fbpx

Teleangiektazje – czy można pozbyć się ich raz na zawsze?

teleangiektazje

Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe to stosunkowo często występujący defekt estetyczny, który dotyczy głównie kobiet z cerą naczynkową. Teleangiektazje często mylone są z pękającymi naczynkami, podczas gdy w rzeczywistości teleangiektazje to naczynka poszerzone. Mają one oczywiście tendencję do pękania. Leczenie teleangiektazji sprowadza się do postępowania przyczynowego oraz do poprawy wyglądu skóry. W tym celu wykonywane są zabiegi kosmetyczne na teleangiektazje.

Teleangiektazje – co to? Jakie są przyczyny ich powstania?

Teleangiektazje to poszerzone drobne naczynka śródskórne, które poszerzają się do średnicy 1 mm. Są one widoczne przez skórę i początkowo przyjmują postać pojedynczych zmian. Z czasem dochodzi do pojawiania się ich coraz większych ilości, a skupiska tych naczynek przyjmują formę pajęczej sieci, czyli gęsto utkanej siateczki drobnych naczynek. Przyjmują one barwę czerwonawą lub niebiesko – fioletową.

Teleangiektazje mogą powstać na twarzy, spotykane są także teleangiektazje na nogach. Istnieje szereg czynników, które sprzyjają powstaniu teleangiektazji. Przyczyny te można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Przyczyny zewnętrzne, które sprzyjają powstaniu tzw. teleangiektazji wtórnych to m. in.:

– nadmierna ekspozycja na słońce

– niskie temperatury

– niewłaściwa pielęgnacja skóry

– schorzenia skóry

Z kolei za rozwój teleangiektazji pierwotnych odpowiedzialne są m. in. zmiany hormonalne. I to wyjaśnia, dlaczego na rozwój teleangiektazji szczególnie narażone są kobiety. Wszystko sprowadza się do wpływu estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych na ściany naczyń krwionośnych, Hormony te wykazują działanie rozluźniające ściany naczynek krwionośnych, a zatem zwiększają tendencję naczynek do poszerzania się. To dlatego teleangiektazje pojawiają się często w przebiegu ciąży, a dodatkowym czynnikiem ryzyka jest poród.

Poszerzeniu naczynek sprzyja także siedzący tryb życia i długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Wówczas krążenie krwi w kończynach dolnych jest zakłócone, krew zalega w naczynkach i prowadzi do ich poszerzenia. Z kole teleangiektazje na twarzy zauważalne są często po spożyciu pikantnych potraw czy alkoholu, a także pod wpływem emocji i stresu.

Usuwanie teleangiektazji – efekt trwały czy tylko na chwilę?

Leczenie teleangiektazji polega na usuwaniu poszerzonych naczynek. Obecnie stosuje się jak najmniej inwazyjne metody, które umożliwiają szybkie i skuteczne usuwanie naczynek. Skuteczne – czyli zapewniające trwałe usuwanie tych defektów estetycznych. Należy mieć jednak na uwadze, że teleangiektazje mogą pojawić się w innym miejscu. W ramach profilaktyki powstawania teleangiektazji należy zatem zadbać o unikanie czynników sprzyjających ich powstaniu, a także stosować preparaty odpowiedzialne za uelastycznienie ścian naczyń krwionośnych i ich uszczelnienie.

A wracając do zabiegów usuwających teleangiektazje – wyboru dokonać można spośród takich procedur jak:

– skleroterapia, czyli nakłucie naczynia i podanie środka powodującego obkurczenie poszerzonych naczynek

– elektrokoagulacja, czyli poddawanie naczynek działaniu prądu o wysokiej częstotliwości

laserowa ablacja naczyń krwionośnych

I to właśnie ta ostatnia metoda usuwania teleangiektazji jest najbardziej polecana. Dlaczego? Gdyż wyróżnia się brakiem inwazyjności, redukcją bolesności, brakiem konieczności rekonwalescencji oraz bardzo skutecznym działaniem. Laserowe usuwanie teleangiektazji to zabieg trwający zaledwie kilkanaście minut, który – w zależności od rozległości zmian naczynkowych – powinien być powtórzony od 4 do 6 razy. Zalecana przerwa między kolejnymi zabiegami to 5 – 6 tygodni. Sam zabieg laserowego usuwania teleangiektazji polega na przykładaniu głowicy lasera do obszarów skóry pokrytych naczynkami. Emitowane przez laser światło pochłaniane jest przez hemoglobinę, co prowadzi do obkurczenia i obumarcia naczynek. Przez kilka dni po zabiegu laserowego zamykania naczynek skóra może być nieznacznie zaczerwieniona i obrzęknięta, jednak nie przeszkadza to w codziennym funkcjonowaniu.

Ogromne znaczenie dla powodzenia terapii ma typ lasera. Doskonale w tego typu zabiegach sprawdza się laser Alma Harmony Dye VL, który cechuje się bardzo wysoką skutecznością – pojedynczy zabieg redukuje widoczność teleangiektazji w 50 – 60%. Ponadto możliwe jest jednoczesne usuwanie przebarwień podczas jednego zabiegu.

