Jakie są rodzaje laserów do epilacji laserowej. Na co zwracać uwagę?

data publikacji:
data aktualizacji:

epilacja laserowaDepilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinecie medycyny estetycznej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni decydują się na usuwanie nadmiernego owłosienia zarówno ze względów estetycznych, jak i higienicznych. Nie zawsze jednak skuteczność zabiegu jest wystarczająca – wiele osób poddanych zabiegowi depilacji laserowej deklaruje niezadowolenie z efektów zabiegu. Wynika to z nieumiejętnego dopasowania rodzaju lasera do odcienia skóry i włosa.

Rodzaj lasera a fototyp skóry

W celu usuwania zbędnego owłosienia stosowanych jest kilka rodzajów lasera, różniących się długością emitowanej fali. Zabieg epilacji laserowej wykorzystuje zjawisko fototermolizy. Wyemitowana przez laser wiązka pochłaniana jest przez barwnik włosa – melaninę, co prowadzi do wywołania uszkodzenia termicznego mieszków włosowych i obumarcia włosów. Zjawisko to jest tym efektywniejsze, im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włosy. Dlaczego? Im więcej melaniny zawartej we włosie, tym skuteczniej zachodzi zjawisko fototermolizy. Jednocześnie – im jaśniejsza skóra, tym lepszy jest kontrast między owłosieniem a skórą. Dzięki temu wiązka lasera jest selektywnie pochłaniana przez barwnik włosa, nie będąc pochłaniana przez melaninę skóry. Poza większą skutecznością zabiegu wpływa to także na jego bezpieczeństwo, czyli brak ryzyka poparzenia skóry.

Zawartość melaniny w skórze i włosach determinuje fototyp skóry. Wyróżnić można sześć fototypów, których charakterystyka jest następująca:

  • I – skóra biała, bardzo jasna; włosy rude lub blond; niebieskie oczy, piegi; ekspozycja takiej skóry na słońce zawsze kończy się oparzeniem, nigdy nie pojawia się opalenizna
  • II – skóra biała, blada; włosy rude lub blond; niebieskie, piwne lub zielone oczy; może pojawić się minimalna opalenizna, zaś znacznie częściej – oparzenia słoneczne
  • III – skóra kremowo biała, blada; każdy kolor oczu lub włosów; oparzenia słoneczne pojawiają się rzadko, taka skóra opala się równomiernie
  • IV – skóra brązowa; typowo śródziemnomorska; ten typ skóry z łatwością się opala
  • V – skóra ciemnobrązowa; środkowo-wschodni rodzaj skóry; ten fototyp cechuje się średnią pigmentacją i brakiem oparzeń posłonecznych
  • VI – skóra czarna; fototyp o głębokiej pigmentacji .

Rodzaje laserów używanych do depilacji laserowej

Pierwszym laserem stosowanym w celu laserowego usuwania owłosienia był laser rubinowy, emitujący wiązkę światła o długości 694 nm. Tego lasera już się nie stosuje. W gabinetach medycyny estetycznej stosuje się natomiast lasery: aleksandrytowy, diodowy oraz neodymowo – yagowy. Ponadto do depilacji stosuje się również urządzenie IPL. Nie jest to jednak laser.

Laser aleksandrytowy emituje wiązki o długości 755 nm i doskonale sprawdza się w przypadku jasnych włosów i jasnej karnacji. Z kolei laser diodowy wyróżnia się falą o długości 800 – 810 nm  i znajduje zastosowanie w przypadku depilacji osób o jasnej karnacji i ciemnym owłosieniu. Laser neodymowo – yagowy sprawdza się doskonale u osób z ciemną karnacją. Dzięki emitowaniu wiązki o długości fali 1064 nm laser działa na głęboko umieszczony  w mieszkach włosowych barwnik włosa, bez ryzyka pochłaniania wiązki przez melaninę skóry. Przełomem w zabiegach depilacji laserowej było pojawienie się lasera łączącego w sobie właściwości wszystkich trzech laserów. Taka najnowocześniejsza technologia zapewnia jednoczesne emitowanie wiązek o trzech długościach, zapewniając skuteczną depilację każdego typu owłosienia. Warto wspomnieć jeszcze o aparacie IPL, czyli urządzeniu emitującym rozproszoną wiązkę światła (a nie skupioną, tak jak ma to miejsce w przypadku lasera). Urządzenie IPL emituje wiązkę światła o długości 600-980/1200nm .

Podsumowanie

Wykorzystanie lasera każdego typu wymaga wykonania serii kilku zabiegów. Wynika to z faktu, iż włosy na ciele nie rosną synchronicznie i w momencie wykonywania zabiegu zaledwie część włosów znajduje się w fazie anagenu. Jest to faza aktywnego wzrostu włosa, zatem jej przerwanie skutkuje obumarciem włosa i jego wypadaniem. Ile zabiegów depilacji laserowej jest koniecznych? Zazwyczaj wystarcza 6 – 10 zabiegów powtórzonych w odstępie 6 – 10 tygodni (w zależności od obszaru ciała). Potem warto wykonać zabieg przypominający raz na rok – dwa lata.

Podsumowując – najlepiej zabiegom depilacji laserowej poddają się fototypy skóry II – IV, najtrudniej – fototyp I oraz VI. Osoby posiadające siwe włosy nie mogą poddawać się depilacji laserowej, gdyż zabieg nie będzie skuteczny. Depilacja siwych włosów jest niemożliwa, gdyż siwienie jest konsekwencją zaniku barwnika włosa. A włos pozbawiony melaniny nie pochłonie wiązki lasera i nie zostanie usunięty. Szczególnym przypadkiem są osoby dotknięte bielactwem, czyli miejscowym zanikaniem melaniny z komórek skóry. O ile włos nie został pozbawiony barwnika, w przypadku bielactwa nabytego możliwa jest depilacja laserowa. Natomiast bielactwo wrodzone, przebiegające z zanikiem barwnika zarówno w skórze, jak i włosach jest przeciwwskazaniem do depilacji.