Dlaczego warto powtarzać zabiegi laserowe raz do roku?

data publikacji:
data aktualizacji:

twarz po zabiegach laseremZabiegi medycyny estetycznej cieszą się z roku na rok stale rosnącą popularnością. Szczególnie chętnie wykonywane są  mało inwazyjne zabiegi, nie wymagające użycia skalpela i długotrwałej rekonwalescencji. Takimi zabiegami są te z wykorzystaniem lasera. Odkąd lasery zaadaptowane zostały na potrzeby medycyny estetycznej i kosmetologii, zabiegi odmładzające twarz i ciało zyskały nową jakość. Zarówno zastosowanie lasera frakcyjnego ablacyjnego, jak i nieablacyjnego zapewnia spektakularne efekty w zakresie remodelingu, ujędrniania i kompleksowego odmładzania skóry. Warto jednak pamiętać o tym, że wykonanie pojedynczego zabiegu laserowego to za mało. Uzyskanie doskonałego efektu możliwe jest po wykonaniu serii zabiegów laserowych na twarz i ciało, zaś podtrzymaniu efektów sprzyja powtarzanie zabiegu raz do roku.

Podziały technologii laserowych

Laserowe odmładzanie twarzy, modelowanie sylwetki, depilacja laserowa czy usuwanie blizn i rozstępów to najważniejsze zastosowania laserów w medycynie estetycznej i kosmetologii. Najważniejszy podział laserów wykorzystywanych w zabiegach upiększających i anti – aging to podział na lasery ablacyjne i nieablacyjne. Laser nieablacyjny nie przerywa ciągłości skóry, zaś jego działanie sprowadza się do wywołania efektu termicznego w głębszych warstwach skóry. Emitowane przez laser światło podczerwone podgrzewa włókna kolagenowe i elastynowe, prowadząc do ich skrócenia.

Co zyskujemy stosując zabiegi laserowe na twarz? Efekty to ujędrnienie skóry, jej rozjaśnienie, redukcja zmarszczek oraz poprawę owalu twarzy. Z kolei laser ablacyjny to laser o nieco bardziej inwazyjnym działaniu. Emitowane przez laser mikrowiązki prowadzą do powstania mikroskopijnej wielkości uszkodzeń skóry, otoczonych zdrową tkanką. Uszkodzenia te stanowią dla skóry impuls do nasilonych procesów regeneracyjnych. Efektem jest odmładzanie twarzy laserem frakcyjnym, usuwanie blizn potrądzikowych czy przebarwień, redukcja rozszerzonych porów skórnych. Z kolei zabiegi wykonywane na ciele umożliwiają m. in. pozbycie się rozstępów czy blizn.

Jak często wykonywać zabiegi z wykorzystaniem lasera?

Laserowe odmładzanie twarzy i ciała, laser na naczynka czy przebarwienia, zabiegi laserowe redukujące rozstępy – wszystkie te procedury przynoszą spektakularne efekty. Warunkiem jest przeprowadzenie pełnej terapii, która obejmuje zazwyczaj kilka zabiegów. Umożliwia to kompleksową regenerację i remodeling skóry, zwiększenie jej gęstości i jędrności, fotoodmładzanie. Ile zabiegów jest niezbędnych dla uzyskania najlepszego efektu? Zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, co jest konieczne dla osiągnięcia nienagannego wyglądu skóry. A w jakich odstępach czasowych wykonywać zabiegi laserem? Cykl regeneracji komórek trwa około miesiąca, zatem nie należy wykonywać zabiegów częściej. Zalecana częstotliwość to 4 – 6 tygodni.

Wykonanie serii zabiegów zapewnia zauważalną poprawę wyglądu skóry, jednak laser nie ma możliwości zahamowania procesów starzenia się skóry, a jedynie niweluje jego oznaki. Dla zachowania nienagannego wyglądu konieczne jest zatem powtarzanie zabiegów raz do roku. Umożliwia to regularne usuwanie pojawiających się na nowo defektów skórnych, a także przywrócenie skórze elastyczności, która maleje fizjologicznie wraz z wiekiem.

Jakie problemy estetyczne można zniwelować laserem?

Regularne wykonywanie zabiegów laserowych skutecznie rozprawi się z takimi niechcianymi zmianami na twarzy i ciele jak:

  • przebarwienia posłoneczne i o innym podłożu
  • zmarszczki i bruzdy
  • rozszerzone pory
  • poszerzone naczynka
  • trądzik i blizny potrądzikowe
  • rozstępy
  • utrata gęstości i jędrności skóry

Dzięki temu możliwe jest znaczące spowolnienie procesów starzenia się skóry oraz utrzymanie pożądanego owalu twarzy – i to bez użycia skalpela czy innych inwazyjnych metod.

Także w przypadku laserowego usuwania owłosienia zabieg przypominający to konieczność. Raz na rok czy dwa lata dobrze jest powtórzyć zabieg. Wynika to z faktu, że seria zabiegów depilacji laserowej umożliwia usunięcie około 90% włosków, zawsze jednak pozostaje niewielki odsetek owłosienia, które nie zostanie usunięte. Wynika to z niesynchronicznego przebiegu cyklu włosów i braku możliwości usunięcia wszystkich włosków z określonego obszaru skóry.