Laserowe leczenie wypadania włosów – Czy jest skuteczne?
Jak pokazują statystyki, wypadanie włosów jest powszechnym problemem. Szacuje się, że z utratą włosów tzw. PHL boryka się ponad 50 proc. mężczyzn po 50 roku życia i blisko 50 proc. kobiet po 80 roku życia. Przyczyn takiego stanu jest wiele, ale na szczęście sporo jest też sposobów na walkę z łysieniem. Doskonałe efekty przynosi m.in. laseroterapia, a coraz to nowe badania pokazują, że szczególnie dobre rezultaty można osiągnąć dzięki terapii laserem tulowym.
Rodzaje i przyczyny wypadania włosów
Łysienie, czyli wypadanie włosów może mieć różne podłoże. Wśród przyczyn, które skutkują nadmierną utratą włosów, czyli ponad 100 – 150 sztuk dziennie, wymienia się predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy, chemioterapię i radioterapię, przyjmowanie niektórych leków, choroby skórne. Warto pamiętać, że źródłem problemu może być też stres, niedobory żywieniowe, czy niewłaściwa pielęgnacja.
Specjaliści dzielą łysienie na kilka rodzajów tj.:
- androgenowe,
- anagenowe,
- telogenowe,
- bliznowaciejące,
Łysienie adrogenowe to łysienie dziedziczne, które znacznie częściej dotyka mężczyzn, stąd nazywane jest też niekiedy łysieniem typu męskiego. Objawia się ono znacznym przerzedzeniem włosów, poczynając od skroni, a następnie na czubku głowy. U kobiet sprowadza się zaś do utraty gęstości i równomiernego przerzedzenia. Łysienie anagenowe związane jest ze zbyt wczesnym zakończeniem fazy wzrostu włosa i przejściem w fazę anagenu, co skutkuje szybkim wypadaniem. Przejście za dużej liczby włosów w fazę spoczynku, czyli telogen, przez co włosy wypadają fazami, to z kolei tzw. łysienie telogenowe.
Łysienie bliznowaciejące to stosunkowo rzadki rodzaj utraty włosów, który związany jest z trwałym zniszczeniem mieszków włosowych na skutek urazu, grzybicy skóry głowy lub innych jej przewlekłych chorób. Łysienie plackowate objawia się natomiast mniej lub bardziej rozległym całkowitym pozbawieniem owłosienia wybranego fragmentu skóry. Co charakterystyczne, może ono przybierać postać trwałą lub przejściową i dotyczyć nie tylko skóry głowy, ale też np. brwi, pach, a u mężczyzn zarostu.
Laser tulowy na skórę głowy – jak działa?
W ostatnich latach z problemem wypadania włosów można walczyć nie tylko poddając się kosztownym zabiegom przeszczepów, ale przede wszystkim podejmując próbę regeneracji skóry i wzmocnienia osłabionych z różnych powodów mieszków włosowych. Wszystko to możliwe jest dzięki wykonywanym przez specjalistów profesjonalnym zabiegom i wykorzystaniu działania laserów. W ostatnim czasie coraz częściej polecanym jest laser tulowy, emitujący wiązkę światła o długości 1927 nm, przez co doskonale oddziałujący na wierzchnie warstwy skóry.
Jak działa na skórę głowy? Dzięki stosunkowo płytkim mikrouszkodzeniom laser tulowy poprawia ukrwienie, a zainicjowane procesy naprawcze prowadzą do zwiększenia produkcji kolagenu, przez co skóra staje się wyraźnie wzmocniona. Takie przygotowanie umożliwia przejście przez pełny cykl wzrostu włosów, dzięki czemu możliwe jest ich zagęszczenie. Co ważne, rezultaty zabiegu nie są widoczne natychmiast, ale wymagają czasu. Chodzi bowiem o to, że musimy poczekać na to, aby pobudzona cebulka włosa mogła przejść w kolejne fazy wzrostu.
Konieczne jest też przeprowadzenie więcej niż jednego zabiegu, bo tylko wtedy, skóra zostaje odpowiednio pobudzona do rewitalizacji. Jak dużo zabiegów należy wykonać? To zależy od skali problemu, reakcji skóry na działanie lasera, a także od stosowanych równolegle innych terapii wspomagających wzrost włosów. Trzeba bowiem podkreślić, że laser tulowy doskonale sprawdza się w terapiach łączonych.
Laser tulowy a wypadanie włosów – badania
Zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo stosowania lasera tulowego na skórę głowy są przedmiotem wielu badań, które jak się okazuje, od kilku lat prowadzone są na całym świecie. Ich rezultaty są niezwykle zachęcające do stosowania właśnie tego rodzaju lasera w walce z łysieniem. Wykazano w nich nie tylko wysoką skuteczność lasera tulowego w rewitalizacji skóry głowy (przy czym chodzi tu zarówno o kobiety, jak i mężczyzn), ale też brak jakichkolwiek działań niepożądanych.
Warto także podkreślić, że skuteczność terapeutyczna lasera analizowana była wielokrotnie w terapii skojarzonej z wstrzykiwaniem substancji, a dokładnie polideoksyrybonukleotydy (PDRN) wspomagającej procesy regeneracyjne skóry. Badania te przyniosły bardzo pozytywne rezultaty, wskazujące, że połączenie lasera tulowego i iniekcje PDRN pozwalają na poprawę średniej liczby oraz grubości włosów. Co więcej, wykazano, że taka terapia skojarzona daje znacznie lepsze efekty niż leczenie mezoterapią i PDRN.