Szczękościsk – przyczyny i leczenie
Szczękościsk to stan przedłużonego skurczu mięśni staw skroniowo – żuchwowego, czyli mięśnia żwacza, mięśnia skroniowego i mięśni skrzydłowych. Takie zaburzenie aparatu mięśniowego prowadzi do niemożności częściowego lub całkowitego otwarcia jamy ustnej. Może to uniemożliwić mówienie, a także przyjmowanie pokarmów. Dolegliwość tego typu może pojawić się u osób w każdym wieku.
Szczękościsk – jakie są przyczyny?
Najczęstsze przyczyny szczękościsku to:
- ekstrakcja zęba (zwłaszcza trzonowego)
- zapalenie mięśni lub stawów w obrębie stawu skroniowo – żuchwowego
- stany zapalne jamy ustnej
- bruksizm, czyli zgrzytanie zębami
Rzadsze przyczyny szczękościsku to tężyczka, ropnie lub nowotwory mózgu, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych czy padaczka.
Jakie są objawy szczękościsku?
Szczękościsk objawia się utrudnionym otwieraniem ust. Bardzo często towarzyszą mu objawy dodatkowe – bóle ucha czy gardła, gorączka, chrypka czy trzeszczenie żuchwy, a także bóle głowy i karku.
Szczękościsk sam w sobie nie jest schorzeniem, a jedynie manifestacją innych chorób. W celu zdiagnozowania przyczyn szczękościsku wymagane jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badań neurologicznych, laboratoryjnych i obrazowych.
U kilku % osób występuje także inna dysfunkcja związana z nadmierną aktywnością mięśni żwaczy, czyli bruksizm. Objawia się on zaciskaniem zębów i zgrzytaniem zębami podczas snu. W dłuższej perspektywie czasu zaburzenie to prowadzić może do niszczenia szkliwa, ścierania zębów oraz asymetrii w pracy mięśni żwaczy. Może dojść do rozwoju zwyrodnień stawów skroniowo – żuchwowych, przewlekłych bólów głowy oraz pojawienia się charakterystycznych rysów twarzy – tzw. twarzy kwadratowej, ze znacznie rozbudowaną częścią żuchwową.
Jak leczyć szczękościsk?
Iniekcje toksyny botulinowej, kojarzona jest głównie z usuwaniem zmarszczek. Okazuje się jednak, że zabieg może być także wykonywany w celu leczenia nadpotliwości, migrenowych bólów głowy, a także bruksizmu i szczękościsku. Szczękościsk ma charakter przemijający, jednak z racji bardzo uciążliwego charakteru dolegliwość ta powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i leczona. W celu wyleczenia szczękościsku konieczne jest wyeliminowanie choroby podstawowej. Pomocniczo zaleca się stosowanie ćwiczeń rozluźniających szczęki. Doskonałe efekty przynosi zastosowanie botoksu. Ostrzykiwanie mięśnia żwaczy toksyną botulinową prowadzi do relaksacji tych mięśni i zredukowania uciążliwych objawów szczękościsku. Toksyna botulinowa doskonale sprawdza się także w przypadku bruksizmu, czyli mimowolnego zgrzytania i zaciskania zębów.
Botoks na szczękościsk
Leczenie szczękościsku botuliną polega na przeprowadzeniu konsultacji lekarskiej i zakwalifikowania do zabiegu. Przeciwwskazaniem do leczenia botoksem jest m. in.:
- ciąża i laktacja
- zaburzenia krzepliwości krwi
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego
- stosowanie antybiotyków
Zabieg toksyną botulinową jest krótki, trwa kilka – kilkanaście minut i jest bezbolesny, iniekcji toksyny botulinowej towarzyszy jedynie uczucie rozpierania. Po zabiegu możliwe jest przejściowe zaczerwienienie skóry.
Efekt zastosowania botoksu na szczękościsk to redukcja napięcia mięśniowego, redukcja bólu mięśni, przywrócenie prawidłowego owalu twarzy. Efekty zauważalne są już po kilku dniach od zabiegu i utrzymują się około 6 – 8 miesięcy.
Najważniejsze zalety zabiegu to minimalna inwazyjność, bardzo skuteczne działanie, efekt utrzymujący się przez wiele miesięcy i możliwość powtarzania zabiegu, a także brak konieczności rekonwalescencji.