Dlaczego mezoterapia kaniulą jest lepsza od tradycyjnej?
Mezoterapia igłowa oraz stymulatory tkankowe to zabiegi, na które nasze klientki decydują się bardzo chętnie. Nic w tym dziwnego – to doskonała propozycja dla osób w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Często spotykamy się z pytaniem, czy w naszej klinice mezoterapia jest wykonywana kaniulą czy igłą. Kaniule dermatologiczne są coraz powszechniej stosowane w gabinetach medycyny estetycznej i sięgamy po nie również w przypadku tej procedury. Czym jest kaniula i kiedy warto ją stosować? Jakie są korzyści z mezoterapii kaniulą?
Mezoterapia – co to za zabieg?
Mezoterapia igłowa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Jej popularność wynika z minimalnej inwazyjności, trwałych efektów oraz możliwości pracy na różnych obszarach twarzy, szyi i dekoltu. Procedura polega na śródskórnym podawaniu substancji znanych ze swojego korzystnego działania. Mogą być to na przykład koktajle aminokwasowe, sieciowany i nieusieciowany kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia lub glicerol. Preparat dobierany jest indywidualnie w zależności od potrzeb klientki i planowanych efektów. Wskazania do mezoterapii obejmują między innymi: zmarszczki, głębokie bruzdy, cienie pod oczami, wiotkość skóry, odwodnienie skóry, przebarwienia i łysienie.
Kaniula vs igła – czym się różnią?
Kaniula i igła to dwa narzędzia, którymi można podawać preparaty podczas mezoterapii. Igły różnią się między sobą średnicą i długością. Do tego typu zabiegów najczęściej wykorzystuje się najcieńsze igły (rozmiar 27-32G) o długości od 4 do 12 mm, zależnie od obszaru poddawanego procedurze. Igły charakteryzują się tym, że mają ostrą końcówkę ściętą pod kątem 45 stopni. Z kolei kaniule są tępo zakończonymi rurkami. Preparat wydostaje się na końcu przez niewielkie otworki znajdujące się na bocznej powierzchni. Kaniule dermatologiczne są grubsze niż igły (21-27G) i mają długość od 4 do 7 mm. Mogą być wyposażone w boczny port, do którego podłącza się strzykawkę z preparatem. Wykorzystuje się je nie tylko w mezoterapii, ale także do powiększania ust, wypełniania doliny łez, usuwania blizn i usuwania poduszek tłuszczowych oraz inikecji stymulatorów tkankowych.
Jakie są korzyści z użycia kaniuli do mezoterapii?
Podstawową korzyścią z zastosowania kaniuli jest większy komfort pacjentki w okresie pozabiegowym – kaniula w przeciwieństwie do igły nie pozostawia po sobie siniaków i obrzęku. Co prawda, aby wprowadzić ją pod skórę, należy wykonać mały otwór za pomocą igły, jednak podczas zabiegu można wielokrotnie wprowadzać kaniulę w to samo nacięcie. Tymczasem tradycyjna mezoterapia oznacza wielokrotne ukłucia, a każde z nich może pozostawić po sobie ślad. Według wielu klientek zabieg z użyciem kaniuli jest też mniej nieprzyjemny niż tradycyjna mezoterapia igłowa, ponieważ kaniula daje tylko uczucie delikatnego rozpierania, a nie powoduje bólu.
Jednocześnie stosowanie kaniuli zmniejsza ryzyko uszkodzenia naczyń i nerwów. Giętka kaniula po wprowadzeniu śródskórnym z łatwością przesuwa się w tkance, nie naruszając kluczowych struktur.
Jeśli chodzi o same efekty zabiegów, to kaniula pozwala skutecznie dotrzeć do niektórych obszarów niedostępnych dla igły. Jest preferowana na przykład przy modelowaniu okolicy szczęki. Jest też bardziej elastyczna, dlatego łatwiej operować nią w obrębie szczególnie delikatnych tkanek. Przewaga kaniuli nad igłą polega też na możliwości wykonania zabiegu na większym obszarze bez dokonywania dodatkowych wkłuć.
Kaniula czy igła – co lepsze w mezoterapii?
Mezoterapia igłowa to bardzo skuteczna metoda bez względu na to, czy wykonujemy ją igłą czy kaniulą. Wybór narzędzia jest w głównej mierze zależny od celu zabiegu, obszaru zabiegowego oraz oczywiście preferencji lekarza. Kaniula bez wątpienia sprawdzi się lepiej przy bardziej usieciowanej mezoterapii. Jest też lepszym wyborem niż igła przy wykonywaniu wolumetrii, ponieważ pozwala w płynny sposób podać większą ilość wypełniacza w duży obszar. Kaniula jest idealnym rozwiązaniem u osób bardzo wrażliwych na ból i obawiających się zabiegów z użyciem igieł.
Kaniula nie jest udoskonaloną wersją igły – są to dwa zupełnie różne narzędzia. Istnieją zabiegi, do wykonania których niektórzy specjaliści preferują igły. Przykładem może być pierwszy delikatny lifting twarzy u bardzo młodej osoby wymagający podania zaledwie małych ilości preparatu. Trzeba też podkreślić, że stosowanie kaniul wymaga lepszych umiejętności technicznych, dlatego mniej doświadczeni profesjonaliści niechętnie z nich korzystają.