Hialuronidaza – rozpuszczanie kwasu hialuronowego

data publikacji:
data aktualizacji:

hialuronidazaHialuronidaza to występujący fizjologicznie w organizmie enzym, którego funkcja jest degradacja kwasu hialuronowego. Hialuronidaza znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej – umożliwia korektę lub odwrócenie skutków zabiegu wykorzystujących kwas hialuronowy jako wypełniacz.

Czym jest hiaruronidaza?

Emzym hialuronidazy stosuje się w medycynie estetycznej. Pozyskuje się go  najczęściej z jadu owadów błonkoskrzydłych lub węży. Preparaty zawierające hialuronidazę wykorzystywane są w celu depolimeryzacji kwasu hialuronowego, który stosowany jest jako wypełniacz w zabiegach medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy stosowany jest przede wszystkim w celu powiększania ust, modelowania ich kształtu, wyrównania asymetrii. Ponadto usieciowany kwas hialuronowy wykorzystywany jest w zabiegach wolumetrii, czyli modelowaniu policzków czy podbródka, a także wypełniania głębokich zmarszczek i bruzd. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jako wypełniacza uznawane są za bardzo bezpieczne. Przede wszystkim dlatego, że kwas hialuronowy jest doskonale tolerowany przez organizm i rzadko prowadzi do pojawienia się reakcji alergicznej. Niekiedy jednak efekt zabiegu z kwasem hialuronowym znacznie odbiega od oczekiwań. Co może pójść nie tak?

Wskazania do zastosowania hialuronidazy

Powikłania po zastosowaniu kwasu hialuronowego zdarzają się rzadko. Mogą dotyczyć one niewłaściwej techniki wykonania zabiegu. Wówczas może dojść do użycia zbyt dużej objętości kwasu hialuronowego, co daje efekt nadmiernie powiększonych ust. Zbyt płytkie wprowadzenie wypełniacza może prowadzić do powstania nieestetycznych grudek pod skórą. Inne powikłanie to przemieszczenie się kwasu hialuronowego poza miejsce zabiegowe, a bardzo rzadkim powikłaniem jest alergia na kwas hialuronowy. Bardzo niebezpiecznym niepożądanym efektem nieprawidłowo wykonanego zabiegu może być iniekcja kwasu hialuronowego do światła naczynia krwionośnego i zatkanie jego światła. A to może prowadzić do martwicy skóry. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych powikłań zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego konieczne jest zastosowanie hialuronidazy.

 

Zabieg z wykorzystaniem hialuronidazy – jak wygląda?

Zabieg z hialuronidazą polega na ostrzykiwaniu określonego obszaru skóry preparatem zawierającym enzym, z wykorzystaniem cieniutkiej igły. Podanie hialuronidazy powoduje degradację wstrzykniętego uprzednio kwasu hialuronowego, a w niewielkim stopniu – także kwasu hialuronowego występującego fizjologicznie w organizmie. Jednorazowo należy użyć niewielką objętość hialuronidazy, a w razie potrzeby – powtórzyć zabieg. Sama procedura trwa kilkanaście minut i musi być poprzedzona wykonaniem próby alergicznej. Pierwsze efekty zauważalne są zaraz po zakończeniu zabiegu, jednak ocena ostatecznego efektu może nastąpić dopiero po 72 godzinach, gdyż tyle wynosi czas trwania hialuronidazy. Ponadto bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, który uniemożliwi ocenienie efektów.

 

Powikłania po zastosowaniu hialuroniazy

Powikłania po zastosowaniu hialuronidazy zdarzają się niezwykle rzadko. Może pojawić się wysypka skórna, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nudności i wymioty, przyspieszenie akcji serca bądź podwyższona temperatura ciała. Ryzyko powikłań wzrasta u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Stosowana w medycynie estetycznej hialuronidaza może sprzyjać wystąpieniu reakcji krzyżowych, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Ponadto wpływ hialuronidazy na degradację naturalnego kwasu fizjologicznego może sprzyjać rozluźnianiu połączeń międzykomórkowych i stwarza warunki sprzyjające rozwojowi infekcji. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest jednak niskie, a iniekcje hialuronidazy wciąż są jedyną metodą leczenia powikłań po zastosowaniu kwasu hialuronowego. Należy pamiętać, że zabieg wstrzykiwania hialuronidazy może być wyłącznie przez lekarza posiadającego doświadczenie w zakresie wykonywania zabiegów medycyny estetycznej.