Jak usunąć kurze łapki?
Kurze łapki to charakterystyczne zmarszczki mimiczne, które powstają wokół oczu. Są to jedne z pierwszych symptomów starzenia się skóry, które mogą pojawić się już u osób po 20 roku życia. Nie da się uniknąć powstania kurzych łapek, można natomiast opóźnić ich powstanie i spowolnić pogłębianie się kurzych zmarszczek. W tym celu najlepiej sprawdzają się profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, a także odpowiednia pielęgnacja okolic oczu.
Jak powstają kurze zmarszczki?
Okolica oczu jest wyjątkowo podatna na powstanie zmarszczek. Skóra pod oczami posiada kilka cech, które predysponują ja do znacznie szybszego starzenia się tych okolic. Przede wszystkim – skóra pod oczami jest znacznie cieńsza, a zatem – bardziej wrażliwa na postępujący wraz z wiekiem spadek syntezy włókien kolagenowych. Kolejne cechy charakterystyczne dla skóry pod oczami to mniejsza ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, a także gruczołów łojowych, co sprzyja przesuszeniu skóry i utracie jej elastyczności. Wszystko to sprawia, że okolice oczu są podatne na powstawanie kurzych łapek. Zmarszczki te powstają jeszcze szybciej wówczas, gdy zapominamy o właściwej pielęgnacji skóry oczu, eksponujemy skórę na słońcu, palimy papierosy, nie dbamy o odpowiednią dietę i właściwą ilość snu. Nie należy zapominać, że kurze łapki są zmarszczkami mimicznymi, a zatem ich powstaniu sprzyja mrużenie oczu, a także uśmiechanie się. Początkowo zmarszczki mimiczne widoczne są właśnie podczas uśmiechu, ale z czasem pogłębiają się i widoczne są przez cały czas.
Jaki jest najbardziej popularny zabieg redukujący kurze łapki?
Kurze łapki to zmarszczki zlokalizowane pod oczami oraz w kącikach oczu. Nawet, jeśli są płytkie – są bardzo widoczne. Dlatego ogromną popularnością cieszą się zabiegi na kurze łapki, które umożliwiają zredukowanie widoczności tych zmarszczek, a tym samym – przywrócenie twarzy młodszego, promiennego wyglądu. Najbardziej polecanym zabiegiem na kurze łapki jest toksyna botulinowa. Ostrzykiwanie okolic oczu toksyną botulinową umożliwia wygładzenie kurzych łapek na drodze zablokowania aktywności mięśni mimicznych twarzy. Preparat hamuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, co ogranicza mimikę okolic oczu. To zapewnia niemal natychmiastowy efekt wygładzenia skóry wokół oczu, a efekt ten utrzymuje się przez kilka miesięcy.
Zabieg trwa kilkanaście minut i polega na wstrzyknięciu w okolice oczu niewielkich objętości botuliny. Bezpośrednio po zabiegu okolica oka może być delikatnie zaczerwieniona, ale objaw ten szybko samoistnie ustępuje. Najpóźniej po tygodniu ocenić można efekt zabiegu, a działanie toksyny botulinowej utrzymuje się przez 6 – 8 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Toksyna botulinowa na kurze łapki to zabieg polecany znacznie bardziej niż kwas hialuronowy. Dlaczego? Okolica oczu jest na tyle delikatna, że wypełnianie zmarszczek pod oczami może być utrudnione. Nieumiejętnie podany wypełniacz może odznaczać się pod powierzchnią skóry, co uniemożliwi osiągnięcie pożądanego efektu estetycznego.
Zabiegi na kurze łapki
Wielu pacjentów którzy nie chcą tracić mimikę wokół oczu decyduje się na wypełnienie kurzych łapek kwasem hialuronowym. Jest to zabieg szczególnie popularny wśród aktorów gdzie mimika jest absolutnie potrzebna. Zabieg kwasem hialuronowym jest również zdecydowanie lepszy od toksyny botulinowej przy zmarszczkach pod oczami gdzie zazwyczaj jest potrzebne wypełnienie aby usunąć tzw cienie pod oczami. Są to jednak okolice wrażliwe dlatego trzeba dobrać odpowiednio usieciowany preparat, a lekarz wykonujący zabieg powinien posiadać spore doświadczenie.
W celu zmniejszenia widoczności kurzych łapek można wykonać zabiegi mezoterapii igłowej oraz osocza bogatopłytkowego. Każda z tych procedur sprowadza się do śródskórnego wprowadzania związków aktywnych, co ma na celu pobudzenie syntezy włókien kolagenowych, ujędrnienie i uelastycznienie skóry oraz jej odmłodzenie. W przypadku mezoterapii igłowej wykorzystywane są gotowe preparaty, w skład których wchodzą m. in. witaminy, kwas hialuronowy, peptydy. Z kolei osocze bogatopłytkowe to silnie odżywczy koncentrat pozyskiwany z krwi pacjenta, wspomagający naturalne procesy regeneracyjne skóry. Aby uzyskać efekt długotrwałego wygładzenia zmarszczek, warto jest wykonać serię kilku zabiegów. Osocze bogatopłytkowe i mezoterapia igłowa to doskonałe zabiegi wygładzające zmarszczki. Działają profilaktyczne i mogą być wykonywane przez osoby młode w celu rewitalizacji okolic oczu. Spowalniają w ten sposób pojawienia się kurzych łapek.
Usuwanie kurzych łapek laserem frakcyjnym
W celu wygładzenia kurzych łapek można wykorzystać lasery frakcyjne ablacyjne i nieablacyjne. Działanie lasera ablacyjnego polega na poddaniu skóry wokół oczu działaniu mikrowiązek lasera. Prowadzi to do powstania mikroskopijnych uszkodzeń termicznych naskórka i skóry właściwej. Pobudza to procesy regeneracyjne, co skutkuje zwiększeniem grubości skóry, jej uelastycznieniem i wygładzeniem. Laserowe wygładzanie kurzych łapek laserem frakcyjnym ablacyjnym przynosi spektakularny efekt odmłodzenia. Wiąże się jednak z koniecznością rekonwalescencji po zabiegu – skóra musi się wygoić. Mniej spektakularny efekt resurfacingu skóry, ale za to bez konieczności rekonwalescencji uzyskać można wykorzystując laser frakcyjny nieablacyjny. Laser ten działa wyłącznie na poziomie skóry właściwej, zapewniając efekt obkurczenia włókien kolagenowych i wygładzenia zmarszczek. Tak jak w przypadku mezoterapii i osocza bogatopłytkowego, także wykorzystanie lasera wymaga kilkukrotnego powtórzenia zabiegu.
Likwidacja kurzych łapek możliwe jest także dzięki wykorzystaniu aparatu Dermapen 4. Jest to urządzenie wyposażone w kilkanaście igiełek, które nakłuwają skórę na określoną głębokość, pobudzając w ten sposób syntezę włókien kolagenu i elastyny.