fbpx

Jak skutecznie pozbyć się zmarszczek palacza?

zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza to jedne z najbardziej nieestetycznych zmian, zlokalizowane wokół ust – a zatem rzutujące na wygląd całej twarzy. Powstają przede wszystkim u osób palących papierosy, ale nie tylko – mogą pojawić się u każdego jako konsekwencja starzenia się skóry. Osoby dotknięte zmarszczkami palacza widzą doskonale, że te niewielkie zmarszczki nie poddają się działaniu takich domowych metod na zmarszczki jak stosowanie kremów czy masek przeciwzmarszczkowych. Skuteczne usuwanie zmarszczek palacza zapewniają natomiast zabiegi medycyny estetycznej. Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza? To przede wszystkim zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, mezoterapią czy zabiegiem Dermapen 4.

Jak powstają zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to charakterystyczne zmarszczki, które pojawiają się wokół ust. Mają one postać krótkich, pionowych zmarszczek, które zlokalizowane są w okolicy górnej i dolnej wargi. Najważniejszą przyczyną ich powstania jest palenie papierosów, któremu towarzyszy charakterystyczne ustawienie ust – wargi ściśle otaczają papieros, co prowadzi do nasilenia pracy określonych mięśni mimicznych. Ponadto palenie papierosów przyspiesza starzenie się skóry, sprzyjając jej przesuszeniu i degradacji włókien kolagenowych. Do aktywacji mięśni wokół ust dochodzi także w efekcie częstego picia ze słomki, a także robienia podczas selfie popularnego ostatnio „dziubka”. Zmarszczki palacza mogą także powstać u osób, które mają predyspozycje do powstania tego typu zmarszczek. Oczywiście – pogłębianiu się zmarszczek palacza sprzyjają fizjologiczne procesy starzenia się skóry, postępujące wraz z wiekiem – zanik ochronnego płaszcza hydrolipidowego, spadek tempa syntezy włókien kolagenu i elastyny, wiotczenie tkanek podskórnych.

Zmarszczki palacza są zlokalizowane wokół ust, a zatem są doskonale widoczne. Sprawiają, że twarz postrzegana jest jako znacznie starsza i nadają jej srogi wyraz. Głębokie zmarszczki palacza sięgają graniczy czerwieni wargowej, powodując rozmycie konturu ust i uniemożliwiając wykonanie makijażu.

Zmarszczki palacza – jak je zlikwidować kwasem hialuronowym?

Gdy pojawią się zmarszczki palacza, usuwanie ich w gabinecie medycyny estetycznej to najlepszy wybór. A najczęściej polecanym zabiegiem jest wypełnianie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy to wypełniacz umożliwiający wygładzanie zmarszczek, a jednocześnie – nawilżenie i odżywienie skóry. Związek ten występuje fizjologicznie w organizmie człowieka, jednak wraz z upływem lat dochodzi do spadku jego syntezy. Stosowanie kwasu hialuronowego jako wypełniacza zmarszczek stanowi zatem naturalną metodę odmładzającą, pozwalającą na wygładzenie zmarszczek palacza i rewitalizację skóry. W celu redukcji zmarszczek palacza wykorzystywane są wypełniacze o niskim stopniu usieciowania kwasu hialuronowego, co zapewnia plastyczność wypełniacza i możliwość precyzyjnego wypełnienia najdrobniejszych zmarszczek.

Zabieg usunięcia zmarszczek palacza kwasem hialuronowym polega na wprowadzeniu wypełniacza wzdłuż zmarszczek, co zapewnia uzyskanie natychmiastowego efektu wygładzenia skóry i umożliwia zredukowanie nawet głębokich zmarszczek palacza. Całą procedura trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut i poprzedzona jest znieczuleniem kremem. Bezpośrednio po zabiegu zauważyć można wypełnienie zmarszczek i wygładzenie skóry, jednak na ostateczna ocenę efektu zabiegu warto poczekać kilka dni, gdy ustąpi lekkie zaczerwienienie okolicy zabiegowej. W kilku pierwszych dobach po zabiegu warto ograniczyć mimikę ust, a także zrezygnować ze spożywania alkoholu,a także korzystania z sauny czy solarium.

Efekty zabiegu wypełniania zmarszczek palacza kwasem hialuronowym utrzymują się przez 6 – 12 miesięcy, po czym dochodzi do degradacji preparatu – i zabieg można wówczas powtórzyć. Aby maksymalnie spowolnić degradację wypełniacza, warto unikać palenia papierosów i ekspozycji na słońce.

