fbpx

Domowe sposoby na wągry – czy są skuteczne?

wągry

Wągry, zwane także zaskórnikami to nieestetyczne zmiany skórne powstałe na skutek zablokowania ujść gruczołów łojowych. Wydzielany przez te gruczoły łój oraz zrogowaciały naskórek zalegają w świetle gruczołów łojowych, sprzyjając powstawaniu krostek. Na skutek kontaktu z powietrzem łój ulega utlenieniu, co powoduje jego ciemnienie – stąd wągry wyglądają jak ciemne kropeczki. Wiele osób dotkniętych problemem wągrów próbuje poradzić sobie z nimi na własną rękę, wykorzystując powszechnie dostępne sposoby usuwania wągrów. Czy jednak takie domowe sposoby usuwania wągrów są skuteczne?

Wągry – domowe sposoby usuwania

Sposoby walki z wągrami sprowadzają się do usuwania powstałych wągrów oraz zapobiegania ich dalszemu powstawaniu. Czy możliwe jest osiągnięcie takiego efektu w domowym zaciszu? Do dyspozycji osób, które pragną na własną rękę pozbyć się wągrów pozostają nie tylko kosmetyki na wągry, ale także plastry na wągry czy odkurzacz do wągrów. Przyjrzyjmy się skuteczności każdej z tych metod.

Kosmetyki na wągry to preparaty stosowane w celu złuszczenia martwego naskórka i odblokowania ujść gruczołów łojowych. W tym celu wykorzystywane są peelingi czy toniki złuszczające, zawierające m. in. kwasy owocowe, kwas glikolowy czy kwas salicylowy. Inne pożądane składniki kosmetyków, działające antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo to:

– kwas azelainowy

– ekstrakty ziołowe

– witaminy z grupy B i witamina A

– ekstrakt z drożdży

Poza kosmetykami oczyszczającymi skórę, coraz powszechniej stosowane są plastry oczyszczające, przeznaczone do usuwania wągrów z nosa czy brody. Istotą działania tych plastrów jest przyklejenie ich do powierzchni skóry a następnie oderwanie, co ma prowadzić do oczyszczenia porów. Jednak bardzo trudno jest usunąć wągry w ten sposób, gdyż plastry usuwają jedynie powierzchniowe zanieczyszczenia skumulowane w gruczołach łojowych. Jeśli jednak problemem są głębokie wągry, usuwanie ich przy pomocy plastrów oczyszczających nie będzie skuteczne. Podobnie jest w przypadku odkurzaczy do wągrów czy pompek, które mają zasysać zanieczyszczenia. Okazuje się jednak, że tego typu urządzenia wcale nie oczyszczają efektywnie porów, a co więcej – mogą pogorszyć stan cery. Zasada działania odkurzaczy do wągrów przypomina manualne oczyszczanie porów i mechaniczne usuwanie z nich zanieczyszczeń – a to może sprzyjać powstaniu zakażeń, pobudzeniu nadmiernej syntezy serum i rozwojowi zmian ropnych.

Jak pozbyć się wągrów na zawsze? Skorzystaj z profesjonalnych zabiegów!

Ograniczona skuteczność domowych metod usuwania wągrów nie oznacza wcale, że nie ma metody na trwałe usuwanie tych nieestetycznych zmian skórnych. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegi na wągry, które są szczególnie polecane to:

– wodorowe oczyszczanie twarzy

peelingi chemiczne

mikrodermabrazja

– usuwanie wągrów laserem

usuwanie wągrów łyżeczką unny

Tego typu zabiegi umożliwiają oczyszczanie skóry, ze szczególnym uwzględnieniem dogłębnego oczyszczania porów. Jednocześnie zabiegi te sprzyjają normalizacji wydzielania sebum oraz zwężeniu porów, co skutecznie ogranicza powstawanie wągrów w przyszłości. W celu dokładnego oczyszczenia cery zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów, a następnie powtarzanie zabiegu co jakiś czas. Taka kompleksowa pielęgnacja skóry umożliwi utrzymanie jej w doskonałej kondycji i zapobiegnie powstawaniu wągrów oraz trądziku zaskórnikowego. W ten sposób usuwać można wągry na twarzy, wągry na plecach i klatce piersiowej. Należy oczywiście pamiętać, że takie skuteczne, specjalistyczne zabiegi zawsze powinny być uzupełnione o odpowiednią pielęgnację cery na co dzień. Tylko taka kombinacja zapewni nienaganny, zdrowy wygląd skóry.

