fbpx

Hialuronidaza – rozpuszczanie kwasu hialuronowego

hialuronidaza

Hialuronidaza to występujący fizjologicznie w organizmie enzym, którego funkcja jest degradacja kwasu hialuronowego. Hialuronidaza znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej – umożliwia korektę lub odwrócenie skutków zabiegu wykorzystujących kwas hialuronowy jako wypełniacz.

Czym jest hiaruronidaza?

Hialuronidaza stosowana w medycynie estetycznej pozyskiwana jest z najczęściej z jadu owadów błonkoskrzydłych lub węży. Preparaty zawierające hialuronidazę wykorzystywane są w celu depolimeryzacji kwasu hialuronowego, który stosowany jest jako wypełniacz w zabiegach medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy stosowany jest przede wszystkim w celu powiększania ust, modelowania ich kształtu, wyrównania asymetrii. Ponadto usieciowany kwas hialuronowy wykorzystywany jest w zabiegach wolumetrii, czyli modelowaniu policzków czy podbródka, a także wypełniania głębokich zmarszczek i bruzd. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jako wypełniacza uznawane są za bardzo bezpieczne. Przede wszystkim dlatego, że kwas hialuronowy jest doskonale tolerowany przez organizm i rzadko prowadzi do pojawienia się reakcji alergicznej. Niekiedy jednak efekt zabiegu z kwasem hialuronowym znacznie odbiega od oczekiwań. Co może pójść nie tak?

Wskazania do zastosowania hialuronidazy

Powikłania po zastosowaniu kwasu hialuronowego zdarzają się rzadko. Mogą dotyczyć one niewłaściwej techniki wykonania zabiegu. Wówczas może dojść do użycia zbyt dużej objętości kwasu hialuronowego, co daje efekt nadmiernie powiększonych ust. Zbyt płytkie wprowadzenie wypełniacza może prowadzić do powstania nieestetycznych grudek pod skórą. Inne powikłanie to przemieszczenie się kwasu hialuronowego poza miejsce zabiegowe, a bardzo rzadkim powikłaniem jest alergia na kwas hialuronowy. Bardzo niebezpiecznym niepożądanym efektem nieprawidłowo wykonanego zabiegu może być iniekcja kwasu hialuronowego do światła naczynia krwionośnego i zatkanie jego światła. A to może prowadzić do martwicy skóry. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych powikłań zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego konieczne jest zastosowanie hialuronidazy.

 

Zabieg z wykorzystaniem hialuronidazy – jak wygląda?

Zabieg z hialuronidazą polega na ostrzykiwaniu określonego obszaru skóry preparatem zawierającym enzym, z wykorzystaniem cieniutkiej igły. Podanie hialuronidazy powoduje degradację wstrzykniętego uprzednio kwasu hialuronowego, a w niewielkim stopniu – także kwasu hialuronowego występującego fizjologicznie w organizmie. Jednorazowo należy użyć niewielką objętość hialuronidazy, a w razie potrzeby – powtórzyć zabieg. Sama procedura trwa kilkanaście minut i musi być poprzedzona wykonaniem próby alergicznej. Pierwsze efekty zauważalne są zaraz po zakończeniu zabiegu, jednak ocena ostatecznego efektu może nastąpić dopiero po 72 godzinach, gdyż tyle wynosi czas trwania hialuronidazy. Ponadto bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, który uniemożliwi ocenienie efektów.

 

Powikłania po zastosowaniu hialuroniazy

Powikłania po zastosowaniu hialuronidazy zdarzają się niezwykle rzadko. Może pojawić się wysypka skórna, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nudności i wymioty, przyspieszenie akcji serca bądź podwyższona temperatura ciała. Ryzyko powikłań wzrasta u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Stosowana w medycynie estetycznej hialuronidaza może sprzyjać wystąpieniu reakcji krzyżowych, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Ponadto wpływ hialuronidazy na degradację naturalnego kwasu fizjologicznego może sprzyjać rozluźnianiu połączeń międzykomórkowych i stwarza warunki sprzyjające rozwojowi infekcji. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest jednak niskie, a iniekcje hialuronidazy wciąż są jedyną metodą leczenia powikłań po zastosowaniu kwasu hialuronowego. Należy pamiętać, że zabieg wstrzykiwania hialuronidazy może być wyłącznie przez lekarza posiadającego doświadczenie w zakresie wykonywania zabiegów medycyny estetycznej.

Zobacz również:

Powiększanie ust

powięskzanie ustPełne i zmysłowe usta są jednym z atrybutów kobiecości. Niestety – większość kobiet obdarzona jest przez naturę mało wydatnymi ustami, a wraz z upływem lat usta coraz bardziej tracą na objętości. Nie dziwi zatem lawinowo rosnąca popularność zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym. Tego typu zabieg daje możliwość wypełnienia ust, konturowania ust, wyrównania asymetrii ust, a jednocześnie zapewnia ich dogłębne nawilżenie i odmłodzenie.

Powiększanie ust w Krakowie - czy warto zdecydować?

Wypełnienie ust kwasem hialuronowym to bezpieczny zabieg, który może być wykonany przez większość zainteresowanych nim osób. Na zabieg powiększania ust decydują się osoby niezadowolone z wyglądu swoich ust – małych, wąskich, asymetrycznych, z widocznymi objawami starzenia się. Iniekcja kwasu hialuronowego wykonywana może być w celu: - zwiększenia objętości ust - skorygowania asymetrii ust - wyrównania dysproporcji między górną i dolną wargą Użycie kwasu hialuronowego może pomóc zmodyfikować kształt i wielkość ust, ale także zapewnić ich kompleksową pielęgnację. Mowa o ujędrnieniu ust, nawilżeniu ust i zapobieganiu ich pierzchnięciu, chęci zniwelowania oznak starzenia w okolicy ust (wiotczenia ust, zmarszczek, opadających kącików ust) a także poprawie kolorytu ust.
W skrócie
Cena: od 1300 pln
Konsultacja lekarska: w cenie
Wykonuje lekarz medycyny estetycznej: tak
Preparat: Restylane Kysse, Restylane Defyne
Znieczulenie: tak
Czas utrzymywania się efektów: 9-12 miesięcy

Powiększanie ust Kraków - co warto wiedzieć o zabiegu

Kwas hialuronowy to występujący w organizmie człowieka związek, którego synteza spada wraz z upływem lat. Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania wody w ilościach 1000 - 4000 razy przekraczającego jego masę i utrzymywania optymalnego nawodnienia tkanek. Głównym miejscem jego syntezy jest skóra. Niestety – u osoby 40 – letniej ilość kwasu hialuronowego jest o połowę niższa niż u 20 – latka. Odbija się to na kondycji skóry, a także delikatnych okolic ust. Wykorzystanie tego naturalnego związku w celu wymodelowania ust i remodelingu tej okolicy jest zabiegiem bezpiecznym, gdyż kwas hialuronowy jest doskonale tolerowany przez organizm. Ponadto nie należy obawiać się tego, że po wchłonięciu kwasu hialuronowego okolica ust będzie wyglądać gorzej niż przed zabiegiem. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym i odmładzającym usta zachowają nienaganny wygląd. W przypadku użycia kwasu hialuronowego do powiększania ust, jak długo się utrzymuje efekt? Jest to kwestia indywidualna, najczęściej efekt widoczny jest przez około 6 - 9 miesięcy. Zabieg wypełniania ust kwasem hialuronowym polega na wprowadzeniu kwasu hialuronowego w okolice czerwieni wargowej lub na granicy czerwieni wargowej ze skórą. Technika wprowadzania kwasu hialuronowego różni się w zależności od docelowego efektu – modyfikowane jest miejsce i kąt wprowadzenia kaniuli, a także objętość wstrzykiwanego kwasu hialuronowego. W przypadku powiększania ust kwas hialuronowy podawany jest w obręb czerwieni wargowej, zaś konturowanie ust polega na wprowadzaniu wypełniacza wzdłuż linii czerwieni wargowej, na granicy ze skórą. Możliwe jest ponadto modelowanie łuku Kupidyna czy podnoszenie opadających kącików ust. Usta dzielone są na cztery kwadranty, a kaniula wprowadzana jest podskórnie. W momencie wycofywania kaniuli kwas hialuronowy jest wprowadzany w miejsce docelowe. Powiększanie ust nie jest czasochłonne, trwa około 30 minut (a godzinę wraz ze znieczuleniem). Aby zabieg był bezbolesny stosowane jest znieczulenie miejscowe – podanie lidokainy skutecznie redukuje ból. Bardzo istotne jest odpowiednie postępowanie przed –i pozabiegowe osoby decydującej się na powiększanie ust. Po zabiegu należy unikać działania na okolicę ust niskich i wysokich temperatur, a przed zabiegiem wymagane jest zrezygnowanie ze stosowania leków zaburzających krzepliwość krwi oraz stosowanie leku Heviran w ramach profilaktyki opryszczki wargowej.

Powiększanie ust Kraków - co wpływa na bezpieczeństwo zabiegu i efekt końcowy

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to zabieg bezpieczny, rzadko powikłany wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. Niekiedy możliwe jest utrzymywanie się nadmiernie powiększonych ust, co jest konsekwencją użycia kwasu hialuronowego złej jakości, który nie wiąże wody w odpowiednim tempie i stopniu. Możliwe jest także występowanie na powierzchni ust białych kropek – i taki niepożądany efekt może utrzymywać się nawet przez kilka lat. To także jest konsekwencja stosowania preparatów złej jakości. Należy używać wyłącznie kwasu hialuronowego zatwierdzonego przez FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków), Dla bezpieczeństwa zabiegu powiększania ust kluczowe znaczenie ma także wybór odpowiedniej kliniki medycyny estetycznej. Zabiegu powiększania ust powinien dokonywać lekarz. Wykonanie powiększania ust kwasem hialuronowym w przypadkowym gabinecie kosmetycznym , przez osobę nie przeszkoloną oraz z wykorzystaniem kwasu hialuronowego złej jakości może skutkować pojawieniem się powikłań i niezadowalających efektów zabiegu. Osobom decydującym się na powiększanie ust, Kraków czy inne duże miasta oferują dostęp do renomowanych klinik i świetnych specjalistów. Unikać należy natomiast zabiegów w miejscach przypadkowych, o złej lub niepotwierdzonej opinii. Inne powikłania to uczulenie na kwas hialuronowy czy powstanie miejscowego stanu zapalnego. Końcowy efekt zabiegu powiększania czy konturowania ust zależy od kilku czynników. Punktem wyjścia jest porozumienie lekarza i pacjentki dotyczące docelowej wielkości i kształtu ust po zabiegu powiększania ust. Efekt powinien dokładnie odpowiadać oczekiwaniom pacjentki, a jego oceny można dokonać po ustąpieniu pozabiegowej opuchlizny, a zatem po kilku dniach. Na to, jak wyglądają usta po zabiegu ogromne znaczenie ma doświadczenie lekarza wykonującego zabieg, renoma kliniki oraz wysoka jakość zastosowanego preparatu. Najbardziej polecane preparaty kwasu hialuronowego to Restylane, Teoysal, Juvederm. Z kolei czynniki wpływające na czas utrzymywania się efektu zabiegu wypełniania ust to: - predyspozycje osobnicze do metabolizmu kwasu hialuronowego - stopień usieciowania preparatu - stężenie kwasu hialuronowego - objętość użytego preparatu.

Powiększanie ust Kraków – cena. Od czego zależy koszt zabiegu?

Analizując koszt zabiegu powiększania ust nietrudno zauważyć, że ceny są bardzo zróżnicowane. Cena zabiegu idzie zawsze w parze z jego jakością – zdecydowanie się na zabieg niedrogi, wątpliwej jakości oznacza większe ryzyko wystąpienia powikłań i niezadowalającego efektu końcowego. Najważniejsze czynniki determinujące cenę zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym to: - doświadczenie i dobra opinia lekarza wykonującego zabieg - rodzaj użytego preparatu z kwasem hialuronowym - objętości preparatu użytego na powiększanie ust; 1 ml pozwala na delikatne powiększenie ust i naturalny efekt zabiegu - opieki pozabiegowej (także w razie wystąpienia powikłań).

Pełne i zmysłowe usta są jednym z atrybutów kobiecości. Niestety – większość kobiet obdarzona jest przez naturę mało wydatnymi ustami, a wraz z upływem lat usta coraz bardziej tracą na objętości. Nie dziwi zatem lawinowo rosnąca popularność zabiegu powiększania ust...

Zobacz więcej

Kwas Hialuronowy

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to związek fizjologicznie występujący w naszym organizmie; jego rolą jest nawodnienie skóry i zapewnienie jej odpowiedniej elastyczności i jędrności. Wyjątkowe właściwości kwasu hialuronowego wynikają ze zdolności wiązania wody. Z upływem lat spada wielkość syntezy kwasu hialuronowego w organizmie...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję