Medycyna estetyczna dla mężczyzn
Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej dziwi coraz mniej – choć szacuje się, że panowie stanowią nadal jedynie około 10 proc. wszystkich pacjentów. Dlaczego tak się dzieje? Powodem rosnącej popularności zabiegów medycyny estetycznej dla mężczyzn wydaje się być coraz większa potrzeba zachowywania przez nich młodego wyglądu, który utożsamiany jest z atrakcyjnością. Mężczyźni coraz świadomiej korzystają także z zabiegów, które pozwalają im opóźnić procesy starzenia się skóry oraz poprawić defekty i niedoskonałości, takie jak choćby blizny potrądzikowe czy kłopotliwe łysienie. Faktem jest ponadto, że medycyna estetyczna stała znacznie bardziej akceptowalna przez społeczeństwo niż jeszcze kilkanaście lat temu. Czemu więc mieliby zostać wykluczeni z niej panowie?
Zabiegi dla mężczyzn a męska skóra
Estetyka męska to jedna z dziedzin dermatologii estetycznej, w której metody i wykorzystywane techniki różnią się nieco od tych stosowanych u kobiet. Wynika to bezpośrednio z różnic pomiędzy męską a kobiecą skórą, które związane są z odmiennymi proporcjami pomiędzy poziomem androgenów i estrogenów. Należy przede wszystkim pamiętać, że skóra mężczyzn jest znacznie grubsza niż skóra kobiet – szacuje się, że nawet o 25 proc. – twardsza i bardziej szorstka. Wykazano także, że jest ona bardziej tłusta, bo u mężczyzn nasilone jest wydzielanie łoju. Skóra męska ma jednocześnie więcej włókien kolagenowych, a zatem jest bardziej napięta.
Mając na uwadze wszystkie te cechy, należy podkreślić, że skóra panów starzeje się znacznie wolniej. Z drugiej jednak strony zmarszczki u mężczyzn, kiedy już się pojawią, są dużo głębsze i wyraźniej zaznaczone niż u kobiet. Jak zatem odmłodzić mężczyznę?
Wypełnienia zmarszczek i poprawa owalu twarzy u mężczyzn
Mężczyźni równie chętnie jak kobiety korzystają z zabiegów, które dzięki zastosowaniu wypełniaczy pozwalają zniwelować zmarszczki na twarzy. Najpopularniejszym z nich jest kwas hialuronowy, który spłyca je, a dodatkowo powoduje, że skóra jest bardziej nawilżona, a twarz wygląda na wypoczętą. Wolumetrię twarzy można przeprowadzić także z użyciem hydroksyapatytu wapnia, który równie skutecznie i bezpiecznie zniweluje zmarszczki, wymodeluje owal twarzy i poprawi wygląd skóry.
Jak jeszcze poprawić wygląd twarzy u mężczyzn? Cofnięty podbródek lub mało kwadratowa twarz i niedostatecznie zarysowana linia żuchwy nie dodają uroku. Dlatego też mężczyźni chętnie poddają się zabiegom korekty brody, które pozwalają wyostrzyć krawędzie, co postrzegane jest jako bardziej męskie.
Botoks dla mężczyzn
Męska estetyka do poprawy wyglądu, ale i komfortu życia mężczyzn często wykorzystuje toksynę botulinową. Na ogół wstrzykiwana w nieco większej ilości niż u kobiet pomaga pozbyć się zmarszczek, linii marionetki lub opadających powiek, ale z powodzeniem stosowana jest również w leczeniu nadpotliwości. Botoks wykorzystywany jest także wspomagająco w leczeniu bruksizmu, z którym borykają się tak kobiety, jak i mężczyźni. Poza dolegliwościami bólowymi, często wpływa on zaś na rysy twarzy, a zwłaszcza na linię żuchwy, tak ważną dla mężczyzn.
Zabiegi odmładzające na twarz i skórę głowy
Dużą popularnością wśród mężczyzn cieszy się mezoterapia igłowa, która jest doskonałą metodą odmłodzenia i zregenerowania skóry, ale też uzupełnieniem terapii łysienia. Odżywienie mieszków włosowych oraz pobudzenie komórek do pracy pozwala na zwiększenie ilości nowych włosów i zahamowanie ich wypadania. O tym ile zabiegów należy wykonać i z jakiego preparatu skorzystać decyduje specjalista, po ocenie stanu skóry i ustaleniu indywidualnych potrzeb pacjenta.
Medycyna estetyczna dla mężczyzn – nie tylko twarz!
Mężczyźni coraz częściej decydują się na usuwanie owłosienia z pleców i klatki piersiowej. Szczególnie polecanym zabiegiem jest wówczas depilacja laserowa, która za pomocą monochromatycznego światła pozwala na zniszczenie macierzy i komórek macierzystych włosa. Dzięki temu już po jednym zabiegu można zauważyć ich przerzedzenie o nawet 15 do 20 proc., a po wykonaniu serii – pozbycie się nawet 90 proc. niechcianego owłosienia.
Jak pokazuje praktyka, mężczyźni usuwają owłosienie także z okolic jąder i odbytu. Depilacja laserowa pozwala także panom na pozbycie się kłopotliwych włosków z nosa czy uszu.
Zabiegi dla mężczyzn obejmują również ciało. Takie zabiegi jak kriolipoliza, fale radiowe oraz hifu skutecznie walczą z nadmiarem tkanki tłuszczowej i wspomagają odchudzanie.
Mężczyźni coraz świadomiej sięgają także po zabiegi, które mają poprawić wygląd ich skóry w młodym wieku. Dotyczy to przede wszystkim peelingów chemicznych, które niwelują przebarwienia i zmiany potrądzikowe na skórze.