Rozstępy na plecach – jak się ich pozbyć?

data publikacji:
data aktualizacji:

rozstępy na plecachRozstępy to częsta przypadłość, którą najczęściej lokalizujemy na brzuchu i kojarzymy z szybkimi zmianami wagi lub ciążą. Problem rozstępów jest jednak dużo bardziej złożony. Mogą one występować również na plecach i mieć związek z intensywnym wzrastaniem lub zwiększeniem masy mięśniowej w wyniku ćwiczeń. Zarówno rozstępy u nastolatków, jak i rozstępy u mężczyzn widoczne na plecach wpływają niekorzystnie na wygląd, dlatego warto poddać się bezpiecznym zabiegom w celu ich usunięcia.

Rozstępy na plecach – dlaczego powstają?

Przyczyną powstawania rozstępów jest nadmierne i nagłe rozciągnięcie włókien kolagenowych – struktur białkowych odpowiedzialnych za elastyczność skóry i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zbyt intensywne napinanie powłok skórnych powoduje, że włókna te pękają, czemu towarzyszy proces bliznowacenia. W miejsce elastycznego kolagenu i elastyny produkowana jest duża ilość tkanki łącznej włóknistej, która ma za zadanie w krótkim czasie uzupełnić powstałe ubytki. Niestety tak wytworzona blizna odróżnia się od otaczającej skóry i jest widoczna w formie rozstępów. Jak dochodzi do powstawania rozstępów na plecach? Często możemy zauważyć je u nastolatków oraz mężczyzn o rozbudowanej muskulaturze. W przypadku młodych chłopców i dziewcząt skóra zwyczajnie nie nadąża z produkcją kolagenu i elastyny względem zwiększającej się objętości ciała. Z kolei u kulturystów nadmierne napięcie skóry wynika z gwałtownego wzrostu masy mięśniowej. Stosowanie sterydów anabolicznych może dodatkowo spotęgować problem, jakim są rozstępy na plecach u mężczyzn.

Jak usunąć rozstępy na plecach?

Rozstępy na plecach to spory problem estetyczny, szczególnie że plecy to obszar często eksponowany. Rozstępy powstające w tym miejscu są zazwyczaj duże i mocno widoczne. W związku z tym, że problem jest uciążliwy i powszechny, coraz więcej osób zastanawia się, co zrobić, aby zniknęły rozstępy na plecach. Najłatwiejszym sposobem byłoby stosowanie kosmetyków i rzeczywiście w sprzedaży jest bardzo dużo takich produktów. Niestety nie mają one szansy usunąć rozstępów, ponieważ działają tylko na naskórek. Zniszczone włókna kolagenowe zaś są zlokalizowane w skórze właściwej położonej znacznie głębiej.

Stosując kremy, maści i balsamy na rozstępy co najwyżej jesteśmy w stanie odpowiednio nawilżyć i natłuścić skórę, ale nie rozwiązuje to zasadniczego problemu. Skoro wiemy już, że domowe sposoby nie działają, to czy istnieje w ogóle jakaś skuteczna metoda usuwania rozstępów na plecach? Na szczęście bardzo dobrymi możliwościami dysponują w tym przypadku specjaliści medycyny estetycznej. A zatem gdy zauważymy u siebie lub bliskiej osoby rozstępy na plecach, warto w pierwszej kolejności umówić się na konsultację z zakresu medycyny estetycznej.

Zabiegi na rozstępy na plecach

Istnieje kilka zabiegów, które przynoszą bardzo dobre efekty u klientów z rozstępami. Usuwanie rozstępów laserem CO2 to metoda wykorzystująca podczerwień i specjalną mieszankę gazów medycznych. Opiera się ona na podgrzewaniu skóry właściwej i wywoływaniu kontrolowanych mikrouszkodzeń, co z kolei stymuluje przebudowę i regenerację. Dzięki temu dochodzi do uzupełnienia niedoborów kolagenu i ujędrnienia skóry. Rozstępy ulegają wygładzeniu i zrównaniu pod względem koloru z otaczającą skórą. W podobny sposób na rozstępy oddziałuje inny typ lasera frakcyjnego. Laser Er:Yag również powoduje odparowywanie wody w skórze, lecz wykorzystuje wiązkę światła o długości 2940 nm. U klientów z rozstępami na plecach stosuje się oprócz lasera metody oparte na mikronakłuwaniu, czyli dermapen oraz radiofrekwencję mikroigłową. Oddziaływanie na skórę za pomocą intensywnych nakłuć cienkimi igiełkami aktywuje fibroblasty do syntezy kolagenu i zapoczątkowuje szereg korzystnych procesów umożliwiających redukcję widoczności rozstępów na plecach. W przypadku rf mikroigłowej dodatkowo wykorzystujemy fale radiową.

Zabiegi na rozstępy na plecach – efekty

Terapia rozstępów to proces wymagający systematycznego powtarzania zabiegów, podobnie jak w przypadku usuwania blizn. Bardzo dobrym pomysłem jest łączenie ze sobą różnych zabiegów, co pozwala z różnych stron oddziaływać na skórę właściwą. Różnicę w wyglądzie pleców można na ogół zauważyć już po pierwszej wizycie, jednak pełna seria to około 4-6 wizyt. Zależy to w dużym stopniu od świeżości zmian. Najszybsze i najlepsze efekty można osiągnąć w przypadku rozstępów świeżych. Zazwyczaj w tej sytuacji rozstępów można się całkowicie pozbyć już po kilku wizytach. Przy starszych, utrwalonych zmianach konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość i wykonanie większej ilości zabiegów.