Jak wyszczuplić szyję?

data publikacji:
data aktualizacji:

wyszczuplanie szyiSzyja to newralgiczny obszar, w którym z łatwością uwidaczniają się różne niedoskonałości, w tym oznaki starzenia. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa największy mięsień szyi, czyli platysma. Na szczęście istnieje skuteczna metoda, aby zatrzymać niekorzystne zmiany oraz wyszczuplić i odmłodzić szyję.

 

Platysma – co to jest?

Platysma to łacińska nazwa mięśnia szerokiego szyi. Jest to duży, cienki płat włókien mięśniowych położony powierzchownie pod skórą przedniej okolicy szyi. Jego zadaniem jest przede wszystkim rozluźnianie głębokich tkanek szyi, a także obniżanie i przesuwanie do boku kąta ust, czemu towarzyszy charakterystyczny grymas strachu. Podczas gdy przeważająca większość mięśni przyczepia się do kości, mięsień szeroki szyi ma swoje przyczepy w tkance podskórnej oraz powięziach pokrywających głębiej leżące mięśnie. Rozciąga się mniej więcej od poziomu II-III żebra do żuchwy i okolicy ust.

 

Dlaczego szyja się starzeje?

Szyja to obszar szczególnie podatny na występowanie przedwczesnych oznak starzenia. Wynika to z kilku powodów. Skóra szyi zawiera mniej kolagenu niż skóra w innych obszarach, przez co stosunkowo szybko traci swoją jędrność i elastyczność. Nie bez znaczenia jest też ekspozycja słoneczna, której w przypadku szyi nie sposób uniknąć, jak również predyspozycje genetyczne. Kolejnym winowajcą jest wspomniany już mięsień szeroki szyi. Najnowsze badania pokazują bowiem, że wraz z wiekiem jego aktywność istotnie się zmniejsza, co przyspiesza pojawianie się oznak starzenia na szyi. Należą do nich głównie wzmożona wiotkość oraz zmarszczki (tzw. naszyjnik Wenus i indycza szyja). Zmniejszone napięcie skóry często prowadzi do tego, że szyja wydaje się szersza niż w rzeczywistości.

 

Jak odchudzić szyję?

Szyja to eksponowany obszar ciała, dlatego nie powinno dziwić duże zainteresowanie zabiegami pozwalającymi ją odchudzić, ujędrnić i wygładzić. Okazuje się, że aby poprawić wygląd szyi, w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się właśnie mięśniem platysma. W tym przypadku najlepiej sprawdza się toksyna botulinowa – substancja rozluźniająca włókna mięśniowe poprzez hamowanie płytki nerwowo-mięśniowej. Procedurę można uzupełnić metodami ujędrniającymi takimi jak radiofrekwencja mikroigłowa, Hifu czy laser frakcyjny.

 

Wyszczuplanie szyi toksyną botulinową

Najczęściej miejsca iniekcji są ułożone liniowo w kilkucentymetrowych odstępach w płaszczyźnie pionowej. Zabieg z botoksem powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza oraz z użyciem najwyższej jakości certyfikowanego preparatu. To pozwoli nam nie tylko uniknąć rozczarowania złymi efektami, ale także uchroni przed groźnymi powikłaniami takimi jak na przykład zakażenie miejsca wkłucia. Odchudzanie szyi toksyną botulinową to krótka procedura – trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Nie jest również szczególnie bolesna, jednak u osób z niższym progiem bólu możliwe jest zastosowanie miejscowego znieczulenia. Każdy zabieg jest poprzedzony konsultacją lekarską, która pozwala omówić wszelkie szczegóły, w tym przeciwwskazania, sposób przygotowania do wizyty oraz zalecenia pozabiegowe.

 

Botoks na mięsień szeroki szyi – efekty

Efektem podania toksyny botulinowej w okolicę mięśnia platysma będzie jego trwałe rozluźnienie. Dzięki temu szyja widocznie się wysmukli i będzie sprawiała wrażenie szczuplejszej. Ponadto dzięki temu zabiegowi możemy wymodelować i unieść linię żuchwy. Zmniejszenie napięcia mięśnia szerokiego szyi spowoduje też oczywiście wygładzenie zmarszczek oraz ogólne odmłodzenie skóry w tej okolicy. Rezultaty zabiegu są widoczne po 7-14 dniach i utrzymują się przez 4-8 miesięcy. Dodatkowym wskazaniem do wstrzyknięcia botuliny w mięsień platysma są niektóre choroby mięśniowo-nerwowe przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni (np. kręcz szyi i karku).