Domowe sposoby na wągry – czy są skuteczne?
Wągry, zwane także zaskórnikami to nieestetyczne zmiany skórne powstałe na skutek zablokowania ujść gruczołów łojowych. Wydzielany przez te gruczoły łój oraz zrogowaciały naskórek zalegają w świetle gruczołów łojowych, sprzyjając powstawaniu krostek. Na skutek kontaktu z powietrzem łój ulega utlenieniu, co powoduje jego ciemnienie – stąd wągry wyglądają jak ciemne kropeczki. Wiele osób dotkniętych problemem wągrów próbuje poradzić sobie z nimi na własną rękę, wykorzystując powszechnie dostępne sposoby usuwania wągrów. Czy jednak takie domowe sposoby usuwania wągrów są skuteczne?
Wągry – domowe sposoby usuwania
Sposoby walki z wągrami sprowadzają się do usuwania powstałych wągrów oraz zapobiegania ich dalszemu powstawaniu. Czy możliwe jest osiągnięcie takiego efektu w domowym zaciszu? Do dyspozycji osób, które pragną na własną rękę pozbyć się wągrów pozostają nie tylko kosmetyki na wągry, ale także plastry na wągry czy odkurzacz do wągrów. Przyjrzyjmy się skuteczności każdej z tych metod.
Kosmetyki na wągry to preparaty stosowane w celu złuszczenia martwego naskórka i odblokowania ujść gruczołów łojowych. W tym celu wykorzystujemy peelingi czy toniki złuszczające, zawierające m. in. kwasy owocowe, kwas glikolowy czy kwas salicylowy. Inne pożądane składniki kosmetyków, działające antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo to:
- kwas azelainowy
- ekstrakty ziołowe
- witaminy z grupy B i witamina A
- ekstrakt z drożdży
Poza kosmetykami oczyszczającymi skórę, coraz powszechniej stosowane są plastry oczyszczające, przeznaczone do usuwania wągrów z nosa czy brody. Istotą działania tych plastrów jest przyklejenie ich do powierzchni skóry a następnie oderwanie, co ma prowadzić do oczyszczenia porów. Jednak bardzo trudno jest usunąć wągry w ten sposób, gdyż plastry usuwają jedynie powierzchniowe zanieczyszczenia skumulowane w gruczołach łojowych. Jeśli jednak problemem są głębokie wągry, usuwanie ich przy pomocy plastrów oczyszczających nie będzie skuteczne. Podobnie jest w przypadku odkurzaczy do wągrów czy pompek, które mają zasysać zanieczyszczenia. Okazuje się jednak, że tego typu urządzenia wcale nie oczyszczają efektywnie porów, a co więcej – mogą pogorszyć stan cery. Zasada działania odkurzaczy do wągrów przypomina manualne oczyszczanie porów i mechaniczne usuwanie z nich zanieczyszczeń – a to może sprzyjać powstaniu zakażeń, pobudzeniu nadmiernej syntezy serum i rozwojowi zmian ropnych.
Jak pozbyć się wągrów?
Ograniczona skuteczność domowych metod usuwania wągrów nie oznacza wcale, że nie ma metody na trwałe usuwanie tych nieestetycznych zmian skórnych. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Zabiegi na wągry, które są szczególnie polecane to:
- wodorowe oczyszczanie twarzy
- peelingi chemiczne
- usuwanie wągrów laserem
- usuwanie wągrów łyżeczką unny
Tego typu zabiegi umożliwiają oczyszczanie skóry, ze szczególnym uwzględnieniem dogłębnego oczyszczania porów. Jednocześnie zabiegi te sprzyjają normalizacji wydzielania sebum oraz zwężeniu porów, co skutecznie ogranicza powstawanie wągrów w przyszłości. W celu dokładnego oczyszczenia cery zalecamy wykonanie serii kilku zabiegów, a następnie powtarzanie zabiegu co jakiś czas. Taka kompleksowa pielęgnacja skóry umożliwi utrzymanie jej w doskonałej kondycji i zapobiegnie powstawaniu wągrów oraz trądziku zaskórnikowego. W ten sposób usuwać można wągry na twarzy, wągry na plecach i klatce piersiowej. Należy oczywiście pamiętać, że takie skuteczne, specjalistyczne zabiegi zawsze powinniśmy uzupełnić o odpowiednią pielęgnację cery na co dzień. Tylko taka kombinacja zapewni nienaganny, zdrowy wygląd skóry.