Blizny po samookaleczaniu – jak usunąć?
Problem samookaleczeń jest niezwykle niepokojący i niestety mamy z nim do czynienia coraz powszechniej. Mierzy się z nim wiele osób, często bardzo młodych. Najważniejsze w takiej sytuacji jest oczywiście profesjonalne wsparcie psychologa i psychiatry. Blizny, które powstają wskutek samouszkodzeń, mogą powodować dodatkowe negatywne emocje takie jak wstyd czy smutek, dlatego warto poddać się ich usuwaniu. W klinikach medycyny estetycznej ta grupa klientów może znaleźć zrozumienie i pomoc w pozbyciu się blizn po samookaleczaniu.
Samookaleczenia – przyczyny
Samookaleczenia to zachowania o charakterze autodestruktywnym. Są kierowane przez człowieka przeciwko samemu sobie z umyślną intencją spowodowania obrażeń ciała. Najczęstszą formą samouszkodzeń jest nacinanie skóry ostrymi przedmiotami. Dla osób dokonujących samookaleczeń zadawanie sobie fizycznego bólu jest często próbą odreagowania ekstremalnie trudnych emocji, napięcia oraz frustracji lub wymierzenia sobie kary. W grupie ryzyka samouszkodzeń znajdują się przede wszystkim ofiary przemocy fizycznej, wykorzystania seksualnego, zaniedbań emocjonalnych czy bullyingu. Dokonują ich także osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi takimi jak osobowość chwiejna emocjonalnie (borderline), choroba afektywna dwubiegunowa, zespół stresu pourazowego czy uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Samookaleczenia to problem, z którym należy zgłosić się do specjalistów zdrowia psychicznego takich jak psychiatra, psycholog i psychoterapeuta.
Zabiegi na blizny po samookaleczaniu
Osoby, które dokonują lub dokonywały samouszkodzeń, oprócz trudnych doświadczeń emocjonalnych muszą mierzyć się z problemem blizn. Obecność śladów po nacięciach na skórze nie tylko przypomina o trudnej przeszłości, ale także może wpływać na ocenę własnego wyglądu i być powodem stygmatyzacji przez innych. Dlatego blizny po samookaleczeniach to problem, z którym warto zwrócić się do specjalisty medycyny estetycznej. Istnieją skuteczne zabiegi, które pozwalają pozbyć się takich zmian lub wyraźnie zmniejszyć ich widoczność.
Jedną z metod, która bardzo dobrze sprawdza się w usuwaniu blizn, jest dermapen. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry cieniutkimi igłami z bardzo dużą częstotliwością wynoszącą nawet 1300 nakłuć na sekundę. Dla skóry właściwej jest to silny impuls do regeneracji i syntezy tkanki łącznej. Zwiększona produkcja kolagenu jest kluczowa w redukowaniu blizn po samouszkodzeniach. Większość tego typu blizn to blizny atroficzne i zabiegi stymulujące przebudowę skóry są w tym przypadku niezwykle skuteczne. Takie działanie ma również laser frakcyjny ablacyjny, który jest bardzo często wykorzystywany u klientów z bliznami po samookaleczaniu. Wiązka lasera doprowadza do odparowania wody obecnej w skórze właściwej i powstawania mikrouszkodzeń otoczonych mostkami zdrowej tkanki. Dzięki temu dochodzi do szybkiej przebudowy skóry właściwej oraz syntezy kolagenu i elastyny. Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg wykorzystujący działanie fali radiowej oraz mikronakłuwanie i też można stosować ją przy bliznach po samouszkodzeniach.
Jakie efekty można uzyskać?
Efektem zabiegów na blizny po samookaleczaniu jest zmniejszenie widoczności blizny oraz ujędrnienie, wygładzenie i wyrównanie kolorytu skóry. Dla osób zgłaszających się na zabiegi bardzo ważne jest przede wszystkim to, jak szybko goją się blizny po samookaleczaniu. Najważniejszym czynnikiem, który na to wpływa, jest świeżość blizny i jej głębokość. Blizny, które powstały niedawno i są płytkie, goją się szybko i wymagają mniejszej liczby zabiegów. Kilka powtórzeń mikronakłuwania bardzo często pozwala osiągnąć optymalny efekt i na tym kończy się problem wstydliwych blizn. Trudniej jest w przypadku blizn starych, głębokich lub przerośniętych. W tej sytuacji potrzebne jest długotrwałe leczenie i nie zawsze udaje się zlikwidować blizny w całości. Zarówno dermapen, RF mikroigłowa jak i laser frakcyjny to zabiegi, które należy powtarzać. Zazwyczaj wizyty przeprowadza się w odstępie kilku tygodni. Osoby z bliznami po samookaleczaniu powinny w pierwszej kolejności zgłosić się na konsultację do specjalisty medycyny estetycznej, który zaplanuje indywidualny plan zabiegów.