Jak dbać o suche i popękane usta?

data publikacji:
data aktualizacji:

suche i popękane ustaUsta to szczególny punkt na naszej twarzy i jeden z ważniejszych czynników wpływających na ocenę naszej atrakcyjności, a także ogólnego stanu zdrowia. Nie bez powodu coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi poprawiające wygląd tej okolicy. Niestety skóra ust jest jednocześnie bardzo delikatna i z łatwością ulega podrażnieniu, przesuszeniu lub nawet pękaniu. Działanie ochronne na usta mają popularne pomadki i balsamy, choć najskuteczniejszym sposobem na walkę z tym problemem są zdecydowanie zabiegi medycyny estetycznej.

Popękane i suche usta – przyczyny

Na kondycję ust ma wpływ bardzo wiele czynników, dlatego wielu osobom ciężko jest znaleźć konkretną przyczynę odpowiedzialną za pojawienie się tego problemu. Oto najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę:

  • czynniki fizyczne (mróz, wiatr, nadmierna ekspozycja słoneczna)
  • niewłaściwa pielęgnacja (podrażniające i wysuszające kosmetyki, niedostateczne nawilżanie, alergie na kosmetyki)
  • niedobory witamin i minerałów (zwłaszcza witaminy z grupy B oraz witaminy A, C i E)
  • przyjmowanie zbyt małej ilości płynów
  • nawracające infekcje (opryszczka, liszajec, zapalenie kątów ust, kandydozy)
  • palenie tytoniu
  • oddychanie przez usta (u alergików, osób z przewlekłymi infekcjami dróg oddechowych)
  • częste przygryzanie i oblizywanie ust

Zniszczone usta po hialuronidazie

Hialuronidaza jest enzymem rozpuszczającym kwas hialuronowy. Stosuje się ją w celu odwrócenia lub skorygowania efektów zabiegów przeprowadzanych z użyciem tego wypełniacza, między innymi po nieudanym powiększaniu ust. Powiększanie ust kwasem hialuronowym to bardzo popularny zabieg. Pozwala osiągnąć doskonałe efekty takie jak zwiększenie objętości ust, poprawa ich symetrii, zmiana proporcji między górną i dolną wargą i wyeksponowanie łuku kupidyna. Zabiegi z kwasem hialuronowym powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy medycyny estetycznej z odpowiednim przeszkoleniem, ale niestety nie zawsze tak jest.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym może przy niepoprawnym wykonaniu wiązać się z nieprzyjemnymi powikłaniami lub po prostu niezadowalającymi efektami takimi jak migracja kwasu, hiperkorekcja czy kaczy dzióbek. Enzym podany drogą delikatnych wstrzyknięć do skóry powoduje rozpad polimerów kwasu hialuronowego. Ta reakcja dotyczy głównie wypełniacza, choć w pewnym stopniu również naturalnego kwasu hialuronowego obecnego w skórze i nadającego jej odpowiednie nawilżenie. W związku z tym usta po hialuronidazie często stają się suche i zniszczone.

Jak nawilżyć usta?

Najpopularniejszym sposobem nawilżania ust jest stosowanie kosmetyków w formie pomadek i balsamów. Najczęściej zawierają one w swoim składzie oleje i masła roślinne (olej jojoba, masło kakaowe, olej kokosowy, masło shea), lanolinę, wosk pszczeli, ekstrakty ziołowe oraz witaminy A, B, C i E. Korzystny jest również dodatek filtra SPF. Wiele osób decyduje się też na wykonywanie regularnych peelingów ust. Pomadki i inne kosmetyki to oczywiście ważny element codziennej pielęgnacji i profilaktyki, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pamiętajmy jednak, że tego typu produkty działają wyłącznie powierzchniowo. Chronią skórę przed nadmiernym wysuszeniem i parowaniem, jednak nie penetrują do skóry właściwej, która tak naprawdę odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia ust.

Jak szybko zregenerować usta?

Spierzchnięte i zniszczone usta to uciążliwy problem, który powoduje spory dyskomfort (ból, pieczenie, łuszczenie, krwawienie), ale też negatywnie wpływa na wygląd. Przesuszona skóra wokół ust może nadawać twarzy starszy wygląd i pozbawiać ją witalności. Z tego powodu wiele kobiet zastanawia się, jak szybko i skutecznie nawilżyć usta. Jedynym sposobem, żeby trwale i w krótkim czasie poprawić wygląd ust, jest wizyta w gabinecie medycyny estetycznej. Konieczne jest bowiem profesjonalne zadziałanie na skórę na jej głębokim poziomie. Chodzi przede wszystkim o to, aby odżywić tkanki i zwiększyć poziom kwasu hialuronowego. Jest to naturalna substancja znajdująca się w macierzy międzykomórkowej w skórze właściwej. Ma wyjątkową zdolność wiązania wody zawartej w tkankach i dlatego utrzymuje prawidłowe ich nawilżenie. A to z kolei jest niezbędne do tego, aby skóra zachowywała swoje funkcje i była odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak chociażby niska temperatura.

Stymulatory tkankowe na popękane usta

U osób z suchymi i popękanymi ustami warto wykonać zabiegi stymulatorami tkankowymi. Są to preparaty o specjalnie dobranym składzie i wysokiej biokompatybilności, które inicjują korzystne zmiany na poziomie biologicznym. Mogą zawierać w swoim składzie kwas hialuronowy, polinukleotydy i substancje o działaniu odżywczym. Procedura polega na nakłuwaniu ust za pomocą cienkich igieł i jednoczesnym podawaniu stymulatora. Jej rezultaty w postaci biorewitalizacji, nawilżenia i wzmocnienia skóry ust są widoczne niemal od razu i utrzymują się przez kilka – kilkanaście miesięcy.