fbpx

Zaskórniki – jak je usunąć?

Usuwanie zaskórników

Zaskórniki to bardzo powszechnie występujące zmiany skórne. Najczęściej towarzyszą trądzikowi młodzieńczemu. Nie są one jednak charakterystyczne wyłącznie dla okresu dojrzewania – zaskórniki spotykane są także u dorosłych. Zaskórniki stanowią problem estetyczny, ale to nie jedyny powód, dla którego należy zadbać o ich regularne usuwanie. Na podłożu zaskórników może bowiem dojść do powstawania stanów zapalnych i zmian ropnych. A takie wykwity ropne bardzo często pozostawiają po sobie ślad w postaci blizn. Jak usunąć zaskórniki skutecznie i bezpiecznie? Nie warto polegać na domowych sposobach na zaskórniki, takich jak wyciskanie zmian czy plastry do usuwania zaskórników. Jedną godną polecenia metodą jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów na zaskórniki oferowanych w gabinecie medycyny estetycznej.

Zaskórniki – czym są, jak powstają?

Za powstanie zaskórników odpowiedzialne jest nadmierne gromadzenie sebum w świetle mieszków włosowo – łojowych oraz zablokowania ich ujścia. U osób z nadmiernym łojotokiem skóry, dotkniętych trądzikiem dochodzi do kumulowania się wielu niekorzystnych zmian w obrębie gruczołów łojowych:

– nadprodukcji sebum

– nasilonych procesów keratynizacji, wynikających z nadmiernego złuszczania się keranocytów

– zamknięcia ujścia gruczołów łojowych przez zlepione keranocyty

Jeśli ujścia gruczołów łojowych ulegają całkowitemu zatkaniu – powstają zaskórniki otwarte, widoczne jako drobne, białe zmiany. Z kolei zaskórniki otwarte (wągry) związane są z zastojem łoju w świetle gruczołów łojowych, któremu bardzo często towarzyszy namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes. Zaskórniki tego typu przybierają postać ciemnych kropek, a w przypadku nadkażenia bakteryjnego przekształcają się w ropne zmiany. Zaskórniki najczęściej zlokalizowane są tam, gdzie skóra posiada najwięcej gruczołów łojowych. Najczęstsze lokalizacje to zaskórniki na nosie, zaskórniki na policzkach, na czole, a także zaskórniki na plecach, klatce piersiowej i ramionach.

Zaskórniki – usuwanie w domu czy w profesjonalnym gabinecie?

Osoby, które zauważają na swojej skórze charakterystyczne, czarne punkciki zastanawiają się, jak usunąć zaskórniki skutecznie i bezpiecznie. Wiele osób decyduje się zastosować domowe sposoby na zaskórniki – kremy, peelingi czy samodzielne usuwanie wągrów przy użyciu pompek zasysających czy plastrów oczyszczających. Takie metody mają jednak znaczenie jedynie pomocnicze, gdyż nigdy nie usuniemy w ten sposób całości zanieczyszczeń zalegających w gruczołach łojowych. Natomiast nieumiejętne usuwanie wągrów na drodze ich wyciskania może prowadzić jedynie do powstania stanu zapalnego. Dogłębne oczyszczanie porów i usuwanie zaskórników, a także ograniczenie ich dalszego powstawania zapewniają natomiast profesjonalne metody oczyszczania skóry w gabinecie medycyny estetycznej.

Najczęściej walka z zaskórnikami w gabinecie kosmetologicznym sprowadza się do stosowania zabiegów złuszczających skórę – peelingów chemicznych oraz mikrodermabrazji. Dzięki takiemu kontrolowanemu złuszczaniu kolejnych warstwa naskórka możliwe jest skuteczne wyleczenie trądziku zaskórnikowego. Peelingi chemiczne wykorzystują złuszczające właściwości kwasów, a poprzez nakładanie kolejnych warstw preparatu uzyskiwany jest pożądany efekt złuszczania naskórka na określoną głębokość. Najmocniejsze działanie złuszczające wykazują kwasy pirogronowy i glikolowy, zaś słabiej złuszczają kwas migdałowy oraz salicylowy. W celu uzyskania efektu idealnie wygładzonej, oczyszczonej cery warto wykonać serię kilku zabiegów, najlepiej 5 – 12 zabiegów wykonywanych w odstępach od 1 do 3 tygodni (w zależności od użytego kwasu).

Efekt kontrolowanego złuszczania skóry zapewnia także zabieg mikrodermabrazji diamentowej. Głowica pokryta drobinkami diamentu umożliwia mechaniczne usuwanie martwych, zrogowaciałych komórek naskórka. Dzięki temu ujścia gruczołów łojowych pozostają otwarte, co minimalizuje powstawanie zaskórników. W przypadku tego zabiegu także zalecane jest wykonanie całej serii – od 4 do 10 zabiegów wykonywanych co 2 – 4 tygodnie. Potem można wykonywać zabiegi podtrzymujące efekt terapii.

Niektóre gabinety oferują laserowe usuwanie zaskórników laserem frakcyjnym, które polega na kierowaniu wiązki lasera na zaskórniki. Takie zabiegi prowadzą do bezpośredniego oddziaływania na gruczoły łojowe, hamowania wydzielania sebum oraz obkurczenia rozszerzonych porów.

Wodorowe oczyszczanie twarzy zapewnia skuteczne usuwanie nawet głębokich zaskórników. To stosunkowo nowa propozycja, która dostępna jest jedynie w najnowocześniejszych gabinetach. Zaletą zabiegu jest jego nieinwazyjność, bezbolesność, a także możliwość oczyszczania zarówno twarzy, jak i pleców czy dekoltu. Tym, co wyróżnia ten zabieg usuwania zaskórników jest ponadto brak konieczności rekonwalescencji, możliwość wykonania o każdej porze roku (bez obawy o ekspozycję na słońce) oraz możliwość wykonania wodorowego oczyszczania twarzy nawet na skórze wrażliwej czy alergicznej. Jest to zabieg kilkuetapowy, obejmujący wykonanie hydrabrazji, infuzji, ultradźwięków i fali radiowej. Efekty dogłębnego oczyszczenia skóry zauważalne są natychmiast po zabiegu.

Jeśli problemem Twojej skóry są zaskórniki – wybierz profesjonalne metody ich usuwania. Poza pozbyciem się nieestetycznych zmian, zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej normalizują wydzielanie sebum, ograniczają powstanie zmian zapalnych oraz wygładzenie i dotlenienie skóry.

Zobacz również:

Mikrodermabrazja Diamentowa

mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazja to jeden z najchętniej wybieranych zabiegów złuszczających naskórek. Jest to zabieg kosmetyczny polegający na mechanicznym, bezinwazyjnym złuszczaniu martwych komórek naskórka, zatem zabieg ten sprawdzi się idealnie u osób, których celem jest odświeżenie skóry i jej dogłębne wygładzenie. Zabieg złuszczania...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Joanna Godwin

Kosmetolog

Ekspert i pasjonat pielęgnacji ciała i modelowana sylwetki. Ma kilka tysięcy wykonanych zabiegów endermologii oraz wieloletnie doświadczenie w masażach podciśnieniowych i urządzeniach modelujących sylwetkę. Pracowała między innymi na Endermologie integral, Endermologie Alliance, fali akustycznej Storz, Accent Prime i inne.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję