fbpx

usuwanie bliznLeczenie i usuwanie blizn zależy w dużej mierze od ich rodzaju, umiejscowienia czy wieku. Obecnie istnieje bardzo dużo metod, które mogą nam pomóc w skutecznej redukcji blizn. W większości przypadków, najlepiej sprawdza się jednak łączenie różnych terapii, które dają najlepsze efekty.

Inwazyjne czy nieinwazyjne metody usuwania blizn?

Zwłaszcza w przypadku, gdy blizna jest świeża, dobre efekty może dawać stosowanie środków farmakologicznych, które zawierają allantoinę, heparynę czy wyciąg z cebuli. Coraz częściej w terapiach tego typu wykorzystywane są także preparaty z silikonem, w postaci kremów lub plastrów. Niejednokrotnie stają się one elementem terapii uciskowej, zwłaszcza w przypadku leczenia bliznowców oraz blizn przerostowych. Wywierane na takie zmiany ucisk może bowiem ograniczać ich rozrost i przyśpieszyć dojrzewanie.

Bliznowce oraz blizny przerostowe dobrze reagują także na terapie przy użyciu sterydów, dlatego warto zdecydować się na skonsultowanie tej kwestii z dermatologiem. W wielu przypadkach, pacjentom poleca się także krioterapię, polegającą na głębokim zamrażaniu blizn oraz dającą fantastyczne efekty laseroterapię, połączoną chociażby z mikronakłuwaniem, czy podawaniem osocza bogatopłytkowego.

W przypadku, gdy żadne inne metody nie skutkują, lub też gdy blizna jest bardzo duża, często jedynym wyjściem jest interwencja chirurgiczna. Blizna jest wycinania i następuje ponowne zeszycie techniką beznapięciową. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chodzi o bliznowce oraz blizny przerostowe, u większości pacjentów następuje nawrót zmiany.

Kiedy lekarze mają do czynienia z niezwykle rozległymi bliznami, spowodowanymi na przykład poparzeniami, również substancjami chemicznymi, najlepszym rozwiązaniem jest przeszczep skóry z innych partii ciała. Są to jednak niezwykle skomplikowane i bolesne zabiegi, które wiążą się z bardzo długim okresem rekonwalescencji. W wielu sytuacjach warto się im poddać, gdyż efekty są niesamowite. Najlepszym na to przykładem jest historia Katie Piper, której karierę modelki i prezenterki telewizyjnej przerwało jedno dramatyczne wydarzenie. W wyniku oblania kwasem jej twarzy na zlecenie byłego chłopaka, świat Katie legł w gruzach. Poparzona i praktycznie pozbawiona skóry twarz kobiety wyglądała drastycznie, jednak dzięki wysiłkom lekarzy oraz między innymi wielokrotnym przeszczepom skóry, dzisiaj prezentuje się naprawdę dobrze.

Metody inwazyjne mogą zatem również przynosić zamierzone rezultaty, jednak nie są przeznaczone dla każdego. Niektórzy pacjenci, ze skłonnościami do powstawania blizn nawet po najmniejszych urazach, powinni decydować się korzystanie z innych sposobów ich usuwania.

Najważniejsze informacje
Laserowe usuwanie blizn cena: od 300 pln
Usuwanie blizn osoczem cena: od 750 pln
Usuwanie blizn dermapen 4 cena: od 600 pln
Usuwanie blizn fibryną cena: od 750 pln
Rabaty w pakietach: do 20%
Efekty: stałe

usuwanie blizn potrądzikowychUsuwanie blizn potrądzikowych

Aby nawet zacząć myśleć o usuwaniu blizn potrądzikowych, najpierw musimy zadbać o wyleczenie samego trądziku. Jeśli tego nie zrobimy, przeprowadzone zabiegi być może w jakimś stopniu poskutkują, ale wpłyną przy tym na nasilenie się objawów tego schorzenia. W pierwszej kolejności, należy zatem wyciszyć trądzik, na przykład przy pomocy leków przepisanych nam przez dermatologa, lub też kwasu pirogronowego. O tym, która metoda będzie dla nas stosowna decyduje oczywiście lekarz.

Blizny potrądzikowe mogą zostać skutecznie zniwelowane przy pomocy laseroterapii. W przypadku, gdy mamy do czynienia z głębszymi bliznami, warto jest połączyć zastosowanie lasera z podawaniem pacjentowi osocza bogatopłytkowego, które znacząco przyśpiesza regenerację skóry. Płytsze blizny spowodowane trądzikiem, również można usuwać laserem, jednak znacznie tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie mezoterapii mikroigłowej (dermorollery).

Usuwanie blizn pooparzeniowych

Blizny pooparzeniowe należą do tych najbardziej skomplikowanych pod względem ich leczenia i niwelowania. Wybór stosownej metody zależy od wielu czynników, takich jak wiek blizny, jej wielkość, głębokość i stopień poparzenia. Usuwanie blizn w wielu przypadkach należy niestety do bardzo ciężkich, bolesnych i długotrwałych.

Zazwyczaj, najlepiej sprawdzają się terapie łączone, które są dobierane indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Ich efekty są naprawdę dobre, ale trzeba pamiętać, iż nie można całkowicie pozbyć się takiej blizny. Metody wykorzystywane do redukcji blizn pooparzeniowych, pozwalają jednak na ich wygładzenie, spłycenie i ujednolicenie struktury, dzięki czemu ich wygląd jest bardzo zbliżony do tego jak prezentuje się nasza naturalna, nieuszkodzona skóra.

Usuwanie blizn po skaleczeniach

W większości przypadków, blizny powstałe w wyniku skaleczeń są dość płytkie. Dlatego, już kilka zabiegów laseroterapii lub mezoterapii mikroigłowej, może wystarczyć, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jeśli jednak skaleczenie było głębokie, zazwyczaj mamy do czynienia z blizną przerostową, która wymaga od nas nieco większej uwagi. Wówczas, najskuteczniejszą metodą usuwania blizny jest wykorzystanie innowacyjnego lasera Er:Yag iPixel. Niestety, inne lasery, takie jak chociażby Co2 mogą w tym przypadku jednie pogorszyć stan blizny pooparzeniowej.

Usuwanie blizn po operacjach i cesarskim cięciu

Blizna powstała w wyniku przeprowadzenia operacji lub cesarskiego cięcia jest połączeniem dwóch fragmentów skóry. Z tego powodu, jest ona twarda i w pierwszej kolejności wymaga odpowiedniego zmiękczenia oraz rozciągnięcia. Proces usuwania tego typu blizn, warto w związku z tym zacząć od zbiegów Endermolift, które doskonale przygotują ją na dalszą terapię. Kiedy wymagany efekt zostanie osiągnięty, można rozpocząć pracę nad blizną przy pomocy lasera. Choć rezultaty takich zabiegów są już naprawdę dobre, warto też pomyśleć o dodatkowym pobudzeniu produkcji kolagenu oraz regeneracji skóry poprzez podanie osocza bogatopłytkowego. Ilość zabiegów, po których zauważymy pozytywną zmianę w wyglądzie blizny, może być różna, jednak 4-6 zabiegów laserowych to w tym przypadku minimum.

Należy pamiętać, że blizny po operacjach oraz cesarskim cięciu mają przebarwienia, najczęściej koloru czerwonego. Ten defekt również można zniwelować korzystając z zabiegów ze światłem IPL, wykonywanych głowicą Dye-VL. W rezultacie, koloryt blizny zostaje wyrównany z kolorem skóry właściwej, przez co staje się ona zdecydowanie mniej widoczna.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję