Brzuch po ciąży – czy można przywrócić mu formę po porodzie?

data publikacji:
data aktualizacji:

brzuch po ciąży

Upływ czasu, odpowiednia pielęgnacja w czasie i po ciąży czy aktywność fizyczna to często za mało, aby przywrócić skórze na brzuchu dawny wygląd. Jak się okazuje, medycyna estetyczna oferuje mamom wiele zabiegów, które pozwolą ujędrnić skórę brzucha po ciąży i pozbyć się rozstępów lub blizny po cesarskim cięciu.

Jak i dlaczego zmienia się brzuch po ciąży?

Brzuch przyszłej mamy zmienia się w ciąży nie do poznania. Staje się znacznie większy, niekiedy pojawiają się na nim przebarwienia, czyli tzw. ostuda, a także rozstępy. Niestety tuż po porodzie nie wraca on natychmiast do formy sprzed 9. miesięcy. Dla wielu młodych mam ogromnym zaskoczeniem jest to, że tuż po rozwiązaniu wygląda on w zasadzie tak, jak w około 6. miesiącu ciąży. Zmiany te ustępują na ogół samoistnie wraz z obkurczaniem się macicy. Zdarza się jednak, że brzuch kobiety po ciąży, mimo jej starań i upływu czasu, nie wygląda już tak samo. Wpływ mają na to osłabione mięśnie proste brzucha, ale też uwarunkowania genetyczne. Podejmowana aktywność fizyczna przed ciążą, a także waga i kondycja skóry również nie są bez znaczenia.

Jak pozbyć się brzucha po ciąży?

Problemy zlokalizowane na brzuchu, z którymi najczęściej borykają się kobiety po ciąży to przede wszystkim utrata jędrności i elastyczności skóry, rozstępy, a także blizna po cesarskim cięciu, która pozostaje po porodzie operacyjnym. Jak sobie z nimi radzić? Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje szereg zabiegów pozwalających poprawić wygląd brzucha po ciąży.

Utrata jędrności skóry na brzuchu po ciąży

Nie sposób przewidzieć ile dodatkowych kilogramów przybędzie kobiecie w czasie ciąży. Niestety tkanka tłuszczowa gromadzona w tym okresie na brzuchu często pozostaje na nim o wiele dłużej niż 9. miesięcy. Co więcej, rozciągnięte mięśnie proste nie zawsze wracają do swojego pierwotnego ułożenia. Jak ujędrnić brzuch po ciąży? Doskonale sprawdzą się do tego takie zabiegi jak HIFU, Accent Prime, endermologia czy radiofrekwencja mikroigłowa.

HIFU – nazywany często bezinwazyjnym liftingiem – łączy w sobie podgrzanie tkanki skórnej falami ultradźwiękowymi z wprowadzeniem ich w wibracje, co prowadzi do bardziej efektywnego pobudzenia syntezy kolagenu. Accent Prime pozwala zaś na zlikwidowanie komórek tłuszczowych i jednoczesną poprawę elastyczności skóry. Warto uzupełnić go endermologią, czyli masażem podciśnieniowym. Endermologia jest doskonałym sposobem na zrelaksowanie się świeżo upieczonej mamy.

Rozstępy na brzuchu po ciąży

Rozstępy, które pojawiają się u niemal 90 proc. przyszłych mam, można usuwać na wiele sposobów. Za jedną z najskuteczniejszych metod uznaje się laseroterapię, która wykorzystuje działanie wiązki światła o różnej długości i pobudza produkcję włókien kolagenowych. Zabieg wykonujemy laserem erbowo-yagowym, frakcyjnym ablacyjnym, a jego efektem jest wyrównanie kolorytu i wygładzenie skóry brzucha.

Rozstępy na brzuchu po ciąży można także usuwać dzięki zastosowaniu zabiegów opierających się na mikronakłuciach. Takie zabiegi jak radiofrekwencja mikroigłowa czy dermapen stymulują pracę fibroblastów, a tym samym produkcję włókien kolagenowych.

Blizna po cesarskim cięciu

Brzuch po ciąży może także zostać na trwale zmieniony blizną po cesarskim cięciu. Aby przyspieszyć proces jej gojenia, warto skorzystać z zabiegu endermologii, a w późniejszym okresie dla jej pełnego rozjaśnienia – laseroterpii. Najczęściej wykorzystujemy w tym przypadku laser frakcyjny, który doskonale pobudza procesy regeneracyjne skóry. Stosowany jest także do usuwania innych blizn na skórze.

Brzuch po ciąży – kiedy zacząć zabiegi?

Analizując możliwości poprawy kondycji skóry na brzuchu po ciąży, warto podkreślić, że wszystkie zabiegi powinny zostać odpowiednio zaplanowane i rozłożone w czasie. Należy pamiętać, że w trakcie połogu z brzuchem i ewentualną raną po cesarskim cięciu należy postępować ostrożnie. Po tym okresie warto skonsultować się zaś ze specjalistą, aby ustalić harmonogram ewentualnych działań. W wielu przypadkach czas działa bowiem na niekorzyść np. im bardziej dojrzałe rozstępy, tym trudniej się ich pozbyć.