fbpx

Farmakoterapia – leki na łysienie

Łysienie to coraz częściej spotykany problem natury estetycznej, który często stanowi konsekwencję rozmaitych problemów zdrowotnych. W przypadku łysienia spowodowanego niedoborami pokarmowymi zazwyczaj wystarczy urozmaicić dietę i stosować odpowiednie suplementy diety. W przypadku łysienia spowodowanego nadmierną łamliwością i zniszczeniem włosów zabiegami rozjaśniania, wystarczyć może bardziej intensywna pielęgnacja włosów. Ponadto w przypadku każdego typu łysienia zalecane jest wykonanie profesjonalnych zabiegów wzmacniających mieszki włosowe – mezoterapii, osocza bogatopłytkowego, Dermapen 4, karboksyterapii. Niekiedy jednak to nie wystarczy i konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Dotyczy to łysienia androgenowego, łysienia plackowatego oraz łysienia bliznowaciejącego.

leki na łysienie

Farmakoterapia łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe określane jest mianem łysienia typu męskiego, gdyż podstawową przyczyną tego typu wypadania włosów jest zaburzenie gospodarki męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Łysienie androgenowe dotyka jednak nie tylko mężczyzn – coraz częściej problem ten diagnozowany jest także u mężczyzn. W przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn podłoże bardzo często jest genetyczne, związane z mutacją genów warunkujących regulację przemian i działania męskich hormonów płciowych. Najważniejsze mutacje dotyczą nadmiernej syntezy androgenów, wzmożonej konwersji testosteronu do DHT oraz zwiększenia wrażliwości receptorów na działanie DHT. Prowadzi to do spadku grubości włosów o połowę oraz zaniku mieszków włosowych. Zmiany nie są nagłe, a postępują stopniowo, prowadząc ostatecznie do utraty włosów w okolicy czoła i na czubku głowy. Z kolei u kobiet, z racji znacznie niższego stężenia DHT, zmiany mają łagodniejszy przebieg i nie prowadzą do całkowitej utraty włosów, a jedynie do znacznego ich przerzedzenia. U kobiet przyczynami zaburzeń poziomu androgenów (produkowanych w niewielkich ilościach przez jajniki i korę nadnerczy) mogą być: zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, menopauza, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Terapia łysienia androgenowego sprowadza się przede wszystkim do przywrócenia równowagi hormonalnej, a także aktywowania mieszków włosowych. Leczenie łysienia androgenowego polega na stosowaniu miejscowym preparatów z minoksydilem, który usprawniając krążenie krwi w skórze głowy pobudza włosy do wzrostu. Leki na łysienie to: Minoksydyl stosowany jest w postaci 2% i 5% roztworu, który powinien być wcierany w skórę głowy. Związek ten może hamować, a nawet odwracać miniaturyzację mieszków włosowych, ponadto pobudza namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Taka miejscowa kuracja przynosi pierwsze efekty po około dwóch miesiącach, a pełna terapia trwa około 12 miesięcy. Ponadto u mężczyzn stosowany jest doustnie lek finasteryd, który hamuje syntezę DHA z testosteronu. Zahamowanie konwersji testosteronu do DHA oznacza spowolnienie miniaturyzacji mieszków włosowych oraz spowalnia, a nawet zatrzymuje postęp łysienia. Należy jednak mieć na uwadze, że efekty leczenia utrzymują się tylko w czasie stosowania leku; zaprzestaniu jego zażywania towarzyszy dalsze postępowanie łysienia. Natomiast u kobiet zalecana jest doustna antykoncepcja hormonalna, zawierająca estrogeny i związki antyandrogenne. Leczenie trwa kilka – kilkanaście miesięcy a jego powodzenie zależy od stopnia zaawansowania zmian oraz stężenia wyjściowego androgenów.

Farmakoterapia łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to jedna z najczęstszych postaci łysienia, prowadząca do bardzo charakterystycznej utraty włosów. Łysienie jest bowiem ograniczone do obszarów o średnicy 5 – 10 cm. U podłoża łysienia plackowatego mogą leżeć predyspozycje genetyczne – choroba może być dziedziczona. Ponadto łysienie plackowate może być generowane zaburzeniami hormonalnymi lub stresem. Najwięcej mówi się jednak o czynnikach autoimmunologicznych – syntetyzowane w organizmie przeciwciała rozpoznają mieszki włosowe jako obce komórki i niszczą je. W leczeniu łysienia plackowatego wykorzystywane są leki o działaniu przeciwzapalnym; najczęściej są to sterydy podawane w postaci iniekcji skórnych. Taka terapia powtarzana jest co 4 – 6 tygodni. Niekiedy sterydy podawane są także w postaci kremów, żelów czy płynów. Inne leki znajdujące zastosowanie w terapii łysienia plackowatego to:
– minoksydyl
– retinoidy
– kapsaicyna
– immunoterapeutyki
– analogi prostaglandyn
Lekami drugiego rzutu są leki przeciwzapalne (sulfasalazyna), a pomocniczo stosowana jest fototerapia. Natomiast leczenie trzeciego rzutu to glikokortykoidy podawane doustnie.

Farmakoterapia łysienia bliznowaciejącego

Łysienie bliznowaciejące to łysienie prowadzące do trwałej utraty włosów. Przyczyny takiej utraty włosów są bardzo zróżnicowane i obejmują m. in. zaburzenia genetyczne (np. rogowacenie mieszkowe wyłysiające, wrodzone pęcherzowe oddzielanie się naskórka), infekcje (półpasiec, trąd, kiła trzeciorzędowa), urazy termiczne i fizyczne skóry głowy, a także schorzenia autoimmunologiczne obejmujące skórę.
Terapia łysienia bliznowaciejącego sprowadza się przede wszystkim do określenia przyczyny łysienia i jej wyeliminowania. Nie ma natomiast możliwości cofnięcia łysienia – zniszczenia mieszków włosowych są nieodwracalne. W celu ograniczenia stanu zapalnego prowadzącego do bliznowacenia mieszków włosowych można stosować miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów, izotretynoiny, a także immunoterapii i leków cytostatycznych (takrolimus, metotreksat, talidomid).

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję