Przebarwienia i plamy posłoneczne – jak usunąć?

data publikacji:
data aktualizacji:

przebarwienia posłonecznePrzebarwienia posłoneczne to problem, który może dotyczyć każdego z nas. Wbrew pozorom są na nie narażone nie tylko osoby wygrzewające się długimi godzinami na plaży lub korzystające z solarium, lecz również wszyscy niestosujący odpowiedniej ochrony przeciwko promieniowaniu UV. Zmiany przebarwieniowe wpływają niekorzystnie na wygląd i dodają skórze lat. Na szczęście można się ich pozbyć poprzez zabiegi laserowe i peelingi chemiczne.

Jak wyglądają przebarwienia posłoneczne?

Przebarwienia posłoneczne przyjmują postać płaskich plam o brązowym lub ciemnobrązowym zabarwieniu. Najczęściej mają owalny lub nieregularny kształt i mniej niż 1.5 cm średnicy.  Z upływem czasu i dalszą eskpozycją na słońce mają tendencję do powiększania się, jednak dzieje się to bardzo powoli, co odróżnia ten typ zmiany od niezwykle groźnego nowotworu skóry, jakim jest czerniak. Pod pewnymi względami plamy posłoneczne przypominają piegi, chociaż zazwyczaj mają ostrzejsze brzegi i w przeciwieństwie do nich nie bledną samoistnie. Warto też powiedzieć, gdzie najczęściej powstają przebarwienia po słońcu. Pojawiają się one w szczególności na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach i ramionach, czyli w miejscach najczęściej wystawianych na promieniowanie UV. Również inne typy przebarwień, na przykład ostuda i przebarwienia potrądzikowe, mogą nasilać się pod wpływem ekspozycji słonecznej.

Dlaczego powstają plamy posłoneczne?

Przyczyną powstawania większości przebarwień skórnych jest wzmożona aktywność melanocytów – komórek znajdujących się w warstwie podstawnej naskórka. Ich rolą jest produkcja melaniny, czyli ciemnego pigmentu nadającego skórze charakterystyczne zabarwienie i jednocześnie chroniącego przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Kiedy intensywnie się opalamy i nie stosujemy kosmetyków z odpowiednio wysokim filtrem SPF, melanocyty są nadmiernie stymulowane do wytwarzania melaniny. Dodatkowo funkcja niektórych melanocytów może ulec stałemu zaburzeniu, co prowadzi do ciągłej intensywnej syntezy pigmentu. Ponieważ plamy posłoneczne nie znikają samoistnie, warto poddać się zabiegom medycyny estetycznej i skutecznie je usunąć.

Jak wybielić przebarwienia posłoneczne?

Najlepszą metodą usuwania różnego rodzaju przebarwień są zabiegi laserowe. Pozwalają one rozbić nadmiar melaniny w skórze, a więc jest to działanie bezpośrednio na przyczynę problemu. Do usuwania plam po słońcu najczęściej stosuje się laser Dye VL. Jest to technologia wykorzystująca intensywne pulsacyjne światło o długości fali w szerokim zakresie 500-600 nm. Wiązka lasera o takich parametrach ulega selektywnie pochłanianiu przez melaninę, szczególnie w obszarach jej największej kumulacji. To powoduje rozpad nadmiaru pigmentu i rozjaśnienie przebarwienia. Urządzenie nie działa na inne tkanki niezawierające melaniny. Możliwe jest natomiast jednoczesne likwidowanie zmian naczyniowych, które często współwystępują z przebarwieniami u osób z predyspozycją do pękania naczynek. Dodatkową korzyścią z laserowego usuwania przebarwień posłonecznych jest delikatne wygładzenie i ujędrnienie skóry.

U osób z plamami posłonecznymi bardzo dobrze sprawdzają się też peelingi chemiczne. Są to zabiegi z użyciem certyfikowanych kwasów medycznych znanych ze swoich właściwości złuszczających, antyoksydacyjnych i wyrównujących koloryt. Odpowiednio dobrany preparat jest nakładany na skórę i pozostawiany na określony czas potrzebny do działania.

Plamy posłoneczne – ile zabiegów potrzeba?

Aby pozbyć się przebarwień, trzeba poddać się serii zabiegów. Zarówno laseroterapia urządzeniem Dye VL, jak i peelingi chemiczne wymagają powtarzania, choć pewne efekty mogą być zauważalne już po pierwszej wizycie. Jeśli chodzi o zabiegi laserowe, to w przypadku zmian pigmentacyjnych najczęściej wykonuje się od 3 do 6 powtórzeń w odstępie kilku tygodni. Dla peelingów chemicznych podobnie – od 4 do 6 zabiegów co 2-3 tygodnie. Ważne jest odpowiednie przygotowanie do wizyty i przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, w szczególności nieopalanie skóry.

Przebarwienia posłoneczne na twarzy – jak się chronić i zapobiegać?

Jeśli chcemy uchronić się przed przebarwieniami, powinniśmy przede wszystkim unikać intensywnej ekspozycji słonecznej oraz zabezpieczać skórę przed promieniowaniem UV. Kosmetyki zawierające filtry UVA i UVB należy stosować nie tylko latem, ale optymalnie przez cały rok. Dodatek SPF jest obecnie częsty w kremach do twarzy, kremach BB, a nawet pomadkach do ust i zdecydowanie warto korzystać z takiej ochrony. Należy też zrezygnować z opalania w solarium. Dobrze jest tez wiedzieć, że niektóre leki, suplementy i składniki kosmetyków mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień posłonecznych. Są to chociażby retinoidy, leki przeciwpadaczkowe i hormonalne.