Rozstępy na brzuchu- dlaczego powstają po ciąży i jak się ich pozbyć?

data publikacji:
data aktualizacji:

rozstępy na brzuchuPojawiają się w ciąży, w przypadku nagłych zmian wagi i objętości ciała, w przebiegu niektórych chorób, w okresie dojrzewania –  rozstępy na brzuchu, bo o nich mowa, są zmorą wielu kobiet w niemal każdym wieku. Na szczęście dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej można nim skutecznie zaradzić.

Co to są rozstępy i gdzie się pojawiają?

Rozstępy (z łac. striae, striae distensae) to wrzecionowate pasma cienkiej i pomarszczonej skóry, które przebiegają równolegle. Pod względem wyglądu przypominają one do złudzenia blizny i warto zaznaczyć, że zgodnie z podziałem blizn dokonanym ze względu na mechanizm uszkodzenia, za takie są uznawane. Co więcej, wykazują one wiele cech wspólnych z bliznami w swoim obrazie klinicznym – obie zmiany są odgraniczone od zdrowej skóry, a w miejscu ich pojawienia się brak przydatków, czyli gruczołów łojowych, gruczołów potowych czy włosów.

Problem rozstępów – zwłaszcza tych zlokalizowanych na brzuchu – znacznie częściej dotyka kobiet. Szacuje się, że nawet dwa i pół razy częściej pojawiają się one u dziewcząt niż u chłopców, boryka się z nim ponadto wiele kobiet w ciąży. Tzw. rozstępy ciążowe pojawiają się na ogół na brzuchu, a niekiedy także i na piersiach. W pozostałych przypadkach brzuch także jest charakterystycznym miejscem tworzenia się rozstępów. Dodatkowo powstają one na pośladkach, biodrach, udach, a w przypadku kulturystek – na bicepsach.

Jak wyglądają rozstępy na brzuchu? Fazy tworzenia się zmian

Rozstępy na brzuchu powstają jako efekt rozciągania skóry i uszkodzenia włókien kolagenowych. Na czym dokładnie polega mechanizm ich tworzenia? Zdrowa skóra zbudowana jest z włókien kolagenowych i elastynowych, zapewniających jej sprężystość, ale i wytrzymałość. Na skutek działania dużych sił w związku z rozciąganiem skóry dochodzi do uszkodzenia i pękania włókien kolagenowych. To właśnie dlatego, że stają się one cieńsze, a nawet poprzerywane, skóra staje się mniej elastyczna i wiotka.

Powstawanie rozstępów możemy podzielić na dwie fazy. Pierwsza z nich to tzw. faza zapalna, która może trwać od roku do nawet dwóch lat. W trakcie jej trwania rozstępy są czerwone lub fioletowe i w sposób charakterystyczny wystają ponad powierzchnię skóry. W głębi skóry obserwujemy zaś wówczas pojawienie się obrzęków i niewielkich zmian zapalnych, zniekształcenie włókien i rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Drugi etap powstawania rozstępów to tzw. faza zanikowa, nazywana także fazą dojrzewania. Rozstępy stają się wówczas białe lub biało-perłowe, stan zapalny zanika, skóra staje się w miejscach ich pojawienia wklęsła, a w głębszych warstwach jest już całkowicie zniszczona. Włókna kolagenowe są zaś popękane i zdegradowane.

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?

Wiemy już, że rozstępy na brzuchu – i nie tylko na nim – powstają na skutek rozciągania skóry. Należy jednak zastanowić się co jest tego powodem i czy to jedyna przyczyna pojawiania się nieestetycznych zmian.

Za główną przyczynę mechanicznego rozciągania skóry, a w konsekwencji włókien kolagenowych uznaje się zwiększenie wagi i powierzchni ciała. Nic zatem dziwnego, że rozstępy na brzuchu dotyczą tak dużej liczby kobiet w ciąży – brzuch w tym okresie zmienia się przecież nie do poznania. Rozstępy pojawiają się także u nastolatków z powodu intensywnego wzrostu, a u mężczyzn intensywnie trenujących – ze względu na duży przyrost masy mięśniowej.

Druga teoria powstawania rozstępów wskazuje zaś na zależność od poziomu kortyzolu, który jest znacznie wyższy w przebiegu choroby Cushinga i zwiększonego stresu. Wpływ hormonów, w tym estrogenów tłumaczyć ma także pojawianie się rozstępów w okresie dojrzewania, stosowania hormonalnej antykoncepcji, ale i ciąży. Można zatem wnioskować, że kobiety ciężarne obarczone są podwójnym – mechanicznym i hormonalnym ryzykiem powstawania rozstępów na brzuchu.

Skłonność do tworzenia rozstępów możemy także dziedziczyć.

Rozstępy w ciąży i po ciąży

rozstępy na brzuchu w ciążyNa szczególną uwagę zasługują rozstępy, które pojawiają się u kobiet ciężarnych. Jak pokazują badania, problem rozstępów na brzuchu w ciąży dotyka blisko 90 proc. kobiet. Patogeneza zmian w tym okresie związana jest, tak jak w przypadku powstawania rozstępów na każdym innym etapie życia, z przerwaniem włókien kolagenowych i elastynowych skóry. Za najważniejsze czynniki ryzyka uznaje się zaś zmiany hormonalne, stres, czynniki genetyczne, niewłaściwe odżywianie, gwałtowny przyrost masy ciała, a także dużą masę urodzeniową dziecka.

W którym miesiącu ciąży spodziewać się pojawienia nieestetycznych zmian? Pierwsze oznaki zaobserwować można już w drugim trymestrze ciąży, czyli pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży. Skóra na brzuchu zaczyna wówczas swędzieć, a to właśnie świąd jest charakterystycznym objawem fazy zapalnej, czyli pierwszej fazy powstawania rozstępów. W kolejnych tygodniach pojawiać zaczynają się intensywnie czerwone lub fioletowe wystające ponad powierzchnię skóry pasma. Po porodzie, wraz ze zmniejszaniem się brzucha, rozstępy stają się jaśniejsze – białe lub perłowe – jednak nie znikają. Co więcej, taki kolor oznacza, że znacznie trudniej będzie je usunąć.

Czy rozstępom w ciąży na brzuchu można zapobiec? Na rynku dostępnych jej wiele specjalistycznych preparatów, które mają przeciwdziałać powstaniu rozstępów – balsamy, olejki, maści, sera. Wprawdzie nawilżanie i odpowiednia pielęgnacja mają ogromny wpływ na wygląd i kondycję skóry, to jednak jak pokazują badania – jedną z szerszych analiz przeprowadziła m.in. Cochrane, czyli niezależna międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się dostarczaniem rzetelnych i potwierdzonych faktami informacji medycznych – stosowanie preparatów, których celem jest zapobieganie powstawania rozstępów w ciąży nie gwarantuje ich niepowstania.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem są zatem zabiegi medycyny estetycznej. Niezwykle ważne jest jednak, aby działania takie podjąć już w pierwszym etapie powstawania rozstępów. Fioletowe lub czerwone rozstępy, można bowiem usunąć niemal ze 100. proc. skutecznością.

Czy rozstępy na brzuchu można skutecznie usunąć?

Jeśli na brzuchu pojawią się już rozstępy, na szczęście można skutecznie zmniejszyć ich widoczność oraz poprawić wygląd i kondycję skóry. Wszystkie podejmowane działania zmierzają zaś do regeneracji naskórka oraz pobudzenia fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Usuwanie rozstępów jest możliwe dzięki urządzeniom hi-tech wykorzystywanym w naszej Klinice.

Na które spośród dostępnych profesjonalnych zabiegów warto zwrócić szczególną uwagę? Dużą popularnością i skutecznością cieszy się laseroterapia, a przede wszystkim zastosowanie lasera erbowo-yagowego, zabiegi mikronakłuwania np. dermapen oraz radiofrekwencja mikroigłowa. Laser Er:Yag działa na głębokie i płytsze warstwy skóry, wykorzystując wiązki lasera o długości 2940 nm i wywołując mikrouszkodzenia, które w konsekwencji stymulują tkanki do odnowy. Urządzenie cechuje się dodatkowo dużą precyzją, przez co oddziałuje tylko na wymagające przebudowy fragmenty skóry.

Dermapen to zabieg wykorzystujący nakłucia charakterystyczne dla mezoterapii mikroigłowej i precyzyjne działanie urządzenia wykonującego nakłucia z dużą częstotliwością (nawet 1300 razy na sekundę). To właśnie takie połączenie zapewnia niezwykle intensywną stymulację fibroblastów i przebudowę skóry. Radiofrekwencja mikroigłowa łączy zaś w sobie precyzyjne mikronakłucia z działaniem fal radiowych i wywołanym przez nie podgrzaniem tkanek. Połączenie reakcji mechanicznej i termicznej przynosi zaś doskonałe rezultaty w walce z rozstępami.

Jak długo trzeba czekać na efekty zabiegów likwidujących rozstępy na brzuchu?

Efekty zabiegów poprawiających kondycję i zmniejszających widoczność rozstępów na brzuchu zależą od indywidualnych okoliczności. Należy jedynie pamiętać, że aby osiągnąć spektakularne i trwałe rezultaty konieczne jest wykonanie serii zabiegów. W walce z rozstępami musisz zatem uzbroić się w cierpliwość.