Jak usunąć blizny po trądziku? Przegląd metod i zabiegów.

data publikacji:
data aktualizacji:

blizny po trądzikuBlizny po trądziku to problem, który dotyka większości osób borykających się z trądzikiem młodzieńczym i trądzikiem późnym. Nieestetyczne zmiany zajmują twarz, a najczęściej policzki i linię żuchwy, a także plecy, ramiona, szyję. Blizny po trądziki potrafią skutecznie zaniżyć samoocenę, a często być źródłem kompleksów. Na szczęście można skutecznie je spłycić, a nawet całkowicie usunąć.

Blizny po trądziku – dlaczego i jak powstają?

Trądzik jest jedną z powszechnie występujących dermatoz – szacuje się, że dotyka on od 12 do 51 proc. dorosłych. Niestety jak pokazują badania, u blisko 95 proc. z nich po nieestetycznych zmianach pozostają jeszcze bardziej problematyczne blizny. Dlaczego i jak powstają? Najogólniej można zaryzykować stwierdzenie, że powstają one w efekcie nieprawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej oraz w związku z niewłaściwie dobranym leczeniem. Precyzyjnie rzecz ujmując zaś, powstanie blizny to część procesu gojenia się rany, który składa się z:

  • fazy zapalnej,
  • fazy wzmożonej proliferacji komórkowej,
  • fazy dojrzewania i przebudowy.

Jeżeli na którymś z etapów gojenia dojdzie do nieprawidłowości, wówczas blizna może stać się bardziej widoczna. Ponadto na widoczność blizny wpływ ma także wielkość rany oraz jej głębokość – im większe i głębsze uszkodzenie skóry właściwej, tym większe blizny.

Rodzaje blizn po trądziku na twarzy

Blizny po trądziku na twarzy, ramionach, dekolcie czy plecach mogą się od siebie różnić. Wyróżnia się:

  • blizny hipertroficzne,
  • blizny atroficzne,
  • blizny odbarwione.

Blin po trądziku hipertroficzne to te, które wystają ponad powierzchnię skóry i najczęściej przybierają kolor czerwony lub różowy. Blizny zagłębione to blizny atroficzne, które dzieli się dodatkowo na cztery grupy tj. blizny w kształcę szpikulca (tzw. blizny ice-pick), blizny w kształcie wagonu (tzw. blizny boxcar), doliny walcowate (tzw. blizny rolling) oraz blizny płytkie (tzw. blizny atrophic). Bliznami odbarwionymi są zaś blizny, które cechuje hipopigmentacja, czyli niewielka ilość lub całkowity brak melaniny. To właśnie dlatego są one niezwykle trudne do usunięcie.

Dodatkowo wśród blizn po trądziku zaobserwować można także blizny przerosłe i keloidy. Warto ponadto zaznaczyć, że poszczególne rodzaje blizn charakterystyczne są dla różnych miejsc występowania trądziku. Dla przykładu blizny po trądziku na policzkach i żuchwie najczęściej przybierają postać blizn hipertroficznych lub blizn typu boxcar, a blizny na plecach to na ogół blizny hipertroficzne.

Czy blizny po trądziku znikają?

Blizny po trądziku – zwłaszcza te, które pozostają na twarzy – można próbować zakryć odpowiednio dobranymi kolorowymi kosmetykami. Jak ukryć blizny po trądziku pod makijażem? Warto zastosować nie tylko dobrze kryjący podkład, ale miejscowo nanieść na blizny korektor, pamiętając o zasadzie, że kolor zielony, będący przeciwieństwem czerwonego, najlepiej zneutralizuje czerwone blizny.

Czy czas jest dobrym lekarstwem na blizny? Z jednej strony należy pamiętać, że o otwarte, małe ranki na skórze należy szczególnie dbać. Z drugiej jednak, trzeba wiedzieć, że blizny po trądziku, zwłaszcza te w postaci dziur i wgłębień w skórze nie znikają samodzielnie. Co więcej, czas nie jest w ich przypadku sprzymierzeńcem. Im wcześniej bowiem dobierzesz odpowiednią pielęgnację i ewentualne zabiegi, tym większa szansa na usunięcie blizn potrądzikowych.

Warto jednak wspomnieć, że z czasem zmniejszyć może się widoczność przebarwień, które obok blizn są częstą pozostałością po zmianach trądzikowych. Blizny hipertroniczne zaś mogą ulegać zmniejszaniu i spłaszczaniu, stając się tym samym coraz mniej widoczne.

Co na blizny po trądziku? Profesjonalne zabiegi

Jak skutecznie usunąć blizny po trądziku? Co pomaga na blizny po trądziku? Sposobów walki z nieestetycznymi zmianami jest wiele – odpowiednio dobrana pielęgnacja, codzienne rytuały, które możesz samodzielnie wykonać w domu, naturalne i babcine metody. Najlepsze efekty w walce z bliznami po trądziku przynoszą jednak zabiegi medycyny estetycznej, których celem jest regeneracja uszkodzonego naskórka. Które spośród bogatej oferty są szczególnie polecane?

Usuwanie blizn po trądziku można rozpocząć najmniej inwazyjnymi i jednocześnie najprostszymi zabiegami tj. peelingami chemicznymi. Są to zabiegi złuszczające, których celem jest ścieranie warstw naskórka, co powoduje przyspieszenie procesów jego odnowy.  Peelingi chemiczne wykorzystują właściwości kwasów, a przede wszystkim, kwasu glikolowego oraz mieszanki kwasów. Rezultat zabiegu, w tym stopień złuszczenia, zależą od rodzaju kwasu oraz jego stężenia.

Procesy naprawcze skóry uruchamia także w niewielkim stopniu mezoterapia igłowa. Polega ona na wykonaniu wielu mikronakłuć, które stymulują skórę do produkcji kolagenu i elastyny, a zatem jej przebudowy, regeneracji i zagęszczenia. Dodatkowo zaś podczas iniekcji podskórnie wprowadzana jest indywidualnie dobrana mieszanka aktywnych związków, które wspomagają odbudowę skóry. W wyniku zabiegu blizny po trądziku stają się mniej widoczne, a dodatkowo skóra odżywiona, bardziej napięta i jędrna.

Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na blizny potrądzikowe?

Jedne z najbardziej spektakularnych efektów w walce z bliznami po trądziku pozwala jednak osiągnąć odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona laseroterapia. Istotny jest nie tylko dobór optymalnej ilości zabiegów – w przypadku usuwania blizn konieczne jest bowiem wykonanie serii zabiegów laserowych – ale też samego urządzenia. Najlepsze rezultaty można osiągnąć dzięki laserowi frakcyjnemu CO2 lub erbowo-yagowemu, który opiera swoje działanie na efekcie fototermolizy i pobudzeniu syntezy włókien kolagenowych oraz przebudowy skóry. Laser erbowo-yagowy pozwala przy tym na niezwykłą precyzję, bez obaw o skutki uboczne.

Zjawisko podgrzania skóry, przy jednoczesnym jej mikronakłuwaniu wykorzystuje także zabieg radiofrekwencji mikroigłowej, który również polecany jest do walki z bliznami potrądzikowymi. Ogrzanie skóry i nakłucia niezwykle intensywnie stymulują fibroblasty, przez co produkcja kolagenu i elastyny jest duża, a efekty zabiegu widoczne w krótkim czasie po jego wykonaniu.

Doskonałe rezultaty pozwala także osiągnąć zastosowanie zabiegu dermapen, podczas którego działające automatycznie urządzenie precyzyjnie nakłuwa skórę, a laser dodatkowo wywołuje mikrouszkodzenia termiczne. Takie połączenie jest gwarancją intensywnej stymulacji procesów naprawczych.

Jak zatem skutecznie usunąć blizny po trądziku na twarzy i innych częściach ciała?

Który zabieg wybrać? Przede wszystkim warto zdać się na doświadczenie specjalisty, który zaproponuje optymalne leczenie. Warto także pamiętać, że najlepsze rezultaty przynoszą terapie skojarzone, łączące w sobie różne metody, techniki i zabiegi.