Lwia zmarszczka – jak usunąć?

data publikacji:
data aktualizacji:

lwia zmarszczka usuwanieLwia zmarszczka to charakterystyczna zmiana na czole, która zazwyczaj pojawia się około 40 roku życia, choć może oczywiście pojawić się u młodszych osób. Jest to zmarszczka bardzo widoczna, znajdująca się niemal w centralnym obszarze twarzy, zatem poszukiwane są metody na skuteczne usuwanie tej zmiany skórnej. Domowe metody walki z lwią zmarszczką nie są skuteczne, gdyż tak głębokich zmarszczek nie można usunąć przy pomocy kremów przeciwzmarszczkowych. Doskonale sprawdzają się natomiast profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które umożliwiają wygładzenie nawet głębokich zmarszczek między brwiami.

Lwia zmarszczka – jak powstaje?

Lwia zmarszczka to charakterystyczna, pionowa zmarszczka na czole, zlokalizowana pomiędzy brwiami. Zmarszczka ta powstaje przede wszystkim w efekcie pracy mięśni mimicznych twarzy. Podczas marszczenia brwi dochodzi do rozciągania skóry miedzy brwiami, co prowadzi ostatecznie do powstania pionowych zmarszczek. U osób z bogatą mimiką lwia zmarszczka może pojawić się nawet między 20 a 30 rokiem życia. Ale do powstania i pogłębiania się lwiej bruzdy przyczyniają się także fizjologiczne procesy starzenia się skóry. Mowa o utracie elastyczności skóry w efekcie ograniczenia syntezy włókien kolagenowych oraz wiotczenia mięśni twarzy. Na przyspieszenie powstawania lwiej zmarszczki wpływ może mieć bogata mimika twarzy, stres, ekspozycja na słońce, palenie papierosów oraz niewłaściwa dieta. Ponadto za pojawienie się lwiej zmarszczki odpowiadają predyspozycje genetyczne, a także układ twarzy.

Lwia zmarszczka – jak usunąć ten defekt skórny

Lwia zmarszczka nadaje twarzy srogiego, groźnego wyglądu, przez co twarz wygląda znacznie poważniej i starzej. Zredukowanie widoczności lwiej zmarszczki pozwala na natychmiastowe przywrócenie twarzy łagodniejszego, bardziej pogodnego wyrazu twarzy.

Jeśli pojawi się lwia zmarszczka, usuwanie tego problemu skórnego należy powierzyć specjaliście w gabinecie medycyny estetycznej. Istnieje kilka zabiegów, które pozwalają na wygładzenie lwiej zmarszczki – nawet wówczas, gdy zmiana ta jest bardzo głęboka. Jak zlikwidować lwią zmarszczkę? Toksyna botulinowa to najbardziej polecana metoda na usunięcie tej zmarszczki. Lwia bruzda to typowa zmarszczka mimiczna, zatem zwiotczenie mięśni mimicznych odpowiedzialnych za powstawanie lwiej zmarszczki stanowi najlepszy sposób postępowania. Botulina, czyli toksyna botulinowa to związek syntetyzowany przez bakterie Clostridium botulinium, który odpowiada za blokowanie przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Ograniczenie aktywności mięśni mimicznych twarzy zlokalizowanych między brwiami pozwala na znaczne zredukowanie widoczności lwiej bruzdy.

Jeśli toksyna botulinowa wykorzystywany jest do wygładzenia takiej zmarszczki jak lwia bruzda, efekty sprowadzają się do niemal natychmiastowego wygładzenia zmarszczki, ale także – zahamowania jej pogłębiania się. Ograniczenie mimiki mięśni odpowiedzialnych za powstanie lwiej bruzdy ogranicza dalsze nasilenie się problemu. Zabieg iniekcji toksyny botulinowej może być zatem wykonany zarówno u osób w podeszłym wieku, z mocno zarysowaną lwią zmarszczką, ale także u osób młodszych, które chcą wygładzić niewielką lwią zmarszczkę i spowolnić jej pogłębianie się.

Wygładzanie lwiej zmarszczki toksyna botulinową to zabieg trwający kilkanaście minut, który polega na ostrzykiwaniu okolicy międzybrwiowej toksyna botulinową. Do iniekcji wykorzystywana jest cieniutka igła, co redukuje bolesność zabiegu i zazwyczaj nie jest konieczne zastosowanie miejscowego znieczulenia. Toksyna botulinowa zaczyna działać po kilku dniach, a ostateczny efekt wygładzenia zmarszczki zauważalny jest po 7 – 14 dniach. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy, zazwyczaj 6 – 8. Po tym czasie toksyna botulinowa podlega degradacji i wówczas można powtórzyć zabieg.

Wygładzanie lwiej zmarszczki laserem

W celu zredukowania widoczności lwiej zmarszczki można wykonać zabiegi resurfacingu skóry, które stymulują syntezę włókien kolagenowych. Przekłada się to na zwiększenie gęstości skóry oraz wygładzenie jej powierzchni, dzięki czemu można osiągnąć efekt spłycenia lwiej bruzdy. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów tego typu jest wygładzanie zmarszczek między brwiami laserem frakcyjnym. W zabiegu tym wykorzystywany jest laser frakcyjny ablacyjny, który generuje powstanie mikroskopijnych uszkodzeń w naskórku i skórze właściwej. Z kolei laser nieablacyjny działa na głębokości 3 – 4 mm, pozostawiając nieuszkodzony naskórek. W przypadku lasera nieablacyjnego nie jest wymagana żadna rekonwalescencja po zabiegu, z drugiej strony jednak – uzyskany efekt nie jest tak spektakularny jak w przypadku lasera ablacyjnego. Zaletą zabiegu z wykorzystaniem lasera nieablacyjnego jest jego bezbolesność, a także możliwość wykonania w dowolnej porze roku. Z kolei ablacyjny laser frakcyjny na lwią zmarszczkę umożliwia wygładzenie nawet głębokiej bruzdy i zaawansowaną przebudowę struktury skóry. Dla uzyskania satysfakcjonującego efektu warto wykonać serie zabiegów.

Inne sposoby likwidacji lwiej bruzdy

Podobnie jak z laserem frakcyjnym można działać w przypadku RF mikroigłowej.  Jest to zabieg mniej inwazyjny który bazuję na przebudowie włokien kolagenowych poprzez mikronakłuwnie i podgrzewanie do 60c tkankę podskórną. Zabiegiem umożliwiającym spłycenie lwiej bruzdy jest ponadto Dermapen 4, czyli procedura intensywnego nakłuwania skóry. W tym celu wykorzystywany jest specjalny aparat wyposażony w kilkanaście cieniutkich igiełek, które nakłuwają skórę na kontrolowaną głębokość, a częstotliwość nakłuć to prawie 2000 razy na sekundę. Zapewnia to stymulowanie syntezy włókien kolagenowych oraz procesów regeneracyjnych. Zalecane jest wykonanie 3 – 4 zabiegów w odstępie 2 – 4 tygodni. Do wygładzenia głębokiej bruzdy na czole możemy również wykorzystać kwas hialuronowy.  Zabieg kwasu hialuronowego na czole wymaga jednak duże umiejętności od lekarza wykonującego ostrzykiwanie lwiej zmarszczki. Czoło jest bardzo unerwione a minimalny błąd może doprowadzić do poważnych powikłań.