Malar bags, poduszki Bichata i feston

data publikacji:
data aktualizacji:

malar bagsO tym, że skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i szybko się starzeje, a zatem wymaga szczególnego traktowania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wyraźnie zarysowane worki, opadające i obrzęknięte poduszki pod linią dolnych powiek nie dodają nam uroku, a jak się okazuje boryka się z nimi coraz więcej kobiet. Na szczęście sposobów na zmniejszenie widoczności, a nawet usunięcie malar bags  jest całkiem sporo. Sprawdź z jakich zabiegów warto skorzystać.

Co to są Malar bags?

Malar bags, czyli dosłownie z angielskiego „torby policzkowe” to charakterystyczne obrzęknięte poduszki, które znajdują się pomiędzy dolną powieką a policzkiem. Nazywane są one także potocznie workami, torebkami tłuszczowymi lub girlandami. Jak powstają? Tzw. poduszeczki Bichata to struktury tłuszczowe, które ułożone są pod kośćmi policzkowymi. Ich obecność jest całkowicie naturalna i to właśnie dzięki nim twarz nabiera lekko owalnych lub zaokrąglonych kształtów. Jeżeli jednak dojdzie do zastoju limfy i nagromadzenia wody w tkankach, poduszeczki Bichata stają się nadmiernie widoczne. Powodują, że twarz wygląda na zmęczoną i zasmuconą, a często także na bardziej otyłą niż jest w rzeczywistości.

Dodatkowym czynnikiem, który zwiększa widoczność malar bags jest zwiotczenie skóry, będące naturalnym efektem upływu czasu. Na skutek utraty jędrności oraz zmniejszenia napięcia mięśni okrężnych oka oraz osłabienia więzadła oczodołowego poduszeczki poniżej powiek stają coraz bardziej wyeksponowane i optycznie większe. W takim stadium określane są one pojęciem festoon.

Sposoby na zmniejszenie widoczności i usunięcie poduszek Bichata

Poprawić kondycję skóry wokół oczu można na wiele sposobów. Warto zacząć choćby od zmiany nawyków, które niekorzystnie na nią wpływają tj. zadbać o odpowiednią ilość snu, nawilżać i regularnie masować tę część twarzy, tak aby pobudzać pracę mięśni i usprawniać przepływ limfy. Warto też zweryfikować swój stan zdrowia – wyraźnie zaznaczone malar bags u młodych osób mogą świadczyć o chorobach nerek, serca czy kłopotach z krążeniem.

Należy jednak pamiętać, że osłabienie mięśni i utrata jędrności skóry to procesy na które nie do końca mamy wpływ, a jedyne co możemy wówczas zrobić to zaakceptować zmiany zachodzące w naszym organizmie lub spróbować je likwidować dostępnymi metodami. Jakimi? Możliwości jest kilka.

Chirurgiczne usunięcie malar bags

Najbardziej radykalnym i inwazyjnym sposobem na pozbycie się malar bags jest ich chirurgiczne usunięcie. Operacje takie przeprowadza się z powodzeniem od wielu lat, jednak należy pamiętać, że jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym z wszelkimi tego konsekwencjami, przede wszystkim długotrwałą rekonwalescencją i powikłaniami. Polega on na wykonaniu nacięcia od wewnętrznej strony policzków w jamie ustnej i usunięciu części tkanki w poduszce Bichata.

Nieinwazyjne metody zmniejszenia widoczności poduszek tłuszczowych

Jeżeli z różnych przyczyn nie chcesz lub z powodu istniejących przeciwskazań, w tym zaburzeń krzepliwości, nieuregulowanej cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego, nie możesz poddać się chirurgicznemu usuwaniu malar bags, możesz skorzystać z wielu zabiegów medycyny estetycznej, które pomogą zmniejszyć ich widoczność. Ich ogromną zaletą jest mała- lub bezinwazyjność, a także brak konieczności poddawania się długiej rekonwalescencji.  Doświadczony lekarz medycyny estetycznej może znacząco zmniejszyć widoczność poduszek tłuszczowych kaniulą. Taki zabieg wymaga duże doświadczenie i umiejętności lekarza.

Jak usunąć torby policzkowe w gabinecie medycyny estetycznej? Zmniejszenie widoczności nieestetycznych worków pod oczami możliwe jest dzięki zabiegowi HIFU. Technologia ta wykorzystuje działanie ultradźwięków o dużej mocy, podgrzanie tkanek i wprawienie ich w delikatne wibracje, co w konsekwencji prowadzi do pobudzenia syntezy włókien kolagenowych. Rezultatem zabiegu HIFU jest niemal natychmiastowa poprawa elastyczności i napięcia skóry, a długofalowo – przebudowa jej struktury. Dodatkową korzyścią jest zaś poprawa kolorytu skóry i likwidacja towarzyszących niekiedy workom pod oczami zasinień.

Uciążliwe poduszeczki pod oczami można zmniejszać także radiofrekwencją mikroigłową. Jej działanie sprowadza się do podgrzania i mikronakłuwania skóry pod oczami. Dzięki dużej precyzji, którą cechują urządzenia RF mikroigłowej możliwe jest jej zastosowanie na delikatnej i wrażliwej części twarzy. Jednocześnie zabieg doskonale napina skórę i uelastycznia ją. RF mikroigłową warto łączyć z laseroterapią, w tym z laserem ablacyjnym frakcyjnym np. iPIXEL. Cechuje się on doskonałą precyzją, a wywołując mikrourazy termiczne w skórze właściwej stymuluje jej intensywną regenerację. Zwiększona synteza włókien kolagenowych skutkuje zaś ujędrnieniem i uelastycznieniem skóry pod oczami, a dodatkowo jej rozjaśnieniem.