fbpx

Yellow peel – specjalistyczny peeling z retinolem

retinol

Retinol to jedna z najskuteczniejszych substancji aktywnych wykorzystywanych w kosmetologii. Działa efektywnie i bezpiecznie, wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem zarówno w przypadku cery młodej, jak i dojrzałej. Retinol mylnie uznawany jest za związek generujący podrażnienia skóry czy uczulenia. Takie błędne przekonanie wynika z nieumiejętnego stosowania tej substancji. W rękach profesjonalisty retinol okazuje się być substancją o kontrolowanym oddziaływaniu na skórę, umożliwiającym przeprowadzenie bezpiecznej i niezwykle skutecznej terapii.

Retinol – co to za związek?

Retinol to witamina A w najczystszej postaci, który wraz z innymi pochodnymi witaminy A (syntetycznymi oraz naturalnymi) zaliczany jest do grona retinoidów. W organizmie retinol syntetyzowany jest z beta karotenu dostarczanego wraz z dietą. Istnieje jednak szereg czynników, które czynią proces syntezy retinolu nieefektywnym. Przede wszystkim – intensywność procesów syntezy retinolu spada wraz z wiekiem. Kolejne niepożądane czynniki to m. in. zbyt niska podaż beta karotenu w diecie czy oddziaływanie na skórę promieniowania słonecznego. Efektem zbyt niskiej syntezy retinolu jest ścieńczenie skóry, utrata jej elastyczności, pojawienie się zmarszczek, suchość skóry oraz jej szybsze starzenie się.

Działanie retinolu na poziomie komórkowym sprowadza się do regulowania procesów wzrostu oraz różnicowania komórek nabłonkowych. Pod wpływem działania tego związku dochodzi do zachowania równowagi pomiędzy warstwą komórek żywych a warstwą zrogowaciałą naskórka. Retinol promuje procesy dojrzewania komórek nabłonkowych, co przyczynia się do pogrubienia żywej warstwy naskórka. Sprzyja odnowie warstwy podstawnej i ziarnistej. Jednocześnie związek ten pobudza keratynizację naskórka i prowadzi do spłycenia warstwy zbudowanej ze zrogowaciałych komórek. Kolejną cenną właściwością retinolu jest zachowanie optymalnej architektury skóry i zmniejszenie odsetka komórek nieprawidłowych. Bardzo cenną właściwością retinolu jest hamowanie aktywności metaloproteinaz, czyli enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie macierzy zewnątrzkomórkowej, a zatem odgrywających ważną rolę w procesach starzenia się skóry.

 Jak jeszcze retinol wpływa na skórę?

Pobudza syntezę kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, a także normalizuje aktywność melanocytów hamując syntezę melaniny. Związek ten działa ponadto przeciwzapalnie, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz hamuje powstawanie zaskórników.

Zastosowanie retinolu w kosmetologii

Retinol – z racji niezwykle szerokiego spektrum oddziaływania na skórę – znalazł wszechstronne zastosowanie w kosmetologii. Retinol sprawdza się doskonale w pielęgnacji cery dojrzałej. Efektem stosowania retinolu jest wówczas pogrubienie naskórka ze ścieńczeniem warstwy rogowej, zwiększenie gęstości skóry, redukcja zmarszczek, ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Stosowanie retinolu umożliwia ponadto redukcję przebarwień, poprawę kolorytu a także redukcje blizn.

Retinol stosowany jest także w pielęgnacji skóry trądzikowej, umożliwiając redukcję zmian zapalnych skóry i redukując powstawanie zaskórników. Okazuje się także pomocny w spłycaniu zmian potrądzikowych i rozjaśnianiu przebarwień po trądziku.

Cechą charakterystyczną retinolu stosowanego zewnętrznie na skórę jest wolne, ale stopniowe i bardzo skuteczne działanie. Wynika to ze stymulowania głębokich warstw skóry i uzyskaniu efektu remodelingu.

Yellow Peel – progresywny peeling z retinolem

Yellow Peel to zabieg o szerokim zastosowaniu, który wykorzystuje cenne właściwości retinolu. Jest to specjalistyczny peeling medyczny, który umożliwia kontrolowane złuszczanie skóry. Jako zabieg progresywny, Yellow Peel umożliwia osiągnięcie zróżnicowanego efektu w zależności od ilości preparatu aplikowanego na skórę. Wskazaniem do wykonania zabiegu Yellow Peel jest m. in.:

– suchość skóry

– pojawienie się zmarszczek

– przebarwienia skórne

– fotostarzenie skóry

– blizny i przebarwienia potrądzikowe

– nadmierny łojotok skóry

– zaskórniki

Z kolei przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest podrażnienie skóry, infekcje, alergie skórne na składniki zawarte w preparacie, pękające naczynka. Zabieg z retinolem nie jest ponadto wykonywany w okresie ciąży i laktacji.

Jak przebiega peeling Yellow Peel z retinolem?

Yellow Peel to peeling chemiczny wymagający wykonania kilku zabiegów, najlepiej z częstotliwością 1 zabiegu na miesiąc. Yellow Peel składa się z kilku etapów następujących bezpośrednio po sobie. Pierwszym z nich jest oczyszczenie twarzy preparatem z kwasem glikolowym, a kolejny etap polega na wykonaniu peelingu wstępnego złuszczającego najbardziej powierzchniową warstwę naskórka. Etap trzeci to właściwy peeling, polegający na nakładaniu kolejnych warstw preparatu. Każda z warstw pozostawiana jest na skórze przez 30 minut i zmywana, a następnie nakładana jest kolejna warstwa. Aby uzyskać efekt delikatnego złuszczenia skóry wystarczą najczęściej 3 – 4 warstwy, zaś dla głębszego złuszczania może być konieczne zaaplikowanie nawet 8 warstw. W skład właściwego peelingu wchodzi retinol, a także kwas fitowy, kojowy oraz azelainowy. Ostatni etap zabiegu to zastosowanie kremu ochronnego odbudowującego płaszcz lipidowy skóry. Zapobiega to powstaniu podrażnień i przesuszenia skóry.

Po zabiegu przez kilka dni należy myć skórę mydłem o neutralnym pH i zabezpieczać ją wazeliną. Ponadto należy unikać ekspozycji na słońce.

Zobacz również:

Peelingi Chemiczne

chemical peelings

Zabieg kosmetyczny z wykorzystaniem peelingów chemicznych to zaawansowana pielęgnacja skóry dotkniętej rozmaitymi problemami. Takie peelingi medyczne działają znacznie skuteczniej niż peelingi drogeryjne. Wysoka skuteczność peelingów chemicznych wynika z opracowania formuły bazującej na naturalnych kwasach w wysokich stężeniach. Kwasy na twarz...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Mgr Karolina Grobelna

Kosmetolog

Ekspert laseroterapii a w szczególności depilacji laserowej. Pracowała na laserach lightsheer ET, ligthsheer duet, lightsheer desire, IPL, Soprano ice platinum i innych. Przez lata praktyki wykonała kilkanaście tysięcy zabiegów depilacji laserowych i innych zabiegach laserowych.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję