Hirsutyzm – objawy, przyczyny, leczenie

data publikacji:
data aktualizacji:

HirsutyzmNadmierne owłosienie występujące w nietypowych miejscach takich jak twarz, klatka piersiowa czy brzuch to problem, który według statystyk może dotyczyć nawet 10% kobiet. Walka z hirsutyzmem na własną rękę jest nie tyle trudna, co wręcz niemożliwa, ponieważ niechciane włoski są ciemne i grube, a przez to bardzo widoczne. Wiele naszych klientek pyta, czy można leczyć hirsutyzm. Cieszymy się, że możemy im zaproponować skuteczną metodę, jaką jest depilacja laserowa.

Hirsutyzm – co to jest?

Hirsutyzm to objaw polegający na występowaniu nadmiernego owłosienia w miejscach, w których typowo nie powinno go być u kobiet. Najczęstsza lokalizacja to twarz, szyja, klatka piersiowa, plecy, uda, pośladki i brzuch. Wzrastające w tych obszarach włosy są ciemne i grube, podobnie jak u mężczyzn, jako że u podłoża hirsutyzmu bardzo często leży właśnie nadmierna stymulacja androgenami. Taka struktura włosów sprawia, że są one bardzo łatwo widoczne oraz trudne do usunięcia. Jest to szczególnie kłopotliwe na przykład w sytuacji, gdy klientka ma hirsutyzm na twarzy – najczęściej nad wargą górną i na brodzie.

Hirsutyzm – objawy

Głównym objawem hirsutyzmu jest wspomniane już ciemne owłosienie pojawiające się w miejscach zależnych od androgenów. Na przykład owłosienie łonowe u kobiet z hirsutyzmem może dochodzić aż do linii pępka. Z kolei nadmiar owłosienia na piersiach może objawiać się porastaniem całej powierzchni klatki piersiowej, również okolicy brodawek sutkowych. Niestety obfite owłosienie często nie jest jedynym problemem. Ponieważ męskie hormony wpływają nie tylko na wzrost włosów, ale również na inne procesy fizjologiczne, u kobiet z hirsutyzmem mogą występować inne towarzyszące objawy. Przy wysokich poziomach androgenów można niekiedy zaobserwować wirylizację, czyli ujawnianie się drugorzędowych męskich cech płciowych takich jak niski głos, zwiększona masa mięśniowa, małe piersi czy predyspozycja do trądziku. Bardzo często dochodzi również do zaburzeń miesiączkowania i zmian libido.

Hirsutyzm – przyczyny

Hirsutyzm sam w sobie nie jest chorobą, lecz objawem mogącym występować w różnych schorzeniach. Szczególny niepokój lekarzy budzi zawsze owłosienie typu męskiego, które pojawia się u kobiet już po okresie dojrzewania. Hirsutyzm często towarzyszy zaburzeniom hormonalnym, szczególnie takim przebiegającym z nadprodukcją męskich hormonów płciowych. Do rozwoju hirsutyzmu predysponują:

  • zespół policystycznych jajników (PCOS) – najczęstsza przyczyna
  • guzy i przerosty kory nadnerczy
  • gruczolak przysadki mózgowej (zespół Cushinga)
  • hormonalnie czynne guzy wydzielające androgeny (np. guzy jajników)
  • wrodzone wady enzymów w szlaku syntezy steroidów (np. wrodzony przerost nadnerczy)
  • akromegalia i gigantyzm
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy
  • przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów anabolicznych)
  • ciąża
  • okres pomenopauzalny
  • czynniki rodzinne

 

Hirsutyzm – leczenie

Najważniejszym wskazaniem do leczenia hirsutyzmu jest dyskomfort pacjentki. Hirsutyzm jako taki nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne. Bardzo często działa jednak niekorzystnie na zdrowie psychiczne, wywołując wstyd, lęk i obniżoną samoocenę. Nierzadko prowadzi to do depresji i zaburzeń lękowych. Z tego powodu warto jak najszybciej poddać się odpowiedniej diagnostyce i leczeniu. Z jednej strony leczenie prowadzi się przyczynowo – lekarz poszukuje powodu wystąpienia nadmiernego owłosienia u konkretnej osoby, aby wprowadzić celowaną terapię i zapobiec pogłębianiu się problemu. Niestety taka ścieżka diagnostyczna jest zazwyczaj długotrwała i nie zawsze prowadzi do konkretnych wniosków. Nie w każdym przypadku da się również znaleźć skuteczne leki. Dlatego niezależnie od postępowania przyczynowego dobrze jest poddać się trwałemu usuwaniu owłosienia w klinice medycyny estetycznej.

 

Laseroterapia na hirsutyzm

Depilacja laserowa to najskuteczniejsza dostępna metoda usuwania owłosienia. Polega na oddziaływaniu na mieszki włosowe wiązką promieniowania, która powoduje rozpad melaniny, uszkodzenie cebulek i zahamowanie wzrastania włosów. Nowe włoski nie odrastają do momentu aż nie powstaną nowe cebulki włosowe z macierzą, na co potrzeba kilku miesięcy. Laseroterapia zawsze obejmuje początkową serię kilku lub kilkunastu powtórzeń w odstępie ok. 4-6 tygodni. Taka ilość zabiegów pozwala dostarczyć odpowiednio dużo energii do mieszków włosowych w obrębie całego obszaru zabiegowego. Następnie przeprowadza się wizyty przypominające, które służą zahamowaniu nowo powstałych cebulek włosowych. W leczeniu nadmiernego owłosienia zazwyczaj istnieje konieczność wykonania większej ilości zabiegów i częstszego powtarzania zabiegów przypominających w porównaniu ze standardową epilacją laserową. Najwyższej klasy urządzenia gwarantują jednak pełne bezpieczeństwo i komfort, również w tak delikatnych obszarach jak twarz.