fbpx

Leczenie nadpotliwościPocenie się jest fizjologicznym mechanizmem chroniącym organizm przed przegrzaniem. Intensywność pocenia się zależy m. in. od ilości gruczołów potowych w skórze i indywidualnej wrażliwości na działanie czynników emocjonalnych, warunków pogodowych czy diety.
Gdy ilość potu jest większa niż ta, która wymagana jest do utrzymania prawidłowej temperatury ciała – mówimy o nadpotliwości. Nadpotliwość to problem dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nadmierne pocenie się może towarzyszyć niektórych schorzeniom, np. infekcjom przebiegającym z gorączką, nadczynności tarczycy, cukrzycy, schorzeniom układu nerwowego czy niektórym nowotworom (tzw. nocne poty). Nadmierne pocenie się może ponadto towarzyszyć menopauzie i andropauzie. Jest to tzw. nadpotliwość wtórna. Z kolei nadpotliwość pierwotna (nadpotliwość idiopatyczna) to nadmierne pocenie się. Możliwa jest nadpotliwość na całym ciele bądź ograniczona miejscowo – wtedy najczęściej jest to nadpotliwość na twarzy, nadpotliwość dłoni i stóp czy nadpotliwość pod pachami. W tym wypadku botoks jest najbardziej pożądaną opcją zwalczenie pocenia się. Jakie czynniki wyzwalają nadmierne pocenie się? Przyczyny to stres, silne emocje, wysoka temperatura otoczenia, wysiłek fizyczny czy spożycie ostrych potraw.
Nadmierne wydzielanie potu może powodować dyskomfort i uczucie skrępowania, powstawanie przykrego zapachu, a także może być przyczyną problemów zdrowotnych (infekcje skórne).

Jak leczyć nadpotliwość?

Nadpotliwość dotyczy kilku % osób, częściej występuje u mężczyzn. Przejawia się obfitym poceniem się – mowa nie o nasilonej wilgotności skóry, ale o ściekaniu strużek potu. Nadmierne pocenie się może być bardzo kłopotliwe – osoby nim dotknięte narażone są na dyskomfort, konieczność przebierania się kilka razy w ciągu dnia. W miejscach dotkniętych nadmierną potliwością, gdzie utrzymuje się wilgotne i ciepłe środowisko, nierzadko dochodzi do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów. Skutkuje to powstaniem nieprzyjemnego zapachu oraz infekcji skórnych. Nadpotliwość rzutuje negatywnie na życie zawodowe i towarzyskie, sprzyja izolacji społecznej. Nie dziwi zatem, że poszukiwane są metody leczenia nadpotliwości.

Leczenie nadpotliwości botoksem

Skuteczną metodą jest zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową. Wskazaniem do leczenia nadpotliwości botoksem jest pocenie się powodujące znaczny dyskomfort i trudności z utrzymaniem higieny osobistej. Duże znaczenie ma subiektywna ocena nadpotliwości przez osobę nią dotknięta. Lekarz może natomiast precyzyjnie oszacować objętość wydzielanego potu – przyjmuje się, że objętości przekraczające 50 mg/ min w dole pachowym świadczą o problemie z nadmiernym poceniem się. Ważne jest, aby wykluczyć choroby mogące przebiegać z nasilonym poceniem się. Gdy zdiagnozowana zostanie nadpotliwość pierwotna, możliwe jest zastosowanie leczenia nadmiernego pocenia się toksyną botulinową. W naszym gabinecie w Krakowie całą procedure ustalenia poziomu nadpotliwości i sam zabieg wykonuję doświadczony lekarz dermatolog.

Najważniejsze informacje
Cena: od 1200 pln
Wykonuje: Lekarz dermatolog
Ilość jednostek: 50-200
Znieczulenie: tak
Efekty: 6-9 miesięcy

Jakie są obszary zabiegowe (dłonie, stopy, pachy, głowa)

Zalety leczenia nadpotliwości toksyną botulinową to m. in.:
– możliwość leczenia nadpotliwości dotyczącej dowolnego obszaru ciała: nadpotliwości dłoni i stóp, pach, twarzy
– wysokie bezpieczeństwo i znikome ryzyko powikłań
– niewielka bolesność zabiegu (możliwe jest miejscowe znieczulenie kremem z lidokainą)
– mała inwazyjność zabiegu
– możliwość powtarzania zabiegu
Zastrzyki z toksyny botulinowej wykonywane są w celu zablokowania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Prowadzi to do zahamowania wydzielania potu i poprawy komfortu życia. Zabieg leczenia nadpotliwości botoksem trwa krótko – jest to zaledwie kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Przed zabiegiem lekarz określa, jaki obszar skóry objęty jest nadpotliwością. Najczęściej w tym celu wykonywany jest tzw. test Minora, polegający na posmarowaniu skóry jodyną, a następnie posypaniu skrobią. Obszar skóry dotknięty nadpotliwością ulega zauważalnemu zaciemnieniu. Następnie obszar ten dzielony jest na kwadraty o wymiarach 1,5 x 1,5 cm, po czym do każdego kwadratu podawana jest niewielka objętość toksyny botulinowej. Toksyna podawana jest śródskórnie przy pomocy bardzo cienkiej igiełki. Konieczną do zużycia objętość toksyny botulinowej określa lekarz – najczęściej wystarcza około 100 jednostek toksyny, niekiedy wymagane jest zastosowanie podwojonej dawki toksyny botulinowej na pocenie. Cena zabiegu zależy od ilości zużytego preparatu.

Jak długo utrzymuję się efekt i jakie są zalecenie pozabiegowe?

Efekt leczenia nadpotliwości botoksem zauważalny jest kilka dni po zabiegu i utrzymuje się przez około 6 – 9 miesięcy.
Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości pach toksyną botulinową wymagane jest ogolenie pach, ponadto w dniu zabiegu należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków na skórę. Natomiast zalecenia pozabiegowe to przede wszystkim unikanie solarium i sauny przez kilka tygodni po zabiegu, a także unikanie podrażnień skóry. Warto także zmodyfikować nieco dietę, unikając alkoholu, ostrych przypraw czy nadmiernego spożycia kawy. W przypadku zabiegu w obrębie dłoni należy unikać nadwyrężania dłoni, zaś po zabiegu w obrębie skóry pach niewskazane jest podnoszenie ciężarów powyżej wysokości głowy. Ponadto bezpośrednio po zabiegu należy przygotować czyste ubranie na zmianę, a w razie iniekcji toksyny skórę dłoni czy stóp – odpowiednio rękawiczki i skarpetki.
Botox nie prowadzi do zaburzeń termoregulacji, gdyż blokowana jest jedynie część występujących w skórze gruczołów potowych – a ich całkowita ilość może sięgać nawet 4 milionów. Zabieg jest bezpieczny i sporadycznie mogą wystąpić powikłania, najczęściej o charakterze przemijającym. Bezpośrednio po zabiegu leczenia nadpotliwości możliwe jest miejscowe zaczerwienienie skóry i ranki po nakłuciach; objawy te ustępują samoistnie.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję