Który laser frakcyjny jest skuteczniejszy – CO2 czy Er: Yag?

data publikacji:
data aktualizacji:

laser co2Lasery frakcyjne są z powodzeniem stosowane w gabinetach medycyny estetycznej. Zasada działania wszystkich laserów frakcyjnych jest podobna – emitowana przez laser wiązka światła działa wybiórczo na określone fragmenty skóry, a nie na całą jej powierzchnię. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rozproszonej wiązki światła, która „dziurkuje” skórę, pozostawiając nienaruszoną tkankę wokół powstałych mikrouszkodzeń. Wśród laserów frakcyjnych możemy wyróżnić laser frakcyjny ablacyjny i nieablacyjny – i znacznie większą skutecznością wyróżnia się ten pierwszy. Ablacja polega na uszkodzeniu naskórka pod wpływem działania wiązki lasera, co daje efekt złuszczenia wierzchnich warstw skóry. Przykładami frakcyjnych laserów ablacyjnych jest laser CO2 oraz laser Er: Yag. Ogólna zasada działania tych laserów jest podobna, jednak lasery te różnią się parametrami pracy urządzenia, a tym samym – możliwościami zastosowania i skutecznością.

 

Zasada działania lasera CO2 oraz Er: Yag

Laser CO2 to ten typ lasera, w którym ośrodkiem generującym światło lasera jest dwutlenek węgla. Prąd pobudza ośrodek gazowy, co prowadzi do powstania w środowisku gazowym cyklicznych wyładowań i wzniecenia energii świetlnej. Laser CO2 emituje światło o długości 10 600 nm. Natomiast laser frakcyjny erbowo-yagowy to laser emitujący wiązkę światła o długości 2940 nm, a ośrodkiem czynnym jest ciało stałe.

Obydwa lasery działają w oparciu o zjawisko selekcjonowanej fototermolizy. Mikrowiązki emitowane przez laser przechodzą przez skórę (poczynając od warstwy naskórkowej, a kończąc na skórze właściwej), generując powstanie stref mikrotermalnych, czyli mikroskopijnych urazów skóry. Urazy te powstają na drodze odparowania naskórka, co sprzyja złuszczaniu się skóry. Kolejnym efektem działania lasera jest podgrzanie skóry właściwej i reorganizacja struktury włókien kolagenowych. Ostatecznie – pobudzamy procesy regeneracyjne skóry, dochodzi do kompleksowego resurfacingu skóry i jej odmłodzenia. Jednak w związku z różnicami wynikającymi z mocy obydwu laserów oraz możliwości kontrolowania pracy laserów, lasery CO2 oraz Er: Yag znajdują nieco inne zastosowanie w gabinetach medycyny estetycznej. A ściślej – powinny być wykorzystywane w nieco innym celu.

 

Laser CO2 i Er: Yag – jak powinny być stosowane?

W gabinetach medycyny estetycznej zdecydowanie częściej można spotkać laser CO2. Nie wynika to jednak z faktu, że laser CO2 daje szersze możliwości zastosowania i wyróżnia się większą skutecznością. Powód jest zupełnie inny – jest to laser starszej generacji, którego cena zakupu jest znacznie niższa niż w przypadku lasera erbowego. Lepsza dostępność lasera CO2 sprawia, że jest on wykorzystywany do zabiegów wymagających frakcyjnego resurfacinu skóry. Niestety – z różnym skutkiem.

Laser CO2 sprawdza się doskonale w zabiegach dermatologicznych i chirurgicznych, np. zabiegach wycinania kaszaków. Jednak stosowanie lasera CO2 na większym polu zabiegowym wiąże się z częstszym występowaniem działań niepożądanych niż przy wykorzystaniu lasera Er: Yag. Wynika to m. in. z ograniczonej możliwości kontroli mocy lasera CO2. W przeciwieństwie do lasera CO2, laser Er: Yag emituje falę o długości zgodnej z maksymalnym poziomem absorpcji wody. A to właśnie woda pochłania energię wiązki lasera. Dzięki temu dochodzi do natychmiastowego odparowania wody, niezwykle szybkiej ablacji naskórka i efektywnego gojenia się skóry. Przekłada się to na zredukowanie ryzyka poparzeń, a także zauważalnie krótszy czas rekonwalescencji w porównaniu z zabiegami wykonanymi laserem CO2. Ponadto laser CO2 stwarza większe ryzyko powstania blizn przerostowych u osób ze skłonnością do bliznowców. Nierzadko dochodzi także do powstania przebarwień pozabiegowych. A ograniczona moc termiczna lasera erbowego odpowiada za znacznie mniejszą bolesność zabiegu.

Podsumowanie

Podsumowując – warto jest poświęcić nieco czasu na znalezienie takiego gabinetu medycyny estetycznej, który dysponuje laserem frakcyjnym Er: Yag. Dzięki wykorzystaniu takiego nowoczesnego lasera możliwe jest skuteczne usuwanie blizn, odmładzanie, ujędrnianie i zwiększenie gęstości skóry – a zabieg przeprowadzamy nawet na skórze cienkiej i wrażliwej. Zastosowanie lasera erbowego to gwarancja ogromnej skuteczności zabiegu, z jednoczesnym zminimalizowaniem efektów ubocznych terapii oraz skróceniem czasy rekonwalescencji po zabiegu.