Zmarszczki palacza – zabiegi laserowe

Laserowe usuwanie zmarszczek palacza to zabieg sprowadzający się do stymulowania syntezy włókien kolagenowych, co pozwala na wygładzenie i odmłodzenie okolicy ust. Aby uzyskać pożądany efekt, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. W celu redukcji zmarszczek palacza można zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów lasera frakcyjnego:

 

laser frakcyjny ablacyjny „dziurkuje” skórę, co możliwe jest dzięki miejscowemu odparowaniu tkanki i powstaniu szeregu mikrouszkodzeń skóry; procesowi ich gojenia się towarzyszy wzmożona synteza włókien kolagenowych, co pozwala uzyskać efekt głębokiego resurfacingu skóry

– laser frakcyjny nieablacyjny oddziałuje wyłącznie na poziomie skóry właściwej, pozostawiając nienaruszony naskórek; w efekcie efektu termicznego generowanego działaniem wiązki lasera nie dochodzi do odparowania tkanki, a obkurczania i skracania włókien kolagenowych, co ostatecznie zapewnia efekt wygładzenia skóry

Zabieg z laserem ablacyjnym wymaga kilkudniowej rekonwalescencji skóry, zapewnia jednak znacznie bardziej zaawansowany efekt odmłodzenia skóry. Z kolei laser nieablacyjny (zabieg Clearlift) nie powoduje żadnych widocznych zmian w naskórku, po zabiegu można zatem powrócić do codziennej aktywności.

Zmarszczki palacza można ponadto wygładzić przy pomocy zabiegu Dermapen 4, polegającego na intensywnym nakłuwaniu skóry w celu pobudzenia syntezy włókien kolagenowych. Pomocniczo można także wykonać ostrzykiwanie okolic ust osoczem bogatopłytkowym.

Zobacz również:

Usuwanie zmarszczek

usuwanie zmarszczekZmarszczki to pojawiająca się u każdego oznaka starzenia. Ilość i głębokość zmarszczek determinuje to, jak oceniany jest nasz wiek. Nie dziwi zatem, że coraz większą popularnością cieszą się zabiegi na zmarszczki - te dają możliwość zauważalnej redukcji zmarszczek i wygładzenia skóry. Medycyna estetyczna oferuje zarówno skuteczne zabiegi na pierwsze zmarszczki, jak i zabiegi spłycające zmarszczki bardzo głębokie i bruzdy. W celu usunięcia zmarszczek można działać miejscowo, redukując poszczególne zmarszczki lub odmładzać powierzchnię całej twarzy, szyi czy dekoltu. Polecane zabiegi na zmarszczki to usuwanie zmarszczek botoksem lub kwasem hialuronowym, laserowe wygładzanie zmarszczek, termolifting, mikrodermabrazja oraz mezoterapia igłowa.
Kilka informacji
usuwanie zmarszczek botoksem od 500 pln
usuwanie zmarszczek laserem od 500 pln
wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym od 1300 pln
redukcja zmarszczek mezoterapią: od 350 pln
redukcja zmarszczek technologią RF: od 500 pln
redukcja zmarszczek technologią US:  od 500 pln

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to występujący naturalnie w organizmie związek, który zapewnia nawodnienie skóry i zachowanie jej elastyczności. Nie dziwi zatem wszechstronne wykorzystanie kwasu hialuronowego w terapii anti – aging. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt wygładzenia zmarszczek; szczególnie spektakularny efekt zapewnia użycie kwasu hialuronowego w celu wygładzenia głębokich bruzd. Ale to nie jedyny efekt zabiegu – poza natychmiastowym wygładzeniem zmarszczek kwas hialuronowy wykazuje długotrwałe działanie, dbając o nawilżenie i ujędrnienie skóry. Usieciowany kwas hialuronowy wprowadzany jest pod skórę przy pomocy cienkiej igły, a zabieg jest szybki i bezpieczny. Niewielki ból związany z nakłuciem skóry jest redukowany przy pomocy kremu znieczulającego. Efekt wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym usieciowanym utrzymuje się około 6 - 8 miesięcy. Zabieg można powtarzać, a po jego wykonaniu nie jest wymagany okres rekonwalescencji. Użycie kwasu hialuronowego doskonale sprawdzi się w przypadku lwiej bruzdy, bruzd nosowo – wargowych oraz zmarszczkach marionetki.

Usuwanie zmarszczek botoksem (botoxem)

Toksyna botulinowa, czyli botoks (botox) to kolejna naturalna substancja wykorzystywana w celu usunięcia zmarszczek. Botox hamuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowego, co daje efekt rozluźnienia mięśni i wygładzenia zmarszczek mimicznych. Toksynę botulinową stosuje się w celu redukcji zmarszczek na czole, lwiej bruzdy czy kurzych łapek, zmarszczek króliczych czy zmarszczek palacza. Botoks może być stosowany także w przypadku płytkich, mało widocznych zmarszczek – wygładzi je i ograniczy powstawanie nowych zmarszczek oraz pogłębiania tych już istniejących. Usuwanie zmarszczek botoksem trwa kilkanaście minut, a efekt zauważalny jest po kilku – kilkunastu dniach i utrzymuje się przez około 4 – 6 miesięcy. Zaraz po zabiegu można powrócić do codziennej aktywności, nie jest wymagany czas na regenerację – ślady wkłucia są praktycznie niewidoczne. Nie należy obawiać się „efektu maski” – użycie botoksu wyłącznie w obrębie zmarszczek nie zaburza mimiki całej twarzy i nie przyczynia się do powstania nienaturalnego, nieestetycznego efektu końcowego.

