fbpx

Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca ( psoriasis) to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dermatoz, dotykająca 1- 3% populacji. Łuszczyca skóry głowy najczęściej występuje u osób w wieku nastoletnim lub po 50 roku życia. Większość przypadków ma podłoże genetyczne – chorych na łuszczycę jest prawie 70% dzieci tych rodziców, którzy cierpią na tą chorobę skóry.

łuszczyca skóry głowy

Przyczyny łuszczycy skóry głowy

U podłoża choroby leżą niekontrolowane podziały w warstwie podstawnej naskórka oraz nieprawidłowy cykl dojrzewania keranocytów, co prowadzi do migracji komórek odpowiedzi zapalnej w obrębie skóry właściwej. Normalny cykl rozwojowy komórek, trwający 28 dni, skrócony zostaje do kilu dni- nowe komórki namnażają się zbyt szybko, a starsze nie zdążają się złuszczać. Dochodzi do zaburzenia integralności anatomicznej i funkcjonalnej skóry.
Szczególnie podatne na rozwój choroby są miejsca narażone na urazy i podrażnienia mechaniczne- łokcie, kolana, dłonie i stopy, pachwiny i okolica lędźwiowo- krzyżowa. Warto zaznaczyć, że skóra nie jest jedyną lokalizacją zmian łuszczycowych. Na płytkach paznokciowych łuszczyca jawi się w postaci wgłębień, rogowacenia i rozwarstwiania płytek. Gdy jest to jedyne umiejscowienie zmian, może to stwarzać trudności diagnostyczne, ze względu na niejednoznaczny charakter zmian chorobowych. W przebiegu łuszczycy możliwe jest także zajęcie stawów, z towarzyszącym bólem i obrzękiem, mogące prowadzić do ich zniekształceń.
Najważniejszą postacią kliniczną łuszczycy jest łuszczyca zwykła – ograniczona lub uogólniona, gdzie zmiany grudkowe ewoluują do łusek, z możliwymi ogniskami zapalnymi i wysiękiem; zmiany dotyczą owłosionej skóry głowy, łokci i kolan, rąk oraz okolicy krzyżowej kręgosłupa. Czynniki sprzyjające rozwojowi łuszczycy skóry głowy to m. in.:
– podrażnienia mechaniczne skóry, niewłaściwa pielęgnacja sprzyjająca jej przesuszeniu, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne
– przegrzewanie i wychłodzenie organizmu
– dieta uboga w wit. D i kwasy omega, a obfitująca w tłuszcze zwierzęce, warzywa strączkowe i czekoladę
– alkohol, papierosy i kawa
– stres
– leki: β- blokery, blokery kanału wapniowego, leki przeciwmalaryczne, interferony, interleukiny
– infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe, w tym HIV; należy dbać o szybkie i całkowite zaleczenie każdej infekcji, także zębów i przyzębia
– zmiany hormonalne u kobiet w okresie pokwitania, ciąży i menopauzy

Jakie są objawy łuszczycy skóry głowy?

Łuszczyca skóry głowy objawia się w charakterystyczny sposób – początkowo pojawia się zaczerwienienie skóry i wysypka grudkowa, a następnie – srebrzyste łuski. Charakterystycznymi dla łuszczycy zmianami są:
– objaw świecy stearynowej, czyli występowanie pod łuskami błyszczącej skóry
– objaw Nikolskiego, czyli schodzenie naskórka podczas pocierania skóry
– objaw Koebnera, czyli pojawianie się zmian łuszczycowych w miejscu mechanicznego uszkodzenia naskórka; zmiany te pojawiają się w przeciągu kilku – kilkunastu dni
– objaw Auspitza- tzw. krwawa rosa, punktowe krwawienie w miejscu zranienia.
Samo powstawanie łusek, jak i drapanie skóry generowane nadmiernym jej świądem, mogą prowadzić do nasilonego wypadania włosów.
Rozpoznanie łuszczycy przebiega w oparciu o charakterystyczną morfologię i lokalizację zmian, a także wynik badania trichoskopowego. W badaniu trichoskopii łuszczyca skóry głowy charakteryzuje się w trichoskopii obecnością rozlanej szarej łuski, pod którą obecne są naczynia kłębuszkowate o linijnym, bardzo regularnym układzie. W razie wątpliwości wykonywane jest badanie histopatologiczne zmienionej chorobowo skóry. Biopsja wykazuje wtedy nadmierną proliferację naskórka, nasiloną angiogenezę warstwy brodawkowej skóry, oraz nacieki zapalne skóry właściwej ( z granulocytów, limfocytów T i monocytów), migrujących do naskórka i tworzących tu skupiska, tzw. mikroropnie Munro.

Leczenie łuszczycy skóry głowy

Kontrolowanie tak różnorodnej, wieloczynnikowej choroby, jaka jest łuszczyca, wymaga od pacjenta dużej wiedzy i dyscypliny. Jest to jednak niezbędny i bardzo ważny element walki z chorobą, która przez specyfikę i rozległość zmian skórnych, znacznie obniża jakość życia chorego, stygmatyzując go, zawstydzając i nierzadko prowadząc do depresji. Przestrzeganie zaleceń lekarskich poprawia efektywność terapii i znacznie obniża jej koszty, trzymając chorobę w ryzach.
Na owłosionej skórze głowy stosowane są przede wszystkim preparaty miejscowe o działaniu keratolitycznym, przeciwzapalnym i immunomodulującym. W celu złuszczenia łusek zazwyczaj stosowane są preparaty z 10% kwasem salicylowym lub preparaty dziegciowe. Następnie aplikowane są środki o działaniu łagodzącym stan zapalny i redukującym proliferację komórek naskórka. W tym celu sprawdzają się glikokortykosteroidy, które mogą być jednorazowo stosowane nie dłużej niż przez 4 tygodnie. W celu profilaktyki nawrotów choroby stosowane są preparaty z dziegciami oraz mocznikiem.
Leczeniem łuszczycy skóry głowy z wyboru przy skórnej manifestacji łuszczycy, zwłaszcza przy zmianach o charakterze umiarkowanym lub ciężkim, jest fototerapia i fotochemioterapia. Zbawienny wpływ promieniowania ultrafioletowego sprowadza się do zahamowania niekontrolowanego rozwoju komórek skóry, leżącego u podstaw etiopatogenezy schorzenia. Zaleca się regularne sesje pod lampami emitującymi promieniowanie UVB w postaci wąskiej wiązki, lub ekspozycję na naturalne promieniowanie słoneczne (pamiętając o objęciu obszarów niezmienionych chorobowo standardową profilaktyką filtrami przeciwsłonecznymi). Efektywność terapii podnosi zastosowanie przed naświetlaniem substancji fotouczulających, takich jak psoralen. Taka fotochemioterapia z zastosowaniem promieni UVA daje doskonałe efekty nawet w przypadku ciężkich postaci choroby. Leczenie promieniowaniem poprzedzone jest wyznaczeniem minimalnej dawki rumieniowej, mającej określić wrażliwość skóry pacjenta, oraz szczegółowym wywiadem pozwalającym określić fototyp skóry

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję