Jak wygładzić zmarszczki na czole?

data publikacji:
data aktualizacji:

zmarszczki na czoleZmarszczki na czole to jedne z pierwszych zmarszczek, które mogą pojawić się już po 20 roku życia. Są to zmarszczki mimiczne, zatem ich powstawanie uzależnione jest w dużej mierze od stopnia mimiki twarzy. Zmarszczki na czole są bardzo widoczne, co wynika zarówno z faktu, iż zlokalizowane są w widocznym miejscu na twarzy, a ponadto – zmarszczki te przebiegają wzdłuż czoła, mają zatem znaczne rozmiary, a wraz z upływem lat coraz bardziej się pogłębiają. Trudno poradzić sobie z tak rozległymi zmarszczkami, stosując wyłącznie takie domowe metody walki ze zmarszczkami jak stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych. Wygładzanie zmarszczek na czole można natomiast z powodzeniem przeprowadzić w gabinecie medycyny estetycznej.

Zmarszczki na czole – kiedy się pojawiają?

Zmarszczki na czole to zmarszczki mimiczne, których główną przyczyna powstania jest praca mięśni mimicznych twarzy. Marszczenie czoła i podnoszenie brwi uaktywnia mięśnie mimiczne na czole, które rozciągają skórę na czole i prowadzą do powstania podłużnych zmarszczek. Z czasem zmarszczki na czole pogłębiają się, a na przyspieszenie ich powstania największy wpływ mają następujące czynniki:

 

  • Nadmierna ekspozycja na słońce
  • Palenie papierosów
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry (niewystarczające nawilżenie, brak stosowania ochrony antyUV)
  • Stosowanie źle zbilansowanej diety

 

Kiedy najwcześniej pojawiają się zmarszczki na czole? 20 lat to wiek, kiedy można zauważyć pierwsze zmarszczki na czole, a wraz z upływem czasu problem się pogłębia. Najskuteczniejszą metodą na usuwanie zmarszczek mimicznych na czole, a także spowolnienie pogłębiania się bruzd jest profesjonalna terapia przeciwzmarszczkowa realizowana w gabinecie medycyny estetycznej.

Usuwanie zmarszczek na czole – Jakie zabiegi są najskuteczniejsze?

 

Toksyna botulinowa na zmarszczki na czole to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów, który pozwala na niemal natychmiastowe wygładzenie zmarszczek. Toksyna botulinowa to związek hamujący przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, zatem doskonale sprawdza się w zabiegach wygładzania zmarszczek mimicznych. Ostrzykiwanie określonych mięśni mimicznych na czole, odpowiedzialnych za powstanie zmarszczek podłużnych, umożliwia okresowe zablokowanie pracy tych mięśni. Efektem jest wygładzenie bruzd, a jednocześnie – spowolnienie ich pogłębiania się. Oznacza to, że dla osób, które zauważyły u siebie brudzy na czole, botulina to uniwersalny zabieg, idealny zarówno dla osób młodych, jak i w podeszłym wieku. Dzięki zabiegowi z toksyną botulinową można odzyskać promienny, młody wygląd twarzy, nie obawiając się jednocześnie efektu maski. Wybiórcze ostrzykiwanie wyłącznie określonych mięśni mimicznych pozwala na ograniczenie mimiki czoła, co nie ogranicza mimiki całej twarzy.

Wygładzanie czoła – Jaki zabieg na zmarszczki na czole?

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową trwa kilkanaście minut i wymaga wykonania nakłuć w obrębie mięśni mimicznych czoła. Efekty zabiegu można ocenić już po kilku dniach, gdy toksyna botulinowa zacznie w pełni działać. Efekty zabiegu usuwania zmarszczek mimicznych toksyną botuliną utrzymują się przez średnio 6 miesięcy. Po tym czasie toksyna botulinowa przestaje działać i zabieg można powtórzyć.

Nie każdy może poddać się zabiegowi usuwania zmarszczek mimicznych jadem kiełbasianym, zatem przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska, mająca na celu m. in. wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Ważne jest także odpowiednie postępowanie pozabiegowe. W ciągu pierwszej doby niewskazane jest spożywanie alkoholu i intensywny wysiłek fizyczny. Warto także ograniczyć mimikę twarzy w obszarze poddanym zabiegowi. Przez 48 godzin po zabiegu nie należy korzystać z sauny czy kriokomory.

Toksyna botulinowa to najbardziej zalecany zabieg na zmarszczki mimiczne na czole. A co z kwasem hialuronowym? Ten wypełniacz doskonale sprawdza się w celu wypełnienia głębokich zmarszczek i bruzd, np. bruzd nosowo – wargowych czy bruzd marionetek. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest także w zabiegach wolumetrii twarzy, umożliwiając konturowanie owalu twarzy. Natomiast w przypadku bruzd na czole znacznie lepiej sprawdzi się botulina.

Laser na zmarszczki na czole i inne zabiegi

Toksyna botulinowa to nie jedyny polecany zabieg wygładzający zmarszczki mimiczne. W celu resurfacingu skóry i jej odmłodzenia można wykorzystać laser frakcyjny. Zarówno laser ablacyjny, jak i nieablacyjny umożliwiają zredukowanie widoczności zmarszczek na czole. Czym różni się działanie tych laserów? Laser frakcyjny ablacyjny to laser emitujący liczne wiązki, które prowadzą do miejscowego odparowania tkanek. Dzieje się tak dzięki selektywnemu zjawisku termicznemu, prowadzącemu do powstania licznych mikrouszkodzeń skóry, otoczonych zdrową tkanką. W efekcie intensywnych procesów regeneracyjnych oraz nasilenia syntezy włókien kolagenowych dochodzi do wygładzenia powierzchni skóry i zwiększenia jej gęstości, a tym samym – zredukowania widoczności zmarszczek. Laser ablacyjny oddziałuje zarówno na skórę właściwą, jak i naskórek, stąd konieczność rekonwalescencji po zabiegu na czas wygojenia się skóry. Z kolei laser nieablacyjny, oddziałuje wyłącznie na poziomie skóry właściwej. Nie pozostawia zatem żadnych śladów na powierzchni skóry i nie wymaga gojenia. Laser pozwala osiągnąć efekt liftingu skóry i wygładzenia zmarszczek.

W celu zmniejszenia widoczności zmarszczek czołowych można wykonać także zabieg Dermapen 4, czyli intensywne nakłuwanie skóry przy pomocy specjalnego aparatu wyposażonego w kilkanaście igiełek. Zabieg ma na celu pobudzenie syntezy włókien kolagenu i elastyny. Pomocniczo można ponadto wykonać zabieg wampirzego liftingu, czyli ostrzykiwania skóry osoczem bogatopłytkowym. Ten pozyskiwany z krwi pacjenta koncentrat czynników wzrostu, komórek macierzystych i płytek krwi pozwala na pobudzenie procesów regeneracyjnych, co przekłada się na szybsze wygładzanie zmarszczek, a także sprawniejsze gojenie się skóry po zabiegu Dermapen czy usuwanie zmarszczek na czole laserem.