Redukcja zmarszczek laserem

Usuwanie zmarszczek laserem to skuteczna metoda odmładzająca, która sprowadza się do stymulowania fizjologicznych procesów sprzyjających rewitalizacji skóry, zwiększeniu jej gęstości i wygładzeniu. W przeciwieństwie do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym bądź wygładzania ich botoksem, a zatem metod jedynie objawowych, laser na zmarszczki prowadzi do zaawansowanej redukcji zmarszczek i utraty elastyczności skóry. Jest to zatem metoda skutecznie spowalniająca procesy starzenia się skóry, a nawet więcej – zapewniająca zauważalne jej odmłodzenie. Najważniejsze rodzaje laserów wygładzających zmarszczki to laser frakcyjny ablacyjny oraz laser frakcyjny nieablacyjny. Zasadnicza różnica dotyczy inwazyjności zabiegu – laser ablacyjny generuje mikrouszkodzenia skóry, zaś nieablacyjny zachowuje ciągłość skóry. Zabieg przeciwzmarszczkowy iPIXEL polega na wygenerowaniu efektu termicznego w skórze, co powoduje parowanie wody tkankowej i powstawanie w skórze mikrouszkodzeń. Pobudza to procesy remodelingu i regeneracji skóry, co prowadzi do pobudzenia syntezy kolagenu, zwiększenia gęstości skóry oraz wygładzenie zmarszczek. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i konieczna jest jej rekonwalescencja, natomiast ostateczny efekt zauważalny jest po około miesiącu. Z kolei laser nieablacyjny ClearLift działa na poziomie skóry właściwej, podgrzewając tkankę i prowadząc do obkurczenia włókien kolagenowych. Efekt działania lasera nieablacyjnego jest mniej spektakularny niż w przypadku lasera ablacyjnego, ale niewątpliwą zaletą zabiegu jest nieinwazyjny charakter, a zatem brak konieczności rekonwalescencji. Laserowe usuwanie zmarszczek to kompleksowy zabieg resurfacingu skóry, który – poza zmarszczkami – redukuje także inne objawy starzenia się skóry. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej długoterminowe niż stosowanie wypełniaczy na zmarszczki. Intensywna regeneracja skóry po zabiegu laserowego usuwania zmarszczek zapewnia efekt utrzymujący się przez wiele miesięcy.

zabiegi na drobne zmarszczki

Drobne, płytki zmarszczki można spłycić przy pomocy zabiegów mezoterapii igłowej oraz mikrodermabrazji. Mezoterapia igłowa to procedura wprowadzania substancji odżywczych w głąb skóry przy pomocy cieniutkich igieł. Dzięki temu związki aktywne docierają dokładnie tam, gdzie mają działać, zaś nakłuwanie skóry stymuluje syntezę kolagenu z ramach kompensacyjnej regeneracji skóry. Mezoterapia igłowa lekarska prowadzi do odmłodzenia i wygładzenia skóry, jej ujędrnienia i przywrócenia blasku. Zabieg ten może być stosowany w celu usunięcia zmarszczek na twarzy, a także na szyi i dekolcie. Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg mechanicznego złuszczania skóry, działający znacznie głębiej niż tradycyjne peelingi. Rozpylanie pod ciśnieniem substancji złuszczających prowadzi do usuwania martwych komórek naskórka, ale także stymulowana jest synteza nowych komórek. I to właśnie remodeling skóry prowadzi do odmłodzenia i wygładzenia jej powierzchni, a także spłycenia niewielkich zmarszczek. Efekty obu tych zabiegów na zmarszczki nie są zauważalne natychmiast, jednak z upływem czasu dostrzec można długofalowe efekty stymulacji skóry.

Zmarszczki to pojawiająca się u każdego oznaka starzenia. Ilość i głębokość zmarszczek determinuje to, jak oceniany jest nasz wiek. Nie dziwi zatem, że coraz większą popularnością cieszą się zabiegi na zmarszczki - te dają możliwość zauważalnej redukcji zmarszczek i wygładzenia...

Zobacz więcej

Kwas Hialuronowy

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to związek fizjologicznie występujący w naszym organizmie; jego rolą jest nawodnienie skóry i zapewnienie jej odpowiedniej elastyczności i jędrności. Wyjątkowe właściwości kwasu hialuronowego wynikają ze zdolności wiązania wody. Z upływem lat spada wielkość syntezy kwasu hialuronowego w organizmie...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję