Jak się pozbyć rozszerzonych porów na twarzy?

data publikacji:
data aktualizacji:

rozszerzone pory na twarzyRozszerzone pory to częsty problem natury estetycznej. Co prawda nie jest natychmiast zauważalny, jednak oceniając cerę z bliska dostrzec można nieestetyczne, niewielkie zagłębienia w skórze, zlokalizowane najczęściej na nosie i policzkach. Nie warto ograniczyć się jedynie do maskowania tego defektu estetycznego makijażem – warto zdecydować się na profesjonalne zabiegi redukujące widoczność porów. O jakich zabiegach mowa?

Jakie są przyczyny powstania rozszerzonych porów na twarzy?

Niektóre osoby przez całe życie mogą cieszyć się nienaganną skórą, u innych pojawiają się rozszerzone pory. Przyczyny są rozmaite, a jedną z najważniejszych jest przetłuszczanie się skóry. Nadmiernej pracy gruczołów łojowych towarzyszy obfite wydzielanie sebum; wydzielina ta zalega w świetle porów, sprzyjając ich rozszerzeniu, a także rozwojowi zmian zapalnych i trądziku. Eliminacja problemu rozszerzonych porów stanowi zatem jednocześnie doskonałą profilaktykę trądziku. Inne przyczyny powstawania rozszerzonych porów to:

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry, niedokładny demakijaż
  • predyspozycje genetyczne
  • postępująca wraz z wiekiem utrata kolagenu i elastyny

Osoby, u których pojawiają się rozszerzone pory na twarzy bardzo często starają się wykonywać bardziej kryjący makijaż, jednak maskowanie problemu go nie rozwiąże. Jeśli zatem zauważamy u siebie rozszerzone pory, jak się ich pozbyć?

Jakie zabiegi na rozszerzone pory?

Najskuteczniejszym sposobem na redukcję widoczności rozszerzonych porów są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Jak można redukować rozszerzone pory? Zabiegi domowe, takie jak stosowanie drogeryjnych peelingów i maseczek mają znaczenie jedynie pomocnicze, jednak stosowane samodzielnie nie uporają się z problemem rozszerzonych porów.

Jaki laser na rozszerzone pory?

W gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii można dokonać wyboru między kilkoma zabiegami, które doskonale sprawdzają się w walce z rozszerzonymi porami. Świetne efekty przynoszą zabiegi laserowe na rozszerzone pory z wykorzystaniem erbowo yagowego lasera frakcyjnego . Laseroterapia wymaga wykonania serii kilku zabiegów, podczas których skóra poddawana jest działaniu wiązki lasera, co generuje powstanie mikrouszkodzeń. Wokół tych mikrouszkodzeń pozostaje zdrowa tkanka, która odpowiada za remodeling skóry. Podczas gojenia się pobudzane są naturalne procesy regeneracji. Prowadzi to do resurfacingu skóry, wygładzenia jej powierzchni, dzięki czemu zmniejszona zostaje widoczność rozszerzonych porów. Seria laserem frakcyjnym powinna obejmować średnio 3 – 4 zabiegi wykonywane w odstępach 4 – 6 tygodni. Proces gojenia skóry po zabiegu laseroterapii trwa kilka – kilkanaście dni. Efektem zabiegu poza zredukowaniem widoczności porów jest także zwiększenie gęstości i elastyczności skóry, redukcja zmarszczek i przebarwień czy blizn potrądzikowych.

Inne zabiegi na rozszerzone pory

Osoby dotknięte problemem rozszerzonych porów mogą wspomagać pielęgnację skóry także innymi zabiegami. Efekt wygładzenia skóry i zminimalizowania widoczności porów zapewniają kwasy na rozszerzone pory. Kolejną propozycją są zabiegi dermapen i radiofrekwencja mikroigłowa. Zabiegi te polegają na złuszczaniu powierzchniowych warstw skóry, co daje efekt jej wygładzenia i odświeżenia. Ponadto unormalizowana zostaje praca gruczołów łojowych.

Każdy profesjonalny zabieg na rozszerzone pory powinno się wykonać w serii kilku zabiegów.  Pojedyncza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej nie przynosi pożądanych efektów. Jest oczywiście zauważalna poprawa, jednak dla optymalnego efektu konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Taka kompleksowa pielęgnacja cery prowadzi do pozbycia się zarówno rozszerzonych porów, jak i wielu innych defektów skórnych. Dogłębne oczyszczenie porów z zalegających w nich zanieczyszczeń, uregulowanie pracy gruczołów łojowych oraz pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i elastynowych wyraźnie odmładza skórę, wygładza jej powierzchnię i ogranicza ponowne powstawanie niechcianych zmian skórnych.