Barbie botox – czy to nowy trend w medycynie estetycznej?

data publikacji:
data aktualizacji:

barbie botoxBarbie botox to trend, który szturmem podbił zagraniczne i polskie social media. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w okolice ramion ma wysmuklić szyję, optycznie ją wydłużyć i upodobnić do idealnej sylwetki kultowej lalki Barbie. Jak się jednak okazuje, zastosowanie botoksu w tej części ciała nie jest nowością w medycynie estetycznej. Zgoła odmienny był jednak dotychczasowy cel zabiegu. Jaki?

Co to jest Barbie botox?

Barbie botox to zabieg znany w medycynie estetycznej od wielu lat jako Trap Tox. Jego nazwa pochodzi od angielskiego „trapezius muscle”, czyli „mięsień czworoboczny”, który ostrzykiwany jest toksyną botulinową podczas zabiegu. Mięsień ten rozpoczyna się u nasady szyi, biegnie przez ramiona i schodzi do środka pleców. Pomaga on w ruchach głowy, szyi i ramion.

W jakim celu wykonywany jest Trap Tox? Jak dotąd wykorzystywany był on do leczenia przewlekłych migren, a także w celu rozładowania napięcia mięśni i zmniejszenia nawracającego napięciowego bólu głowy i karku. Barbie botox, jako trend, który narodził się na fali najnowszego filmu Grety Gerwing, ma jednak zupełnie inne przeznaczenie.

Na czym polega Trap tox?

Celem podania toksyny botulinowej podczas zabiegu Trap Tox jest optyczne wydłużenie szyi. Jak można osiągnąć taki efekt? Chodzi o miejsce wstrzyknięcia botoksu – jego podanie bezpośrednio w mięsień czworoboczny powoduje zmniejszenie jego napięcia i zwiększenie kąta pomiędzy ramionami a szyją. Dzięki temu osiągamy pożądany efekt.

Warto podkreślić, że ze względu na wielkość mięśnia, ilość toksyny botulinowej, która musi zostać wstrzyknięta, aby osiągnąć efekt wysmuklenia i wydłużenia szyi jest znacznie większa niż w przypadku zabiegów z użyciem botoksu, których celem jest zniwelowanie zmarszczek lub optyczne powiększenie ust. W przypadku Barbie botox podaje się na ogół od40-80j

Czy Barbie botoks jest bezpieczny?

Zabieg Barbie botoks jest zabiegiem bezpiecznym, ale pod warunkiem wykonania go przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę. Wśród powikłań, które mogą pojawić się po podaniu toksyny botulinowej wymienia się bowiem tzw. powikłania systemowe i miejscowe. Powikłania systemowe związane są z działaniem ogólnoustrojowym toksyny. Niepożądane skutki miejscowe wynikają na ogół z niewłaściwego miejsca wstrzyknięcia preparatu lub zastosowania zbyt dużej jego dawki. Najczęściej obserwowanymi są te związane z trudnościami w rozciąganiu szyi lub poruszaniem ramion. To właśnie dlatego wybór gabinetu, w którym przeprowadzony zostanie zabieg Barbie botox jest tak ważny.

Do ogólnych przeciwwskazań wstrzyknięcia botoksu zalicza się:

  • ciążę i karmienie piersią,
  • ostre infekcje,
  • stosowanie antybiotyków lub leków rozrzedzających krew,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zaburzenia połączeń nerwowo-mięśniowych,
  • jaskrę.

Należy także pamiętać, że w miejscu iniekcji toksyny botulinowej może pojawić się zaczerwienienie, zasinienie lub niewielki obrzęk.