Przemieszczenie kwasu hialuronowego – dlaczego do niego dochodzi i jak mu zaradzić?

data publikacji:
data aktualizacji:

przemieszczenie kwasu hialuronowegoKwas hialuronowy to bezpieczny i skuteczny preparat wykorzystywany najczęściej do powiększania ust, unoszenia policzków, redukowania zmarszczek i bruzd oraz wypełniania ubytków w tkankach. Powikłania po podaniu kwasu hialuronowego zdarzają się rzadko. Jeśli już do nich dojdzie, powodują jednak duży dyskomfort i niezadowolenie z własnego wyglądu. Jednym z powikłań jest przemieszczenie kwasu hialuronowego. Dlaczego do niego dochodzi? Jak zaradzić migracji kwasu?

Migracja kwasu hialuronowego – na czym polega?

Migracja kwasu hialuronowego to przemieszczenie wypełniacza poza obszar zabiegowy. Najczęściej mamy z nią do czynienia po zabiegach powiększania ust. Można wówczas zaobserwować asymetrię, zatarcie granic między czerwienią wargową a otaczającą skórą i obrzęk tkanki. Czasami pod palcami wyczuwalne są grudki, a usta mogą przybrać charakterystyczny kształt „kaczego dzióbka”.

Jakie są przyczyny przemieszczania się kwasu hialuronowego

Przyjrzyjmy się liście potencjalnych przyczyn migracji kwasu hialuronowego. Jak widać, większości przypadków można uniknąć, wykonując zabieg w renomowanej klinice.

  • Niewłaściwa technika podania preparatu

Najczęstszą przyczyną przemieszczenia kwasu hialuronowego jest niewłaściwa technika. Jednym z głównych błędów jest zbyt szybkie podanie preparatu. W takiej sytuacji kwas hialuronowy jest wprowadzany pod skórę pod zwiększonym ciśnieniem, co sprzyja przechodzeniu do otaczających tkanek. Podobnie dzieje się w przypadku podania zbyt dużej objętości preparatu w jedno miejsce. Do migracji kwasu hialuronowego może dojść również wtedy, gdy zostanie on podany zbyt płytko. Niezwykle ważne jest też oczywiście wybranie odpowiedniego miejsca iniekcji. Na przykład wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w strefę pomiędzy dwoma mięśniami znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań.

  • Masowanie i dotykanie skóry krótko po zabiegu

Do przemieszczenia kwasu może dojść również wskutek masowania skóry w miejscu podania preparatu. Wiele osób robi to mimowolnie, chcąc ocenić rezultaty zabiegu lub zmniejszyć obrzęk. Niestety takie postępowanie sprzyja migracji kwasu, zwłaszcza z obszaru ust i doliny. Pamiętajmy, że delikatne obrzmienie tkanki jest naturalne po iniekcji wypełniacza i ustąpi samoistnie po kilku dniach, a w tym czasie nie należy dotykać ani podrażniać skóry.

  • Migracja grawitacyjna

Odnotowano również rzadkie przypadki grawitacyjnej migracji kwasu hialuronowego. Polega ona na przemieszczeniu się preparatu w dół. Może do niej dojść wskutek wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych lub spania na brzuchu w okresie tuż po zabiegu.

  • Wykonanie zabiegu wbrew przeciwwskazaniom

Zwiększone ryzyko przemieszczenia występuje u osób obciążonych niektórymi chorobami przewlekłymi. Bardzo dobrym przykładem jest choroba Hashimoto – w aktywnych rzutach choroby nie wolno przeprowadzać zabiegów. To dowód na to, jak ważna jest konsultacja przedzabiegowa przeprowadzona przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej.

  • Niska jakość preparatu

Bardzo duże znaczenie ma też oczywiście jakość użytego preparatu. Ze względu na ogromną popularność zabiegów z kwasem hialuronowym na rynku dostępne są setki różnych produktów, spośród których tylko niewielka część spełnia odpowiednie wymogi bezpieczeństwa potwierdzone certyfikatami.

  • Intensywna praca mięśni twarzy

Migracji kwasu sprzyja także nadmierna aktywność mięśni mimicznych w okresie tuż po zabiegu. Jest to oczywiście czynnik, któremu ciężko całkowicie zapobiec, zwłaszcza u osób z wyrazistą ekspresją emocji. Czasami do przemieszczenia preparatu może więc dojść pomimo zastosowania właściwej techniki, ponieważ organizm każdej osoby jest inny.

Migracja kwasu hialuronowego – po jakim czasie może wystąpić?

Przemieszczenie wypełniacza jest najczęściej obserwowane dość szybko – kilka dni po zabiegu. Dzieje się tak w szczególności wtedy, gdy wynika ono z wymienionych wyżej błędów technicznych. Tak naprawdę do migracji może jednak dojść również po wielu miesiącach wskutek nierównomiernej degradacji wypełniacza w tkankach.

Czy przemieszczony kwas hialuronowy sam się wchłonie?

W tkance łącznej skóry właściwej działa enzym o nazwie hialuronidaza, którego rolą jest degradacja „starych” cząsteczek wypełniacza tak, aby był możliwy ich stały obrót. Można by więc pomyśleć, że organizm powinien sprawnie poradzić sobie z usunięciem przemieszczonego wypełniacza. W rzeczywistości jednak tak nie jest. Taki proces zajmuje kilka-kilkanaście miesięcy, czyli niezwykle długo dla osoby niezadowolonej ze swojego wyglądu.

Jak usunąć migrację kwasu?

Dobra wiadomość dla osób, u których wystąpiło przemieszczenie kwasu hialuronowego, jest taka, że tego problemu można pozbyć się w szybki i łatwy sposób. W tym celu należy koniecznie skorzystać z pomocy specjalisty medycyny estetycznej. Wbrew powszechnym opiniom migracji kwasu nie da się usunąć samodzielnie w domowych warunkach poprzez ogrzewanie miejsca poddanego zabiegowi czy wykonywanie peelingów. Wręcz przeciwnie – w ten sposób można powiększyć obszar migracji lub spowodować nieestetyczne podrażnienia.

A więc co zrobić, żeby pozbyć się kwasu hialuronowego z ust, policzków czy bruzd? Najlepsze rozwiązanie to podanie hialuronidazy, czyli tego samego enzymu, który występuje naturalnie w naszych tkankach, jednak w odpowiednim stężeniu i do ograniczonego obszaru skóry. Jednorazowo podaje się niewielkie ilości preparatu, aby zapobiec nadmiernej degradacji naturalnego kwasu hialuronowego. W razie potrzeby można powtarzać procedurę aż do osiągnięcia optymalnych efektów.