Jak przyspieszyć regenerację skóry po zabiegach medycyny estetycznej

data publikacji:
data aktualizacji:

kosmetyki do regeneracji skóryZabiegi medycyny estetycznej to niezwykle skuteczny sposób na radykalną poprawę wyglądu. Umożliwiają odmłodzenie twarzy i ciała, pozbycie się licznych defektów estetycznych, wymodelowanie sylwetki czy poprawę owalu twarzy. Zabiegi medycyny estetycznej różnią się stopniem inwazyjności – niektóre wymagają użycia skalpela, inne – nie naruszają nawet ciągłości skóry. W każdym przypadku jednak wymagane jest przestrzeganie odpowiednich zaleceń pozabiegowych i odpowiednia pielęgnacja skóry. Rzutuje to na tempo regeneracji skóry po zabiegach estetycznych oraz wpływa na efekt końcowy zabiegu. W jaki sposób można przyspieszyć regenerację skóry po zabiegach wykonywanych w gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii?

Dlaczego skóra po zabiegach medycyny estetycznej wymaga specjalnej regeneracji?

Zabiegi medycyny estetycznej, takie jak laseroterapia, mezoterapia, peelingi chemiczne wymagają ingerencji w poszczególne warstwy skóry – naskórek, skórę właściwą a nawet tkankę podskórną. Takie postępowanie ma na celu remodeling skóry i jej zauważalne odmłodzenie.  W przypadku mikronakłuwania dochodzi po powierzchniowego ścierania kolejnych warstw naskórka, co umożliwia usuwanie zrogowaciałych, martwych komórek i zapewnia efekt wygładzenia skóry, jej rozjaśnienia oraz redukcji powierzchniowych przebarwień.

Podobny efekt zapewniają peelingi chemiczne, przy czym te zabiegi polegają nie na mechanicznym – jak w przypadku dermapen – a chemicznym złuszczaniu naskórka. Z kolei mezoterapia igłowa to wprowadzanie w głębsze warstwy skóry związków odżywczych. Wykonywane podczas zabiegu nakłucia skóry służą pokonaniu bariery naskórka i zapewnieniu dogłębnej penetracji związków odżywczych. Jednocześnie nakłucia skóry stymulują syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Do kontrolowanego uszkodzenia skóry prowadzą także zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Emitowane przez laser wiązki światła generują powstanie na skórze mikroskopijnych uszkodzeń, które podlegają następnie intensywnym procesom regeneracji. I to właśnie pozabiegowa odbudowa skóry leży u podstaw jej odmłodzenia, odnowy, redukcji wszelkich niedoskonałości oraz jej ujędrnienia i zwiększenia gęstości. W okresie pozabiegowym ważna jest jednak odpowiednia pielęgnacja skóry , mająca na celu jej ochronę przed podrażnieniami, a także wspomaganie gojenia się skóry.

Jaka pielęgnować skórę po zabiegach medycyny estetycznej?

Skóra poddana zabiegom medycyny estetycznej jest podrażniona i zaczerwieniona, obrzęknięta, pokryta strupkami, bolesna. Zalecane postępowanie pozabiegowe obejmuje m. in. unikanie ekspozycji na słońce, basenu, sauny, solarium, intensywnego wysiłku fizycznego. Ma to na celu unikanie dalszych podrażnień skóry. Wskazane jest ponadto stosowanie odpowiedniej pielęgnacji . Nie wystarczy jednak sięgnąć po stosowane na co dzień kosmetyki drogeryjne. Tradycyjne kosmetyki mogą bowiem zawierać składniki wpływające negatywnie na kondycję skóry po zabiegach medycyny estetycznej. Mowa przede wszystkim o alkoholach, syntetycznych barwnikach i aromatach, konserwantach, które mogą podrażniać skórę i nasilać stany zapalne skóry.

Jakie kosmetyki po zabiegach?

Znacznie lepiej sprawdzą się dermokosmetyki, czyli preparaty o starannie skomponowanym i przetestowanym składzie. Tego typu preparaty nadają się do skóry podrażnionej, wrażliwej, o specjalnych potrzebach. Najbardziej pożądane składniki takich kosmetyków to:

  • -alantoina i panthenol łagodzące podrażnienia
  • woda termalna o działaniu łagodzącym
  • miedź, cynk o działaniu przeciwbakteryjnym
  • gliceryna odżywiająca skórę
  • ekstrakty i olejki roślinne o działaniu kojącym i ochronnym
  • kwas hialuronowy o właściwościach nawilżających
  • sukralfat, czyli sól glinowa siarczanu sacharozy usprawniająca procesy regeneracyjne
  • heparyna lub arnika redukujące obrzęki

Ponadto warto jest stosować preparatów zapewniających skuteczną ochronę anty – UV, najlepiej SPF 30 – 50. W pielęgnacji skóry twarzy i ciała po zabiegach medycyny estetycznej doskonale sprawdzają się dermokosmetyki. Jakie? Takie, które zawierają łagodne, hipoalergiczne formuły doskonale wspomagające procesy regeneracji skóry. Brak podrażniających składników oraz bogactwo substancji odżywczych i łagodzących podrażnienia sprawiają, że stosowanie tego typu kosmetyków doskonale sprawdza się po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej.