Kaczy dzióbek – jak uniknąć?

data publikacji:
data aktualizacji:

kaczy dziubek

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Ten trwający kilkanaście minut zabieg umożliwia uzyskanie wymarzonego kształtu ust, skorygowania ich asymetrii oraz odmłodzenia ust. Powiększanie ust kwasem hialuronowym to zabieg bezpieczny, jednak wiele obaw wzbudza ryzyko uzyskania tzw. „kaczego dzióbka”, czyli efektu zbyt wydatnych, nadmiernie powiększonych ust. Kiedy może dojść do uzyskania takiego niepożądanego efektu? Czy można temu skutecznie zapobiegać?

 

Co wpływa na efekt końcowy zabiegu powiększania ust?

Iniekcje kwasu hialuronowego w okolicę ust umożliwiają uzyskanie efektu pełnych, zmysłowych ust. To idealne rozwiązanie dla posiadaczek mało wydatnych, wąskich ust. Ale nie tylko – zabieg z kwasem hialuronowym na usta umożliwia także zredukowanie dysproporcji między górną a dolna wargą, a także skorygowanie wszelkich asymetrii ust. Każdy, kto decyduje się na zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym, pojawia się w gabinecie medycyny estetycznej z konkretnymi oczekiwaniami dotyczącymi efektu końcowego. Jak uniknąć kaczego dzióbka? Niekiedy oczekiwania te weryfikowane są podczas konsultacji ze specjalistą, bywa bowiem tak, że wyobrażenia pacjenta dotyczące powiększenia ust nie harmonizują z typem urody i rysami twarzy. I tu pojawia się niezwykle ważna kwestia – w renomowanym gabinecie medycyny estetycznej lekarz potrafi doradzić klientowi i nie godzi się na wykonanie takiej modyfikacji kształtu czy wielkości ust, która przyniesie efekt odwrotny od oczekiwanego – oszpeci, zamiast dodać urody. Może to zapobiec powstaniu tzw. kaczego dzióbka i uzyskanie subtelnego efektu.

Aby wygląd ust harmonizował z wyglądem całej twarzy, wymagane jest precyzyjne wykonanie zabiegu na usta. Istotna jest zarówno technika iniekcji, jak i objętość użytego kwasu hialuronowego. Najczęściej podczas powiększania ust kwasem hialuronowym zużywamy 1 ml wypełniacza, maksymalnie – 1,5 ml. Gdy usta mają być powiększone w znacznym stopniu (np. przy bardzo wąskich ustach), wówczas całą procedurę przeprowadzamy stopniowo w ramach kilku zabiegów.  To ułatwi precyzyjne kontrolowanie efektu końcowego.

Kwas hialuronowy może być wprowadzany w obręb czerwieni wargowej, a także na granicy czerwieni wargowej i skóry. Ten pierwszy zabieg to typowe powiększanie ust, a ten drugi – to konturowanie. Jak powstaję kaczy dzióbek? Gdy podczas zabiegu kwas hialuronowy podany zostanie w nieumiejętny sposób i dojdzie do jego przemieszczenia poza czerwień wargową wargi górnej – wówczas wypełniacz kumuluje się w obrębie skóry nad ustami. O ile z przodu defekt ten nie jest bardzo widoczny, o tyle z profilu zauważalny jest nieestetyczny wygląd przesadnie powiększonej i wysuniętej do przodu wargi górnej a czasami nawet dolnej.

 

Co jeszcze może pójść nie tak?

Wykonanie zabiegu powiększania ust w gabinecie medycyny estetycznej o niepotwierdzonej renomie i powierzenie wykonania zabiegu osobie o niewystarczających kwalifikacjach może prowadzić do kolejnych przykrych konsekwencji. Jakie są możliwe powikłania powiększenia ust kwasem hialuronowym? Skutki uboczne to m. in. powstanie asymetrii ust, grudek czy krwiaków. Inne, bardzo rzadkie powikłania powiększania ust to:

  • rozwój infekcji związanych z niezachowaniem sterylnych warunków zabiegu
  • martwica spowodowana zatkaniem światła naczynia krwionośnego
  • przewlekłe stany zapalne prowadzące do powstania ziarniniaków

Oczywiście takie powikłania zdarzają się jedynie w przypadku nieumiejętnego przeprowadzenia zabiegu powiększania ust, zatem nie ma ryzyka powstania takich powikłań w renomowanym gabinecie medycyny estetycznej.