Dlaczego warto leczyć trądzik profesjonalnymi metodami?
Wiele osób postrzega trądzik jako przejściowe pogorszenie kondycji skóry, charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Jednak w rzeczywistości może to być uciążliwa choroba skórna, występująca także w dojrzałym wieku. Nie należy bagatelizować tej dermatozy, gdyż nieleczona może pozostawić niechciane pamiątki w postaci przebarwień czy blizn trądzikowych.
Na czym polega leczenie trądziku?
Trądzik zawsze wymaga odpowiedniego leczenia – nie wystarczy jedynie zastosować odpowiednie kosmetyki. Na co dzień stosuje się preparaty zawierające takie substancje jak kwas salicylowy, retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu. Łagodzą one stany zapalne, ograniczają wydzielanie sebum, rozjaśniają przebarwienia oraz hamują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za występowanie trądziku.
Jeżeli dojdzie do zaostrzenia zmian trądzikowych, najlepszym wyjściem jest zastosowanie retinoidów. Te miejscowe preparaty działają na zasadzie:
– ograniczenia nadmiernego rogowacenia naskórka
– zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych
– łagodzenia stanów zapalnych.
Retinoidy na skórę powinny być stosowane w umiejętny sposób. Należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce. Warto pamiętać o nawilżaniu skóry, gdyż retinoidy sprzyjają jej przesuszeniu i podrażnieniu.
Leczenie trądziku w gabinecie medycyny estetycznej
W przypadku trądziku należy uważnie dobierać zabiegi medycyny estetycznej. W przeciwnym razie może dojść do zaostrzenia stanu zapalnego. Najbardziej polecanym zabiegiem są peelingi chemiczne z użyciem kwasów. Najczęściej w przypadku cery trądzikowej stosowane są takie kwasy jak: azelainowy, migdałowy, pirogronowy, glikolowy. Wykazują one silne działanie złuszczające, ponadto mogą łagodzić stany zapalne czy zmniejszać widoczność zaskórników.
Aby uzyskać zadowalające efekty, najlepiej jest wykonać serie kilku zabiegów. Należy pamiętać, aby nie eksperymentować samodzielnie z kwasami. Tylko specjalista może w odpowiedni sposób ocenić stan skóry i zadecydować, czy to odpowiedni moment na wykonanie zabiegu. Na pewno nie aplikuje się kwasów na skórę wówczas, gdy pojawia się zaostrzenie trądziku. Ponadto dermatolog może przepisać kuracje izotretynoiną. Jest ona zalecana ciężkim przypadkom trądziku i ze względu na liczne skutki uboczne nie zaleca się przy umiarkowanej formie trądziku.
Jak usunąć niechciane pamiątki po trądziku?
Usuwanie blizn potrądzikowych wykonuje się jest m. in. laserem frakcyjnym. Świetnie sprawdza się także mikronakłuwanie Dermapen. W przypadku lasera skóra jest poddawana mikrouszkodzeniom termicznym, zaś Dermapen 4 umożliwiają mechaniczne nakłuwanie skóry. Nakłuwanie skóry stymuluje syntezę włókien kolagenowych, co przekłada się na przebudowę oraz wygładzenie powierzchni skóry. Nowością w leczeniu blizn zanikowych, takich jak blizny pozostałe po trądziku jest radiofrekwencja mikroigłowa. Zabieg łączy nakłuwanie skóry igiełkami oraz podgrzewanie głębszych jej warstw za pośrednictwem fali radiowej. Skutkuje to obkurczaniem włókien kolagenowych i powstawaniem nowego kolagenu. Dzięki temu możliwe jest wygładzenie powierzchni skóry. Wszystkie wspomniane zabiegi frakcyjne wykonuje się w serii. Wówczas możliwe jest długotrwałe pobudzenie syntezy nowych włókien kolagenu i zredukowanie widoczności blizn po trądziku. Łączenie zabiegów potęguje efekty kuracji.
Osocze bogatopłytkowe i fibryna mogą być wykorzystanie jako zabiegi uzupełniające w leczeniu. Są to koncentraty płytek krwi i czynników wzrostu, które pozyskiwane są na drodze odwirowania krwi pobranej od pacjenta. Doskonale wspomagają one procesy regeneracyjne.
Aby wyrównać koloryt skóry i na dobre pozbyć się przebarwień po trądziku, warto zdecydować się na zabieg laserowy. Idealnie sprawdza się laser Dye VL, który emituje wiązkę światła pochłanianą selektywnie przez melatoninę, czyli barwnik skóry. Efektem zabiegu jest rozpad barwnika i ujednolicenie kolorytu skóry.