Brązowe plamy na skórze – jak powstają i jak pozbyć się nieestetycznych przebarwień, które zdradzają wiek?

data publikacji:
data aktualizacji:

przebarwienia starczePlamy starcze, nazywane także plamami wątrobowymi to nieestetyczne przebarwienia, które zdradzają kobiecy wiek. Pojawiają się one bowiem w miejscach mocno eksponowanych tj. na twarzy, dłoniach, dekolcie wraz z upływem lat. Mimo że nasze nawyki mogą zwiększyć ich ilość i widoczność, ich powstawanie wydaje się być nieuniknione. Na szczęście można skutecznie z nimi walczyć. Jak?

Co to są przebarwienia starcze i jak powstają?

Plamy starcze, nazywane także potocznie plamami wątrobowymi, to rodzaj plam soczewicowatych, czyli ciemniejszych przebarwień na skórze. Plamy starcze (z łac. lentigo senilis) przybierają wygląd ziaren soczewicy różnej wielkości – od 3 do nawet 12 mm – oraz odmiennych barw – od jasnobrązowych do niemal czarnych. Jak pokazują badania, przebarwienia na skórze dotyczą blisko 90 proc. kobiet po 50. roku życia. Czy ich powstawanie związane jest zatem bezpośrednio z upływem lat?

Przebarwienia starcze pojawiają się wprawdzie z wiekiem – wskazuje się, że po 40. roku życia stają jest coraz większe i jest ich coraz więcej – ale ich powstawanie bezpośrednio związane jest z ekspozycją na promieniowanie słoneczne. To właśnie dlatego najczęściej plamy starcze zaobserwować możemy na skórze twarzy, dłoniach, dekolcie i ramionach. Jak pokazują badania, częściej dotyczą one kobiet, które lubią przebywać na słońcu i chętnie eksponują ciało na działanie promieni UV. Z jednej strony zatem plamy starcze to nieunikniona zmiana pojawiająca się na skóra w związku z upływem czasu, z drugiej jednak jej powstawanie wiąże się z naszymi nawykami.

Czy domowe sposoby działają na plamy starcze?

Czy z plamami starczymi można walczyć w warunkach domowych, czy też konieczna jest wizyta u specjalisty? Punktem wyjścia powinna być przede wszystkim ochrona przed powstawaniem plam starczych, a zatem przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, czyli regularne stosowanie kremów i balsamów z filtrami przeciwsłonecznymi. Co ważne, ich aplikacja na odkryte części ciała nie powinna ograniczać się tylko do lata lub wiosny.

A co zrobić, jeśli zauważysz na swojej skórze przebarwienia wyglądające jak plamy starcze? Przede wszystkim warto je obserwować, o ile bowiem plamy starcze nie są groźne, o tyle łatwo wśród nich nie zauważyć niepokojących zmian skórnych. Musisz przy tym  pamiętać, że plamy starcze to przebarwienia o charakterze trwałym, a zatem nie ulegną one samoistnemu rozjaśnieniu. W warunkach domowych możesz sięgnąć zatem po peelingi i delikatnie złuszczać martwy naskórek, jednocześnie zmniejszając widoczność plam. Możesz także do  codziennej pielęgnacji włączyć produkty z witaminą C, która działa rozjaśniająco lub z pochodnymi witaminy A. Pamiętaj jednak, że wszystkie te działania nie zlikwidują plam starczych, a mogą jedynie nieco zmniejszyć ich widoczność. Pozbycie się przebarwień możliwe jest jedynie w warunkach profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej.

Jak usunąć plamy starcze?

Usunąć plamy starcze można na kilka sposobów, ale za najskuteczniejszy z nich uznaje się laseroterapię. Jej działanie sprowadza się do rozbicia nadmiernie zgromadzonej melaniny i tym samym zmniejszenia widoczności przebarwienia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów laserów, które wykorzystuje się do zabiegów usuwania plam starczych. Szczególną uwagę warto zwrócić na technologię DYE, której laser emituje wiązkę światła od 500 do 600 nm, która pochłaniana jest przez melaninę, a po zmianie w energię termiczną uszkadza ją. Następnie dochodzi do usunięcie barwnika z organizmu w sposób naturalny tj. w procesie metabolicznym. Zastosowanie lasera DYE VL pozwala nie tylko na skuteczne zniwelowanie przebarwień ale także na wygładzenie skóry i poprawę jej kondycji.

Do walki z przebarwieniami, wykorzystuje się także laser frakcyjny erbowo-yagowy, który poza rozjaśnianiem plam doskonale stymuluje skórę do regeneracji. Efektem zabiegu jest zatem nie tylko wyrównany koloryt, ale i wygładzenie i ujędrnienie skóry.

Do usuwania plam starczych często stosowane jest także działanie światła IPL (Intense Pulsed Light). W przypadku IPL wiązka nie jest jednak tak precyzyjna, a światło jest rozproszone.

Widoczność przebarwień starczych minimalizuje się również niekiedy stosując peelingi chemiczne i mechaniczne, których zadaniem jest złuszczanie naskórka. Jednoczesne pobudzenie komórek powoduje tworzenie nowych włókien kolagenowych i elastynowych, a w konsekwencji odnowę skóry. Mikronakłuwanie takie jak dermapen polecane są szczególnie w przypadku przebarwień na twarzy, dekolcie i dłoniach. Należy jednak zaznaczyć, że ich zastosowanie nie przyniesie tak spektakularnych efektów jak w przypadku laseroterapii.