Przeciwwskazaniami do usuwania teleangiektazji laserem jest m. in. ciąża, rozrusznik serca, mocna opalenizna, cukrzyca, stosowanie leków światłouczulających czy skłonność do powstawania bliznowców. Aby zabieg był w pełni bezpieczny, przed jego wykonaniem konieczne jest odbycie konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Zobacz również:

Zamykanie naczynek

Zamykanie naczynekRozszerzona naczynka i rumień to częste defekty kosmetyczne, z którymi można skutecznie walczyć przy użyciu zabiegów medycyny estetycznej. Ma to na celu nie tylko zredukowanie już widocznych naczynek, ale także profilaktykę rozwoju bardziej zaawansowanych zmian skórnych, takich jak trądzik różowaty. Najskuteczniejsze zabiegi to laserowe zamykanie naczynek z użyciem lasera Harmony Dye – VL.

Zamykanie naczynek Kraków - wskazania

Zamykanie naczynek laserem Dye VL umożliwia skuteczne usunięcie rozszerzonych naczynek, a także przebarwień. Wiązka światła emitowanego przez laser może być bowiem pochłaniana zarówno przez hemoglobinę (barwnik krwinek czerwonych), jak i melaninę (barwnik skóry). Najważniejsze zalety laserowego zamykania naczynek to: - możliwość kompleksowego fotoodmładzania skóry - krótki czas trwania zabiegu - niewielka inwazyjność zabiegu - minimalne ryzyko poparzeń skóry - możliwość usuwania nawet rozległych zmian (naczyniaki) - szybko zauważalne efekty terapii
W skrócie
Cena: od 300 pln
Optymalna ilość zabiegów: 3-4
Efekty: natychmiastowe
Czas trwania zabiegu: 30-60 min
Rumień: tak
Naczyniaki: tak
Trądzik różowaty: tak

Zamykanie naczynek Kraków -przebieg zabiegu

Zabieg usuwania naczynek laserem Harmony Dye – VL sprowadza się do przykładania głowicy lasera do obszarów skóry dotkniętych naczynkami czy przebarwieniami. Emitowana wiązka oddziałuje na hemoglobinę – barwnik erytrocytów, czyli krwinek czerwonych przepływających przez rozszerzone naczynka krwionośne. Generowany przez laser efekt termiczny prowadzi do obkurczenia naczynek i ich obumierania, co umożliwia trwałe usuwanie takich zmian skórnych. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i nieco obrzęknięta, proces gojenia się skóry trwa kilka dni. Najlepiej leczeniu laserem poddają się niewielkie naczynka, które powstały niedawno. Utrwalone zmiany naczynkowe mogą wymagać wykonania większej liczby zabiegów laserowego zamykania naczynek. Dla uzyskania spektakularnego efektu zalecane jest wykonanie serii 3 – 4 zabiegów. Zabieg może być bolesny, jednak zastosowanie innowacyjnego systemu chłodzącego redukuje dyskomfort odczuwalny podczas zabiegu.

Zamykanie naczynek Kraków - przeciwwskazania

Zamykanie naczynek na twarzy, szyi czy dekoltu nie powinno być wykonywane na opalonej skórze, zatem na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z ekspozycji na słońce. Twarz jest szczególnie wyeksponowana na promienie słoneczne dlatego nie poleca się zabiegu latem. Ponadto niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek preparatów fotouczulających. Natomiast zalecenia pozabiegowe sprowadzają się do unikania opalania przez miesiąc. Nie wolno korzystać z sauny czy basenu, ponadto w pierwszych dniach po zabiegu nie należy korzystać z kosmetyków na bazie alkoholu.

Rozszerzona naczynka i rumień to częste defekty kosmetyczne, z którymi można skutecznie walczyć przy użyciu zabiegów medycyny estetycznej. Ma to na celu nie tylko zredukowanie już widocznych naczynek, ale także profilaktykę rozwoju bardziej zaawansowanych zmian skórnych, takich jak trądzik różowaty....

Zobacz więcej

Laserowe Zamykanie Naczynek i Usuwanie Przebarwień Kraków

laserowe usuwanie przebarwien i zamykanie naczynek

Rozszerzone naczynka czy przebarwienia na twarzy szyi i dekolcie to dla wielu z nas duży problem estetyczny. Dlaczego warto wybrać laserowe zamykanie naczynek oraz laserowe usuwanie przebarwień? Odpowiedź jest bardzo prosta. Innowacyjna technologia platformy Alma Harmony XL Pro Dye-VL poradzi...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Mgr Anna Zienkiewicz

Kosmetolog

Anna Zienkiewicz - specjalista od zabiegów laserowych i odmładzających. Wszystkie zabiegi testuję najpierw na sobie zanim wprowadzi je do oferty kliniki. Uczestniczyła w wielu szkoleniach krajowych i międzynarodowych organizowanych przez światowych ekspertów z dziedziny laseroterapii i kosmetologii estetycznej. Między innymi szkolenia „Dermapen World” prowadzone przez światowej renomie eksperta Dr Andrew Christie.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję