Leczenie nadpotliwościNadpotliwość dotyczy kilku % osób, częściej występuje u mężczyzn. Przejawia się obfitym poceniem się – mowa nie o nasilonej wilgotności skóry, ale o ściekaniu strużek potu. Nadmierne pocenie się może być bardzo kłopotliwe – osoby nim dotknięte narażone są na dyskomfort, konieczność przebierania się kilka razy w ciągu dnia. W miejscach dotkniętych nadmierną potliwością, gdzie utrzymuje się wilgotne i ciepłe środowisko, nierzadko dochodzi do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów. Skutkuje to powstaniem nieprzyjemnego zapachu oraz infekcji skórnych. Nadpotliwość rzutuje negatywnie na życie zawodowe i towarzyskie, sprzyja izolacji społecznej. Nie dziwi zatem, że poszukiwane są metody leczenia nadpotliwości.

Leczenie nadpotliwości botoksem

Skuteczną metodą jest zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową. Wskazaniem do leczenia nadpotliwości botoksem jest pocenie się powodujące znaczny dyskomfort i trudności z utrzymaniem higieny osobistej. Duże znaczenie ma subiektywna ocena nadpotliwości przez osobę nią dotknięta. Lekarz może natomiast precyzyjnie oszacować objętość wydzielanego potu – przyjmuje się, że objętości przekraczające 50 mg/ min w dole pachowym świadczą o problemie z nadmiernym poceniem się. Ważne jest, aby wykluczyć choroby mogące przebiegać z nasilonym poceniem się. Gdy zdiagnozowana zostanie nadpotliwość pierwotna, możliwe jest zastosowanie leczenia nadmiernego pocenia się toksyną botulinową.

Najważniejsze informacje
Cena: od 1200 do 1800 pln
Wykonuje: Lekarz dermatolog
Ilość jednostek: 50-200
Znieczulenie: tak
Efekty: 6-9 miesięcy

Zabieg leczenia nadpotliwości, obszary działania (dłonie, stopy, pachy)

Zalety leczenia nadpotliwości toksyną botulinową to m. in.:
– możliwość leczenia nadpotliwości dotyczącej dowolnego obszaru ciała: nadpotliwości dłoni i stóp, pach, twarzy
– wysokie bezpieczeństwo i znikome ryzyko powikłań
– niewielka bolesność zabiegu (możliwe jest miejscowe znieczulenie kremem z lidokainą)
– mała inwazyjność zabiegu
– możliwość powtarzania zabiegu
Zastrzyki z toksyny botulinowej wykonywane są w celu zablokowania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Prowadzi to do zahamowania wydzielania potu i poprawy komfortu życia. Zabieg leczenia nadpotliwości botoksem trwa krótko – jest to zaledwie kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Przed zabiegiem lekarz określa, jaki obszar skóry objęty jest nadpotliwością. Najczęściej w tym celu wykonywany jest tzw. test Minora, polegający na posmarowaniu skóry jodyną, a następnie posypaniu skrobią. Obszar skóry dotknięty nadpotliwością ulega zauważalnemu zaciemnieniu. Następnie obszar ten dzielony jest na kwadraty o wymiarach 1,5 x 1,5 cm, po czym do każdego kwadratu podawana jest niewielka objętość toksyny botulinowej. Toksyna podawana jest śródskórnie przy pomocy bardzo cienkiej igiełki. Konieczną do zużycia objętość toksyny botulinowej określa lekarz – najczęściej wystarcza około 100 jednostek toksyny, niekiedy wymagane jest zastosowanie podwojonej dawki toksyny botulinowej na pocenie. Cena zabiegu zależy od ilości zużytego preparatu.

Zalecenia zabiegowe i pozabiegowe w leczeniu nadpotliwości

Efekt leczenia nadpotliwości botoksem zauważalny jest kilka dni po zabiegu i utrzymuje się przez około 6 – 12 miesięcy.
Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości pach toksyną botulinową wymagane jest ogolenie pach, ponadto w dniu zabiegu należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków na skórę. Natomiast zalecenia pozabiegowe to przede wszystkim unikanie solarium i sauny przez kilka tygodni po zabiegu, a także unikanie podrażnień skóry. Warto także zmodyfikować nieco dietę, unikając alkoholu, ostrych przypraw czy nadmiernego spożycia kawy. W przypadku zabiegu w obrębie dłoni należy unikać nadwyrężania dłoni, zaś po zabiegu w obrębie skóry pach niewskazane jest podnoszenie ciężarów powyżej wysokości głowy. Ponadto bezpośrednio po zabiegu należy przygotować czyste ubranie na zmianę, a w razie iniekcji toksyny skórę dłoni czy stóp – odpowiednio rękawiczki i skarpetki.
Botox nie prowadzi do zaburzeń termoregulacji, gdyż blokowana jest jedynie część występujących w skórze gruczołów potowych – a ich całkowita ilość może sięgać nawet 4 milionów. Zabieg jest bezpieczny i sporadycznie mogą wystąpić powikłania, najczęściej o charakterze przemijającym. Bezpośrednio po zabiegu leczenia nadpotliwości możliwe jest miejscowe zaczerwienienie skóry i ranki po nakłuciach; objawy te ustępują samoistnie.

Poniżej zabiegi na: Leczenie nadpotliwości

Wszystkie zabiegi są poprzedzone konsultacją medyczną lub kosmetologiczną w celu dobrania odpowiedniej kuracji.

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej to popularny zabieg medycyny estetycznej, który umożliwia redukowanie zmarszczek, a także profilaktykę ich powstawania. Toksyna botulinowa to neurotoksyna syntetyzowana przez bakterie Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa hamuje aktywność acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Dzięki temu botoks znajduje zastosowanie jako środek likwidujący zmarszczki mimiczne, a także redukujący nadpotliwość. W naszej klinice stosujemy preparaty najwyższej jakości – Botox i Azzalure; są to najbardziej znane na świecie preparaty z toksyną botulinową typu A. Wyróżniają się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem stosowania.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Akceptuję