fbpx

Sucha skóra – jakie zabiegi nawilżą i odżywią twoją skórę?

Sucha skóra

Skóra to największy narząd organizmu, mający stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Dla prawidłowego funkcjonowania skóry oraz zachowania jej funkcji metabolicznych, immunologicznych oraz termoregulacyjnych konieczne jest właściwe nawilżenie skóry i podtrzymanie ochronnego płaszcza lipidowego. Stan nawodnienia skóry ma także kluczowe znaczenie dla kondycji skóry – jej elastyczności i jędrności, kolorytu i blasku. Skóra sucha wyróżnia się zatem zarówno niekorzystnym wyglądem, jak i nieprawidłowym funkcjonowaniem. Odpowiednia pielęgnacja skóry odwodnionej jest zatem kwestią nie tylko estetyczną.

Czy Twoja skóra jest sucha?

Skóra sucha powstaje w konsekwencji zaburzenia funkcjonowania warstwy rogowej naskórka. Prawidłowo warstwa rogowa stanowi barierę zapobiegającą parowaniu wody, a także przenikaniu drobnoustrojów i czynników drażniących. W skład warstwy rogowej wchodzą przylegające ściśle do siebie komórki – korneocyty, występujący między nimi cement lipidowy oraz naturalny czynnik nawilżający NMF. Dla prawidłowego funkcjonowania tej warstwy niemałe znaczenie ma także prawidłowe, lekko kwaśne pH 3,5. Naruszenie jakiegokolwiek elementu warstwy rogowej skóry prowadzi do nadmiernego parowania wody i przesuszenia skóry.

U kogo może pojawić się sucha skóra? Przyczyny są bardzo zróżnicowane. Czynniki sprzyjające powstaniu suchej skóry to:

– stosowanie mydeł prowadzących do alkalizacji skóry

– predyspozycje genetyczne

– przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych bądź klimatyzowanych

– nadmierna ekspozycja na słońce

– błędy dietetyczne (niedobór witaminy A, kwasów omega 3, witamin z grupy B0, niewystarczające nawodnienie organizmu)

– schorzenia skóry (alergie, łuszczyca) oraz ogólnoustrojowe (np. niedoczynność tarczycy)

– postępujący wraz z wiekiem spadek syntezy lipidów

Jak rozpoznać suchą skórę? Skóra przesuszona cechuje się brakiem elastyczności oraz uczuciem napięcia i ściągnięcia skóry. Sucha skóra ma skłonność do powstawania podrażnień i zaczerwienień, może się łuszczyć i piec. Sucha skóra jest często pozbawiona zdrowego kolorytu i blasku.

Zabiegi dla cery suchej w gabinecie medycyny estetycznej

Posiadacze cery suchej doskonale wiedzą, jak kłopotliwa w pielęgnacji jest skóra sucha. Pielęgnacja cery odwodnionej i przesuszonej wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, które dbają zarówno o nawilżenie skóry, jak i odbudowę ochronnego płaszcza lipidowego. Poza taką codzienną pielęgnacją, warto zdecydować się na profesjonalne zabiegi dla cery suchej. Zabiegi na odwodnioną skórę umożliwiają jej nawilżenie i odżywienie, a także pomagają redukować powstałe na skutek przesuszenia skóry niekorzystne zmiany, takie jak utrata elastyczności czy drobne zmarszczki. A regularne powtarzanie zabiegów dla suchej skóry umożliwia zapobieganie nowych zmarszczek i zauważalnie poprawia kondycję skóry.

Najczęściej wykonywane zabiegi dla suchej skóry to:

– mikrodermabrazja

peelingi chemiczne

– mezoterapia igłowa i mikroigłowa

karboksyterapia

– osocze bogatopłytkowe

– maski nawilżające i rewitalizujące skórę

– rewitalizacja skóry z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jako wypełniacza

– terapia kolagenowa Linerase

Mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne umożliwiają złuszczanie martwych komórek naskórka, co zapewnia efekt odświeżenia i wygładzenia skóry. W przypadku mikrodermabrazji głowica diamentowa lub strumień mikrokryształków korundu dochodzi do mechanicznego złuszczania martwego naskórka. Natomiast peelingi chemiczne wykorzystują kwasy AHA, takie jak kwas migdałowy, ferulowy czy mlekowy. Poza złuszczaniem skóry, kwasy te działają nawilżająco i ujędrniająco. Ponadto stymulują syntezę kolagenu, zwiększając gęstość skóry.

Mezoterapia igłowa sprowadza się do wprowadzania w głębsze warstwy skóry związków o działaniu nawilżającym, odżywczym i rewitalizującym. Z kolei zabieg z osoczem bogatopłytkowym polega na ostrzykiwaniu skóry osoczem pozyskanym z krwi pacjenta, zawierającym płytki krwi, aminokwasy czy czynniki wzrostu. Tego typu zabiegom doskonale poddaje się sucha skóra twarzy i dekoltu czy sucha skóra dłoni.

Kolejny zabieg godny uwagi to karboksyterapia. Jest to innowacyjny zabieg umożliwiający dotlenienie, nawilżenie i ujędrnienie skóry. Istotą zabiegu jest śródskórne wprowadzanie dwutlenku węgla, który inicjuje procesy angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych.

Sucha skóra bardzo często dotknięta jest powstawaniem zmarszczek. Wówczas doskonałym zabiegiem długotrwale poprawiającym wygląd skóry jest zastosowanie kwasu hialuronowego jako wypełniacza. Usieciowany kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki, redukując ich widoczność, a jednocześnie dba o nawilżenie skóry, jej ujędrnienie, przywrócenie kolorytu i blasku.

Doskonałe efekty w przypadku suchej skóry zapewnia także zaawansowana biostymulacja skóry terapią kolagenową Linerase, polegającą na wprowadzania w skórę atelokolagenu. Pobudza ona naturalne procesy autoregeneracyjne skóry oraz doskonale stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Dzięki temu taka terapia redukuje utratę jędrności towarzyszącą przesuszeniu skóry.

Sucha skóra wymaga kompleksowej i regularnej pielęgnacji. Wykonywanie profesjonalnych zabiegów w seriach, a także zabiegów przypominających pomaga zachować suchą skórę w nienagannej kondycji, co umożliwia spowolnienie procesów starzenia się skóry i zapewnia długotrwały efekt nawilżenia skóry.

Zobacz również:

Mezoterapia igłowa

mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to niechirurgiczny zabieg regeneracji i odmładzania skóry. Istotą zabiegu jest śródskórne wprowadzanie związków aktywnych – w ten sposób pokonana zostaje bariera naskórkowa, przez którą nie przenika wiele związków aplikowanych na powierzchni skóry. Ponadto sam zabieg nakłuwania stanowi dla...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Mgr Karolina Grobelna

Kosmetolog

Ekspert laseroterapii a w szczególności depilacji laserowej. Pracowała na laserach lightsheer ET, ligthsheer duet, lightsheer desire, IPL, Soprano ice platinum i innych. Przez lata praktyki wykonała kilkanaście tysięcy zabiegów depilacji laserowych i innych zabiegach laserowych.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję