Brodawki – czym są i jak się ich pozbyć?

data publikacji:
data aktualizacji:

brodawkiBrodawki to bardzo częsta przypadłość – może dotyczyć nawet co dziesiątego dorosłego i co piątego dziecka. Jest to spory problem natury estetycznej, ponieważ brodawki bardzo łatwo ulegają rozsiewowi i pogarszają wygląd skóry, niestety również w miejscach odkrytych takich jak twarz czy dłonie. Aby szybko i skutecznie pozbyć się brodawek, warto zdecydować się na zabieg w klinice medycyny estetycznej.

Brodawki – czym są?

Brodawki (kurzajki) to zmiany dermatologiczne w postaci płasko-wyniosłych grudek o nierównej, rogowaciejącej powierzchni. Przyczyną ich powstawania jest zainfekowanie naskórka przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje ponad 150 podtypów tego wirusa odpowiedzialnych za powstawanie różnego rodzaju zmian. Brodawki występują w każdej grupie wiekowej, bardzo często w obrębie tej samej rodziny. Zmiany wylęgają się ciągu kilku-kilkunastu tygodni od zakażenia wirusem i rosną w różnym tempie. W zależności od typu i cech osobniczych mają większą lub mniejszą szansę na samoistną regresję i zniknięcie. Najczęściej brodawki powstają na palcach, dłoniach, podeszwach stóp, kolanach i łokciach, czyli miejscach narażonych na otarcia. Niestety mogą pojawiać się również na twarzy.

Od czego powstają brodawki?

Powstawaniu brodawek sprzyja:

  • stosowanie wspólnych przedmiotów codziennego użytku (pilniki do paznokci, nożyczki, golarki)
  • używanie wspólnych ręczników
  • chodzenie na boso
  • korzystanie z publicznego basenu, sauny, solarium, sali gimnastycznej
  • niski poziom higieny (np. zapominanie o myciu rąk przez dzieci)

Brodawki – typy

Wyróżniamy kilka typów brodawek w zależności od etiologii (podtyp wirusa), wyglądu i budowy histologicznej:

  • brodawki zwykłe – posiadają charakterystyczne punkcikowate kropki na powierzchni, często ustępują samoistnie bez bliznowacenia, lokalizują się na dystalnych częściach kończyn (stopy i dłonie)
  • brodawki podeszwowe – bardzo łatwo się rozsiewają i często nawracają, są głębokie i bolesne lub powierzchowne, lokalizują się na główkach kości śródstopia i mogą przypominać nagniotki (wrażenie „kamienia w bucie”)
  • brodawki płaskie – są lekko błyszczące, mogą układać się w liniach, lokalizują się na grzbietach rąk oraz twarzy

Jak usunąć brodawki?

Jeśli zauważymy u siebie brodawki, powinniśmy w pierwszej kolejności skorzystać z konsultacji z lekarzem dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej, który potwierdzi, że rzeczywiście mamy do czynienia z tym typem zmiany. Profesjonalne leczenie brodawek obejmuje farmakoterapię oraz zabiegi laseroterapii lub krioterapii. Jeśli chodzi o leki, to są to preparaty przeciwwirusowe w formie płynów do pędzlowania skóry. Większą popularnością cieszy się jednak zabiegowe usuwanie brodawek. Jest to zdecydowanie prostszy sposób – pozwala pozbyć się problemu w ciągu jednej wizyty, natomiast lek trzeba stosować nawet przez kilka miesięcy. Spośród zabiegów najlepszą skuteczność ma laser frakcyjny CO2. Inne sprawdzone metody to krioterapia i elektrokoagulacja, rzadziej łyżeczkowanie chirurgiczne.

Laser CO2 na brodawki

Laser CO2 to typ lasera frakcyjnego wykorzystujący gazy: dwutlenek węgla, azot i hel. Jego wiązki penetrują przez naskórek do skóry właściwej, gdzie powodują mikrouszkodzenia i koagulację białek. W przypadku brodawek dochodzi po prostu do wypalenia zmiany oraz zamknięcia otaczających naczynek krwionośnych. Osoby zgłaszające się na ten zabieg często pytają, jak wygląda kurzajka po laserze. W miejscu po brodawce pozostaje mały strupek, który znika w ciągu 14 dni i nie pozostawia po sobie żadnej blizny. Usuwanie brodawek laserem CO2 to prosta, szybka i bardzo bezpieczna procedura. Powinna jednak zawsze być poprzedzona konsultacją lekarską, aby wykluczyć przeciwwskazania takie jak infekcje skórne, ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe czy stosowanie leków fotouczulających.

Krioterapia brodawek

Innym zabiegiem wykonywanym u osób z brodawkami jest krioterapia, czyli wymrażanie ciekłym azotem. Gaz o temperaturze ok. -50 stopni Celsjusza aplikuje się na powierzchnię skóry w formie sprayu. Daje to błyskawiczny efekt w postaci uszkodzenia naskórka zainfekowanego wirusem. Po zabiegu w miejscu brodawki powstaje pęcherz wypełniony płynem, który goi się przez kilka tygodni, po czym zasycha. Zazwyczaj po zabiegu nie pozostaje blizna. U dzieci częściej niż laseroterapię stosuje się właśnie krioterapię, ponieważ jest to procedura szybsza i nieco mniej bolesna niż laser frakcyjny.

Domowe sposoby na brodawki – czy działają?

Wiele osób decyduje się w pierwszej kolejności na domowe sposoby. W aptekach i drogeriach można znaleźć różne preparaty zwalczające kurzajki takie jak kremy, maści, żele, plastry, spraye czy sztyfty. Najczęściej zawierają one w składzie łagodne substancje o działaniu złuszczającym i odkażającym takie jak kwas salicylowy, azotan srebra i jaskółcze ziele. Popularne są również zestawy do samodzielnego wymrażania kurzajek o dużo słabszym działaniu niż ciekły azot. Decydując się na stosowanie domowych metod trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach okazują się one nieskuteczne, co tylko wydłuża terapię i może powodować wrastanie kurzajki w głąb skóry. Poza tym nieprawidłowe zastosowanie preparatów czy domowej krioterapii może doprowadzić do powstawania blizn, zainfekowania kurzajki lub jej rozsiewu.