Prosaki – sposoby na ich usuwanie, bez ryzyka powstania zakażenia czy blizn

data publikacji:
data aktualizacji:


prosakiProsaki
to niewielkie zmiany skórne, które nie stanowią problemu zdrowotnego, a jedynie estetyczny. Prosaki nie są zmianami, którymi można się zarazić, nie są bolesne i nie swędzą. Jeśli jednak pojawią się na skórze, konieczne jest ich usunięcie, gdyż wyglądają bardzo nieestetycznie. Domowe metody usuwania prosaków nie są polecane – lepiej zaufać specjalistom i zdecydować się na profesjonalne zabiegi.

Prosaki – przyczyny powstania

Prosaki są stosunkowo częstymi zmianami skórnymi, które często mylimy z kaszakami. Przyjmują one postać niewielkich grudek o barwie białej lub żółtawej. Ich średnica nie przekracza 1 – 2 mm. Najczęściej spotykane są prosaki na twarzy, zwłaszcza prosaki pod oczami, na powiekach, na nosie czy wokół ust. Tego typu zmiany skórne mogą pojawić się także w okolicach intymnych. Prosaki powstają na skutek zatkania ujść gruczołów łojowych. Wówczas wydzielina łojowa, czyli sebum gromadzi się pod powierzchnią skóry. Początkowo prosaki mają postać lekko wyczuwalnych pod skórą zgrubień, zaś z upływem czasu przyjmują postać twardych cyst. Czy prosaki same znikną? Prosaki mogą ustąpić samoistnie po kilku tygodniach, jednak najlepiej jest jak najwcześniej zdecydować się na ich usunięcie.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu prosaków są przede wszystkim:

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry
  • nadmierna produkcja sebum
  • predyspozycje genetyczne
  • powierzchniowe uszkodzenia skóry
  • schorzenia autoimmunologiczne
  • zaburzenia hormonalne.

Metody usuwania prosaków

Prosaki należy usuwać – ale nie należy robić tego samodzielnie. Niewskazane są próby nakłuwania czy wyciskania zmian. Może to bowiem skutkować pojawieniem się stanu zapalnego, zakażenia a nawet pozostawić blizny. Z problemem prosaków najlepiej jest udać się do gabinetu medycyny estetycznej, gdzie skorzystać można z kilku zabiegów umożliwiających szybkie, skuteczne i bezpieczne usuwanie prosaków.

Jednym z zabiegów na prosaki, który doskonale sprawdza się w przypadku łagodnych, wczesnych zmian jest mikrodermabrazja diamentowa. W celu usunięcia prosaków stosowana jest głowica pokryta drobinkami diamentowymi, która umożliwia kontrolowane ścieranie kolejnych warstw naskórka. Usuwane głowicą martwe komórki naskórka są zasysane, a skóra staje się nieskazitelnie gładka.

Jak jeszcze można usunąć prosaki?

Kolejnym zabiegiem umożliwiającym usuwanie prosaków jest elektrokoagulacja, polegająca na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości. Specjalną elektrodę przykładamy do zmiany skórnej i generujemy zjawisko koagulacji białka. Efektem zabiegu jest zanik prosaków, który następuje po kilku dniach. O ile zabieg mikrodermabrazji jest bezbolesny, o tyle w przypadku procedury elektrokoagulacji może być konieczne znieczulenie miejscowe.

Kolejnym sposobem na prosaki, wykorzystywanym z powodzeniem w gabinetach medycyny estetycznej są peelingi chemiczne. Zabiegi tego typu polegają na kontrolowanym złuszczaniu skóry, zaś od mikrodermabrazji różnią się techniką służącą do usuwania wierzchnich warstw naskórka. W mikrodermabrazji wykorzystywane jest złuszczanie mechaniczne, zaś w przypadku peelingów medycznych – złuszczanie chemiczne. Najczęściej do usuwania prosaków wykorzystywany jest kwas pirogronowy, który dogłębnie oczyszcza ujścia gruczołów łojowych.

Możliwe jest ponadto usuwanie prosaków laserem. Wówczas emitowana przez laser wiązka światła pochłaniana jest przez melaninę komórek skóry, prowadząc do ich obumierania. Światło lasera doprowadza także do wypalenia gruczołu łojowego, co daje gwarancję, że prosak nie pojawi się ponownie.