Zobacz również:

Oczyszczanie twarzy

oczyszczanie twarzyZanieczyszczona cera to powszechny problem. Stan cery determinowany jest predyspozycjami genetycznymi, ale także gospodarką hormonalną, pielęgnacją cery czy narażeniem na zanieczyszczenia powietrza. Skóra zanieczyszczona narażona jest na powstawanie zaskórników, a także zmian zapalnych. Ich konsekwencją może być powstanie blizn potrądzikowych lub przebarwień. Dlatego konieczne jest profesjonalne oczyszczanie twarzy.

Manualne oczyszczanie twarzy

Manualne oczyszczenie twarzy było kiedyś jedynym zabiegiem oczyszczającym dostępnym w salonie kosmetycznym – do czasu, aż pojawiły się znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze metody. Manualne oczyszczanie twarzy polega na ręcznym usuwaniu zaskórników na drodze ich wyciskania. Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie demakijażu oraz peelingu enzymatycznego czy drobnoziarnistego. Następnym krokiem jest wykonanie parówki, co ma na celu rozszerzenie porów w celu ułatwienia ich ręcznego oczyszczania. Działanie parówki uzupełnia stosowanie rozmiękczających maści. Następnie kosmetyczka manualnie oczyszcza zaskórniki. Po takim oczyszczaniu twarzy z wągrów stosowana jest maseczka kojąca skórę. Manualne oczyszczanie twarzy to zabieg, od którego się już odchodzi. Jednym z powodów jest ograniczenie jego stosowania do skóry normalnej lub mieszanej. Skóra przetłuszczająca się może odpowiedzieć jeszcze większą produkcją sebum. Zabieg manualnego oczyszczania twarzy niewskazany jest ponadto w przypadku cery wrażliwej i naczynkowej. Niemożliwe jest ponadto wykonanie zabiegu na skórze dotkniętej zmianami trądzikowymi, gdyż może dojść do nasilenia zmian zapalnych. Kolejną wadą manualnego oczyszczania twarzy jest ryzyko powstania blizn i przebarwień, gdy zabieg zostanie przeprowadzony nieumiejętnie.

Oczyszczanie twarzy kwasami

Oczyszczanie zanieczyszczonej skóry kwasami to zabieg polegający na wykonaniu peelingów chemicznych. Dzięki ich zastosowaniu uzyskiwany jest efekt złuszczenia i rozjaśnienia skóry. W zależności od stanu skóry można dopasować taki peeling, który idealnie zredukuje wszelkie niedoskonałości. Świetne efekty przynosi m. in. zastosowanie peelingów: - migdałowego - pirogronowego - salicylowego - glikolowego Zaletą oczyszczania twarzy kwasami jest wysoka skuteczność zabiegu, jego bezpieczeństwo, a także możliwość zastosowania na skórze wrażliwej czy trądzikowej. Zabieg z zastosowaniem peelingu medycznego polega na zaaplikowaniu odpowiedniego peelingu na twarz. Na drodze rozluźnienia połączeń międzykomórkowych dochodzi do skutecznego złuszczania martwego naskórka. Ponadto peelingi chemiczne wnikają do ujść gruczołów łojowych, odblokowując je i usuwając zalegający łój i złuszczone komórki naskórka. Dodatkową korzyścią z wykonania zabiegu oczyszczania skóry kwasami jest: - rozjaśnienie skóry - redukcja przebarwień i blizn potrądzikowych - zmniejszenie łojotoku skóry - zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów - wygładzenie drobnych zmarszczek Dla najlepszego efektu warto jest wykonać serię kilku zabiegów z wykorzystaniem peelingów chemicznych i stale wykonywać zabiegi przypominające. Dla efektu końcowego istotne znaczenie ma pielęgnacja pozabiegowa – właściwa pielęgnacja skóry oraz unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie filtrów UV.

Laserowe oczyszczanie twarzy

Skuteczną metodą oczyszczania skóry jest laseroterapia. Wykorzystanie lasera iPixel zapewnia natychmiastowy efekt oczyszczenia i rewitalizacji skóry. Ten laser frakcyjny ablacyjny emituje wiązkę światła generującą w skórze efekt termiczny. Jednorazowe emitowanie kilkudziesięciu wiązek światła umożliwia utworzenie w skórze mikrouszkodzeń skóry, wokół których pozostaje nienaruszona tkanka. Dochodzi do nasilonych procesów regeneracyjnych, syntezy nowych włókien kolagenowych i przebudowy powierzchni skóry. Dzięki laserowemu oczyszczaniu twarzy możliwe jest zmniejszenie widoczności porów, redukcję blizn potrądzikowych czy przebarwień. Skóra jest promienna i pełna blasku. Dla uzyskania najlepszego efektu warto wykonać serię kilki zabiegów laserowego oczyszczania twarzy w odstępach 2 – 4 tygodni. Efekty zabiegu są zauważalne natychmiast, zaś ostateczny efekt uwidacznia się po 1 – 3 miesiącach. Po zabiegu laserowego oczyszczania twarzy należy zwrócić szczególną uwagę na unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie filtrów z SPF 50 przez miesiąc od zabiegu.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Mikrodermabrazja to skuteczna i bezpieczna technologia, wykorzystywana w gabinetach kosmetycznych. Zabieg ten umożliwia mechaniczne złuszczanie naskórka na kontrolowaną głębokość, co prowadzi do usuwania martwych komórek naskórka. Dzięki temu takie oczyszczanie twarzy u kosmetyczki redukuje tendencję do powstawania zaskórników czy zmian trądzikowych. Ponadto usunięcie wierzchnich warstw komórek skóry sprzyja intensywnemu namnażaniu nowych komórek skóry. Zapewnia to efekt remodelingu skóry. Efekty po wykonaniu mikrodermabrazji to - redukcja zaskórników - zwężenie porów skórnych - wygładzenie powierzchni skóry - redukcja przebarwień skóry czy blizn potrądzikowych W celu oczyszczania twarzy może być wykonana mikrodermabrazja diamentowa, a także korundowa. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i jest bezbolesny. Warto wykonać serię kilku zabiegów, najlepiej 6 – 10 wykonanych w odstępach 2 – 4 tygodni.

Oczyszczanie twarzy z wągrów i zaskórników

Głębokie oczyszczanie twarzy z wągrów  i zaskórników to zabieg, który nie powinien być wykonywany na własną rękę w domu; niewskazane jest także mechaniczne usuwanie zaskórników czy wykwitów ropnych. Sprzyja to bowiem powstawaniu stanów zapalnych skóry, co w najgorszym przypadku może zakończyć się pozostawieniem blizn. Najskuteczniejsze są zabiegi oferowane w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej, które zapewniają skuteczne i bezpieczne oczyszczanie skóry. Nie przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych, co więcej – mogą skutecznie redukować ich rozwój. Oczyszczanie wodorowe, laseroterapia, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja to doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry i sposób na usuwanie głębokich zanieczyszczeń, co pozwoli zachować nienaganny stan cery. W naszym salonie kosmetycznym w Krakowie oferujemy wiele rodzajów oczyszczania skóry twarzy dopasowanych do potrzeb klienta.

Zanieczyszczona cera to powszechny problem. Stan cery determinowany jest predyspozycjami genetycznymi, ale także gospodarką hormonalną, pielęgnacją cery czy narażeniem na zanieczyszczenia powietrza. Skóra zanieczyszczona narażona jest na powstawanie zaskórników, a także zmian zapalnych. Ich konsekwencją może być powstanie blizn potrądzikowych...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Joanna Godwin

Kosmetolog

Ekspert i pasjonat pielęgnacji ciała i modelowana sylwetki. Ma kilka tysięcy wykonanych zabiegów endermologii oraz wieloletnie doświadczenie w masażach podciśnieniowych i urządzeniach modelujących sylwetkę. Pracowała między innymi na Endermologie integral, Endermologie Alliance, fali akustycznej Storz, Accent Prime i inne.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję