieniona i obrzęknięta, jednak nie przeszkadza to w codziennym funkcjonowaniu.
Ogromne znaczenie dla powodzenia terapii ma typ lasera. Doskonale w tego typu zabiegach sprawdza się laser Alma Harmony Dye VL, który cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Pojedynczy zabieg redukuje widoczność teleangiektazji w 50 – 60%. Ponadto możliwe jest jednoczesne usuwanie przebarwień podczas jednego zabiegu.
Przeciwwskazaniami do usuwania teleangiektazji laserem jest m. in. ciąża, rozrusznik serca, mocna opalenizna, cukrzyca, stosowanie leków światłouczulających czy skłonność do powstawania bliznowców. Aby zabieg był w pełni bezpieczny, przed jego wykonaniem konieczne jest odbycie konsultacji z lekarzem dermatologiem.