fbpx

Szczękościsk – przyczyny i leczenie

szczękościsk leczenie

Szczękościsk – jakie są przyczyny?

Szczękościsk to stan przedłużonego skurczu mięśni staw skroniowo – żuchwowego, czyli mięśnia żwacza, mięśnia skroniowego i mięśni skrzydłowych. Takie zaburzenie aparatu mięśniowego prowadzi do niemożności częściowego lub całkowitego otwarcia jamy ustnej. Może to uniemożliwić mówienie, a także przyjmowanie pokarmów. Dolegliwość tego typu może pojawić się u osób w każdym wieku. Najczęstsze przyczyny szczękościsku to:

– ekstrakcja zęba (zwłaszcza trzonowego)

– zapalenie mięśni lub stawów w obrębie stawu skroniowo – żuchwowego

– stany zapalne jamy ustnej

– bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Rzadsze przyczyny szczękościsku to tężyczka, ropnie lub nowotwory mózgu, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych czy padaczka.

Szczękościsk objawia się utrudnionym otwieraniem ust. Bardzo często towarzyszą mu objawy dodatkowe – bóle ucha czy gardła, gorączka, chrypka czy trzeszczenie żuchwy, a także bóle głowy i karku.

Szczękościsk sam w sobie nie jest schorzeniem, a jedynie manifestacją innych chorób. W celu zdiagnozowania przyczyn szczękościsku wymagane jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badań neurologicznych, laboratoryjnych i obrazowych.

U kilku % osób występuje także inna dysfunkcja związana z nadmierną aktywnością mięśni żwaczy, czyli bruksizm. Objawia się on zaciskaniem zębów i zgrzytaniem zębami podczas snu. W dłuższej perspektywie czasu zaburzenie to prowadzić może do niszczenia szkliwa, ścierania zębów oraz asymetrii w pracy mięśni żwaczy. Może dojść do rozwoju zwyrodnień stawów skroniowo – żuchwowych, przewlekłych bólów głowy oraz pojawienia się charakterystycznych rysów twarzy – tzw. twarzy kwadratowej, ze znacznie rozbudowaną częścią żuchwową.

Leczenie szczękościsku botoksem

Iniekcje toksyny botulinowej, czyli popularny botox kojarzone są głównie z usuwaniem zmarszczek. Okazuje się jednak, że zabieg botoksu może być także wykonywany w celu leczenia nadpotliwości, migrenowych bólów głowy, a także bruksizmu i szczękościsku. Szczękościsk ma charakter przemijający, jednak z racji bardzo uciążliwego charakteru dolegliwość ta powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i leczona. W celu wyleczenia szczękościsku konieczne jest wyeliminowanie choroby podstawowej. Pomocniczo zaleca się stosowanie ćwiczeń rozluźniających szczęki. Doskonałe efekty przynosi zastosowanie botoksu. Ostrzykiwanie mięśnia żwaczy toksyną botulinową prowadzi do relaksacji tych mięśni i zredukowania uciążliwych objawów szczękościsku. Botoks doskonale sprawdza się  także w przypadku bruksizmu, czyli mimowolnego zgrzytania i zaciskania zębów.

Leczenie szczękościsku botoksem polega na przeprowadzeniu konsultacji lekarskiej i zakwalifikowania do zabiegu. Przeciwwskazaniem do leczenia botoksem jest m. in.:

– ciąża i laktacja

– zaburzenia krzepliwości krwi

– zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego

– stosowanie antybiotyków

Zabieg botoksu jest krótki, trwa kilka – kilkanaście minut i jest bezbolesny, iniekcji toksyny botulinowej towarzyszy jedynie uczucie rozpierania. Po zabiegu możliwe jest przejściowe zaczerwienienie skóry.

Efekt zastosowania botoksu na szczękościsk to redukcja napięcia mięśniowego, redukcja bólu mięśni, przywrócenie prawidłowego owalu twarzy. Efekty zauważalne są już po kilku dniach od zabiegu i utrzymują się około 6 – 8 miesięcy.

Najważniejsze zalety zabiegu to minimalna inwazyjność, bardzo skuteczne działanie, efekt utrzymujący się przez wiele miesięcy i możliwość powtarzania zabiegu, a także brak konieczności rekonwalescencji.

Zobacz również:

Leczenie bruksizmu

Wbrew pozorom, leczenie bruksizmu nie musi być skomplikowane. W związku z tym, iż jest to schorzenie psychosomatyczne, warto radzić sobie z nim na wielu płaszczyznach. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że chcąc pozbyć się uporczywych objawów tego schorzenia, pomóc nam może przede wszystkim botox.

Leczenie bruksizmu  botoxem (botoksem)

Botoks, jak potocznie nazywana jest toksyna botulinowa, daje najlepsze efekty w terapii bruksizmu. Jego wstrzykiwanie, powoduje zmniejszenie napięcia mięśnia i w efekcie jego rozluźnienie. Sam zabieg jest mało inwazyjne i prawie bezbolesny, choć w niektórych przypadkach, lekarze decydują się na zastosowanie znieczulenia miejscowego. Pojedynczy zabieg trwa około 15 minut. Jego efekt zaczyna być widoczny w ciągu 3-7 dni i utrzymuje się do 4-6 miesięcy. Po tym czasie należy go wykonać ponownie. Cała terapia trwa około dwóch lat. Leczenie bruksizmu poprzez wstrzykiwanie toksyny botulinowej, nie wywołuje znaczących efektów ubocznych i daje doskonałe rezultaty, kończąc problemy pacjenta z nadmierną aktywnością i napięciem mięśni żwaczy. Leczenie bruksizmu – inne metody W związku z tym, że bruksizm jest wywoływany również przez stres, specjaliści podkreślają, iż na jego wyleczenie może wpłynąć zmiana trybu życia pacjenta. Schorzenie to leczyć można także w gabinetach stomatologicznych, ale tak naprawdę, dentyści są nam w stanie zapewnić jedynie doraźną pomoc. Oferują oni swoim pacjentom specjalne nakładki na zęby, które zakładane na noc, mają chronić zęby przez ścieraniem i ograniczać zgrzytanie nimi. Ten sposób, w przeciwieństwie do kuracji botoksem, nie jest jednak w stanie całkowicie wyeliminować problemu oraz jego przyczyny.

Wbrew pozorom, leczenie bruksizmu nie musi być skomplikowane. W związku z tym, iż jest to schorzenie psychosomatyczne, warto radzić sobie z nim na wielu płaszczyznach. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że chcąc pozbyć się uporczywych objawów tego schorzenia,...

Zobacz więcej

Toksyna Botulinowa

toksyna botulinowa

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej to popularny zabieg medycyny estetycznej, który umożliwia redukowanie zmarszczek, a także profilaktykę ich powstawania. Toksyna botulinowa to neurotoksyna syntetyzowana przez bakterie Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa hamuje aktywność acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję