Usuwanie tatuażu Kraków
Coraz więcej osób decyduje się na ozdabianie ciała tatuażami. Niekiedy decyzja o wykonaniu tatuażu podejmowana jest spontanicznie – a taki nieprzemyślany krok skutkuje powstaniem niechcianego tatuażu. Problem może dotyczyć kwestii wybranego wzoru, jak i wykonania tatuażu w ogóle. Poza podjęciem przemyślanej decyzji i starannym wyborem wzoru tatuażu, należy przykładać ogromną wagę do wyboru odpowiedniego salonu tatuażu. Rzutuje to bowiem na efekt wizualny, a także bezpieczeństwo zabiegu. Usuwanie tatuażu to skomplikowany proces. Warto, więc przemyśleć sprawę zanim wykona się tatuaż.
Nieudany tatuaż – powikłania
Możliwe powikłania podczas wykonywania tatuażu to infekcje skórne oraz alergie na pigmenty. W przypadku powstania niepożądanych zmian skórnych na świeżo wykonanym tatuażu, może dojść do zmiany wyglądu rysunku na skórze. Wtedy taki nieudany tatuaż może mieć nierówne kontury a także nierównomierne rozłożenie pimentów. Oczywiście nieudany tatuaż może być także konsekwencją niewystarczających umiejętności osoby wykonującej tatuaż.
Niechciany tatuaż może powstać także w konsekwencji rozwoju bliznowców na skórze – zbyt szybka i głęboka praca igłą prowadzi do rozwoju blizn przerostowych zniekształcających tatuaż. Niepożądanym zjawiskiem jest ponadto migracja pigmentu, będące efektem reakcji układu immunologicznego na tusz i prowadzące do wyblaknięcia tatuażu. Jedynie zabieg laserowego usuwania tatuażu jest wstanie poradzić sobie z takim nieestetycznym tatuażem.
Złotym standardem w usuwaniu niechcianego tatuażu jest laser. Okazuje się jednak, że nie każdy laser jest tak samo skuteczny i bezpieczny. Ogromne znaczenie ma zatem wybór najlepszej aparatury. Istnieje kilka czynników wpływających na skuteczność zabiegu. Na pewno ogromne znaczenie ma wielkość tatuażu, jego kolor, głębokość wprowadzenia barwnika w skórę, a przede wszystkim – rodzaj lasera. Technologia Q switch jest skuteczna w przypadku większości barwników.
Efekty przed i po
Laserowe usuwanie tatuażu
Lasery emitują impuls energii świetlnej, która przechodzi przez górne warstwy skóry i jest selektywnie absorbowana przez tusz do tatuażu. Ta energia wywołuje efekt fototermiczny i rozbija barwnik tatuażu na drobne fragmenty, które są następnie wchłaniane i usuwane przez układ odpornościowy. Zabiegi laserowe bezpiecznie i skutecznie usuwają tatuaż bez uszkadzania otaczającej skóry. Wybór lasera do usuwania tatuażu zależy od koloru i lokalizacji tatuażu. Różne typy laserów mogą celować w różne kolory. Doświadczony specjalista będzie wiedział, który laser do usuwania tatuażu jest najlepszy. Na przykład jeden laser będzie mógł usuwać czarne i zielone tatuaże, podczas gdy inny laser będzie skutecznie redukował widoczność tatuażu czerwonego, żółtego i niebieskiego.
Kiedyś do dyspozycji gabinetów medycyny estetycznej pozostawały wyłącznie lasery starszej generacji i wówczas usuwanie tatuaży było dość problematyczne. Możliwe było usuwanie tylko określonych barwników, co nie pozwalało uzyskać zadowalającego efektu estetycznego. Ponadto mniej nowoczesne lasery stwarzały ryzyko rozwoju takich powikłań jak odbarwienie skóry, poparzenia czy powstanie bliznowców. Obecnie wszystkie te ograniczenia zostały wyeliminowanie dzięki najnowocześniejszej technologii.
Usuwanie tatuażu cena
Przebieg zabiegu
Laser Q Switch to urządzenie emitujące wiązki światła o długości 1064 nm oraz 532 nm. Fala o długości 1064 nm usuwa ciemne pigmenty, natomiast wiązka światła o długości 532 nm redukuje jaśniejsze barwniki. Dzięki temu możliwe jest usuwanie całej gamy odcieni. Kolejne innowacyjne rozwiązania to możliwość generowania impulsów o wyższej energii i krótszym czasie trwania, co przekłada się na większe bezpieczeństwo zabiegu. Możliwe jest precyzyjne działanie nawet w obrębie głębszych warstw skóry i oddziaływanie wyłącznie na barwnik, z oszczędzeniem otaczającej tkanki. Tego typu laser może być zatem zastosowany nawet na najbardziej wrażliwej skórze.
Zabieg może być poprzedzony znieczuleniem miejsca zabiegowego kremem znieczulającym. Głowica lasera przykładana jest do powierzchni skóry, po czym wiązka lasera oddziałuje na barwnik wprowadzony w głąb skóry. Działaniu lasera może towarzyszyć umiarkowane pieczenie skóry. Zabieg – w zależności od wielkości tatuażu – trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po zakończeniu pracy lasera miejsce wykonania zabiegu zabezpieczane jest maścią antybiotykową i opatrunkiem.
Usuwanie tatuażu w Krakowie
Decydując się na laserowe usuwanie tatuażu należy zwrócić uwagę na renomę gabinetu medycyny estetycznej, w którym zabieg będzie wykonywany. Wykwalifikowana kadra i rodzaj lasera wpływają na ostateczny efekt serii zabiegów. Laser Q Switch Harmony wyróżnia się na tle innych laserów QSwitch wyższą energia i krótszym czasem trwania impulsu, co pozwala optymalnie zwiększyć efektywność zabiegów z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa.
Wiele wątpliwości wzbudza kwestia bolesności zabiegu oraz postępowania pozabiegowego. Nie da się ukryć, że laserowemu usuwaniu tatuażu towarzyszy ból – zredukować można go dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego. Bezpośrednio po zabiegu obszar poddany działaniu lasera staje się biały, a następnie pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. W tym okresie należy utrzymywać skórę w czystości, niewskazane jest stosowanie kosmetyków na skórę, zalecane jest natomiast przemywanie jej woda z mydłem. Rana powinna być zabezpieczona sterylną gazą. Gdy pojawi się strupek, nadal należy dbać o higienę tatuażu, konieczne jest także natłuszczanie skóry. Zalecane jest unikanie opalania oraz sauny.
Przeciwwskazania do usuwania tatuażu laserem
Nie każdy może poddać się laserowemu usuwaniu tatuażu. Najważniejsze przeciwwskazania to aktywne zakażenia skóry (wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze lub grzybicze), a także stany zapalne czy świeża opalenizna. Zabiegu nie zaleca się wykonywać w przypadku stosowania preparatów światłouczulających, występowania podrażnień skóry, skłonności do powstawania bliznowców. Kolejne istotne przeciwwskazania to nowotwory, cukrzyca, choroby krążenia, schorzenia autoimmunologiczne, a także stosowanie leków przeciwkrzepliwych. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie mogą wykonać zabieg.
Jakie są efekty usuwania tatuaży?
Jak wygląda skóra po zabiegu usuwania tatuażu laserem? Najpierw zauważalne jest zblednięcie skóry, a następnie zaczerwienienie i obrzęk. Gojenie się skóry trwa kilka dni i w tym czasie należy dbać o utrzymanie skóry w czystości.
Aby usunąć tatuaż, zawsze konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Ich ostateczna ilość zależy od cech tatuażu, a także indywidualną podatność na działanie lasera. Każdy zabieg sprawia, że tatuaż staje się bledszy. Zazwyczaj wystarczy wykonać 4 – 10 zabiegów ale na ostateczną liczbę zabiegów wpływają następujące czynniki:
- rodzaj barwników użytych do wykonania tatuażu (najłatwiej usuwaniu laserowemu poddaje się barwnik czarny, a trudniejsze do usunięcia są barwniki czerwone, żółte, brązowe, niebieskie oraz zielone
- rozległość tatuażu
- głębokość, na jaką wprowadzony został barwnik
- rodzaj tatuażu (profesjonalny tatuaż wymaga większej ilości zabiegów niż amatorski)
- kolor skóry (opalona skóra może wymagać większej ilości zabiegów)
- indywidualna reakcja układu immunologicznego na działanie lasera, co przekłada się na tempo usuwania barwnika z organizmu.
Ostatecznym efektem usuwania tatuażu laserem Q switch jest całkowite usunięcie tatuażu lub jego znaczne zblednięcie. Jeżeli pozostanie cień po serii zabiegów istnieje również możliwość całkowitego usunięcia go za pomocą lasera frakcyjnego.