Jak skutecznie pozbyć się zmarszczek palacza?

data publikacji:
data aktualizacji:

zmarszczki palaczaZmarszczki palacza to jedne z najbardziej nieestetycznych zmian, zlokalizowane wokół ust – a zatem rzutujące na wygląd całej twarzy. Powstają przede wszystkim u osób palących papierosy, ale nie tylko – mogą pojawić się u każdego jako konsekwencja starzenia się skóry. Osoby dotknięte zmarszczkami palacza widzą doskonale, że te niewielkie zmarszczki nie poddają się działaniu takich domowych metod na zmarszczki jak stosowanie kremów czy masek przeciwzmarszczkowych. Skuteczne usuwanie zmarszczek wokół ust zapewniają natomiast zabiegi medycyny estetycznej. Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza? To przede wszystkim zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, mezoterapią czy zabiegiem Dermapen 4.

Jak powstają zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to charakterystyczne zmarszczki, które pojawiają się wokół ust. Mają one postać krótkich, pionowych zmarszczek, które zlokalizowane są w okolicy górnej i dolnej wargi. Najważniejszą przyczyną ich powstania jest palenie papierosów, któremu towarzyszy charakterystyczne ustawienie ust – wargi ściśle otaczają papieros, co prowadzi do nasilenia pracy określonych mięśni mimicznych. Ponadto palenie papierosów przyspiesza starzenie się skóry, sprzyjając jej przesuszeniu i degradacji włókien kolagenowych. Do aktywacji mięśni wokół ust dochodzi także w efekcie częstego picia ze słomki, a także robienia podczas selfie popularnego ostatnio „dziubka”. Zmarszczki palacza mogą także powstać u osób, które mają predyspozycje do powstania tego typu zmarszczek. Oczywiście – pogłębianiu się zmarszczek wokół ust sprzyjają fizjologiczne procesy starzenia się skóry, postępujące wraz z wiekiem – zanik ochronnego płaszcza hydrolipidowego, spadek tempa syntezy włókien kolagenu i elastyny, wiotczenie tkanek podskórnych.

Zmarszczki palacza są zlokalizowane wokół ust, a zatem są doskonale widoczne. Sprawiają, że twarz postrzegana jest jako znacznie starsza i nadają jej srogi wyraz. Głębokie zmarszczki wokół ust sięgają graniczy czerwieni wargowej, powodując rozmycie konturu ust i uniemożliwiając wykonanie makijażu.

Zmarszczki palacza – jak je zlikwidować kwasem hialuronowym?

Gdy pojawią się zmarszczki palacza, usuwanie ich w gabinecie medycyny estetycznej to najlepszy wybór. A najczęściej polecanym zabiegiem jest wypełnianie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy to wypełniacz umożliwiający wygładzanie zmarszczek, a jednocześnie – nawilżenie i odżywienie skóry. Związek ten występuje fizjologicznie w organizmie człowieka, jednak wraz z upływem lat dochodzi do spadku jego syntezy. Stosowanie kwasu hialuronowego jako wypełniacza zmarszczek stanowi zatem naturalną metodę odmładzającą, pozwalającą na wygładzenie zmarszczek palacza i rewitalizację skóry. W celu redukcji zmarszczek palacza wykorzystywane są wypełniacze o niskim stopniu usieciowania kwasu hialuronowego, co zapewnia plastyczność wypełniacza i możliwość precyzyjnego wypełnienia najdrobniejszych zmarszczek.

Zabieg usunięcia zmarszczek wokół ust kwasem hialuronowym polega na wprowadzeniu wypełniacza wzdłuż zmarszczek, co zapewnia uzyskanie natychmiastowego efektu wygładzenia skóry i umożliwia zredukowanie nawet głębokich zmarszczek palacza. Całą procedura trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut i poprzedzona jest znieczuleniem kremem. Bezpośrednio po zabiegu zauważyć można wypełnienie zmarszczek i wygładzenie skóry, jednak na ostateczna ocenę efektu zabiegu warto poczekać kilka dni, gdy ustąpi lekkie zaczerwienienie okolicy zabiegowej. W kilku pierwszych dobach po zabiegu warto ograniczyć mimikę ust, a także zrezygnować ze spożywania alkoholu,a także korzystania z sauny czy solarium.

Efekty zabiegu wypełniania zmarszczek palacza kwasem hialuronowym utrzymują się przez 6 – 12 miesięcy, po czym dochodzi do degradacji preparatu – i zabieg można wówczas powtórzyć. Aby maksymalnie spowolnić degradację wypełniacza, warto unikać palenia papierosów i ekspozycji na słońce.

Zmarszczki palacza – zabiegi laserowe

Laserowe usuwanie zmarszczek palacza to zabieg sprowadzający się do stymulowania syntezy włókien kolagenowych, co pozwala na wygładzenie i odmłodzenie okolicy ust. Aby uzyskać pożądany efekt, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. W celu redukcji zmarszczek wokół ust można zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów lasera frakcyjnego:

 

  • laser frakcyjny ablacyjny „dziurkuje” skórę, co możliwe jest dzięki miejscowemu odparowaniu tkanki i powstaniu szeregu mikrouszkodzeń skóry. Procesowi ich gojenia się towarzyszy wzmożona synteza włókien kolagenowych, co pozwala uzyskać efekt głębokiego resurfacingu skóry.
  • laser frakcyjny nieablacyjny oddziałuje wyłącznie na poziomie skóry właściwej, pozostawiając nienaruszony naskórek. W efekcie efektu termicznego generowanego działaniem wiązki lasera nie dochodzi do odparowania tkanki, a obkurczania i skracania włókien kolagenowych, co ostatecznie zapewnia efekt wygładzenia skóry

Zabieg z laserem ablacyjnym wymaga kilkudniowej rekonwalescencji skóry, zapewnia jednak znacznie bardziej zaawansowany efekt odmłodzenia skóry. Z kolei laser nieablacyjny (zabieg Clearlift) nie powoduje żadnych widocznych zmian w naskórku. Po zabiegu można zatem powrócić do codziennej aktywności.

Zmarszczki wokół ust można ponadto wygładzić przy pomocy zabiegu Dermapen 4. Polega ona na intensywnym nakłuwaniu skóry w celu pobudzenia syntezy włókien kolagenowych. Pomocniczo można także wykonać ostrzykiwanie okolic ust osoczem bogatopłytkowym.